CHP İstanbul Kongresi'nde flaş gelişme: Adaylıktan çekildi

CHP İstanbul 35. Olağan Kongresi ikinci gününde Bostancı Gösteri Merkezi'nde devam ediyor. Daha önce il başkanlığına adaylığını açıklayan yazar Necdet Saraç adaylıktan çekildiği belirtti.
CHP İstanbul Kongresi'nde flaş gelişme: Adaylıktan çekildi

ÇAĞDAŞ SES- İSTANBUL / CHP'nin 35. Olağan İstanbul İl Kongresi'nin bugün yapılan ikinci gününde belirlenen adaylar il başkanlığı için yarışacak. Daha önce adaylığını açıklayan yazar Necdet Saraç adaylıktan çekildiğini duyurdu. 

Adaylıkta çekildiğini açıkladıktan sonra kongrede söz alan Saraç, parti içinde küçük iktidar yarışlarının olduğunun altını çizerek, adaylıktan çekilmesinin nedenlerini anlattı. 

Konuşmasında CHP'de parti içi demokrasinin sadece sözde kaldığını vurgulayan Saraç, 12 ilçe başkanına merkezi ve yerel düzeyde müdahale edildiğini belirtti. Saraç, "Siyasi kirliliğe ve kirli oyunlara alet olmamak için adaylıktan çekiliyorum. Çekilmek durumunda kaldım." dedi. 

İşte Necdet Saraç'ın konuşmasından satırbaşları; 

Eğer biz iktidar olsaydık ‘bırakın küçük iktidar olmayı’ diyecektik. İktidar deyince il ilçe mahalle delegeleri ele geçirmek değil, iktidar deyince yerel yönetimleri siyasi iktidarı ele geçirme olduğunu söyleyecektik. Eğer bugün biz aday olsaydık,  ayrılıkların ve birleşmelerin kişilere göre değil siyasi duruşa göre olması gerektiğini söyleyecektik.

CHP DEVASA BİR GÜÇ

CHP 12 milyon oy almış, dünyadaki  160 ülkeden daha büyük ülkeden nüfusa sahip bir gücü harekete geçirmek mümkün, yeni bir siyasi alternatif oluşturmak mümkün, CHP'nin ağabeyi inşasında emek hareketlerini, sivil toplum örgütlerini, sendikaları, odaları yanyana getirmek ve geniş bir demokrasi bloğu oluşturmak mümkün

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ OLMAZ

13 İlçe başkanına merkezi ve yerel düzeyde müdahale edildi. Ciddi bir operasyonla karşı karşıya kaldık. CHP'deki siyasi kirlenme buraya da yansıdı. 12 saatte delegelerin imzaları yer değiştirdi. Ciddi bir talihsizlik ama bizim açımızdan bir gerçeği görmek açısından önemli.  Demokrasi, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar lafzi düzeyde son derece kolay ifade ediliyor. Ama siz bunları söyleyip arkasından 25 ilçe başkanına iki aday çarşaf liste yerine blok listeyi oylatırsanız bunun adı demokrasi olmaz. Parti içi demokrasi olmaz.

CHP bir başkasına göre siyasi çizgisini belirlememelidir. CHP hem 7 Haziranda hem de 1 Kasımda Türkiye'nin en iyi siyasi belgesini yayınladı. O siyasi belgenin tavrı net. O siyasi belge diyordu ki Türkiye demokratikleşmeden Türkiye’de sosyal devlet inşa edilemez. Sosyal devlet inşa edilmeden yoksulluk ve işsizlik sorunu çözülemez

Siyasi kirliliğe ve kirli oyunlara alet olmamak için adaylıktan çekiliyorum. Çekilmek durumunda kaldım. Ben gönüllerin adayı ve gönüllerin başkanı olmaya devam edeceğim. Mücadeleyi bırakmayacağız. Mücadelemizi parti içinde solu hâkim kılana dek sürdüreceğiz. Bu partiyi İstanbul'da da Türkiye'de de iktidar yapacağız." 

Yorumlar