CHP İstanbul Cemal Canpolat'a emanet!

CHP İstanbul İl Başkanlığı için iki aday yeterli imzayı toplayabildi. Kongrede, Gökan Zeybek ve Cemal Canpolat il başkanlığı için yarıştı. 320 delegenin oyunu alan Canpolat, CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı oldu.
CHP İstanbul Cemal Canpolat'a emanet!
HABER GALERİSİ CHP İstanbul İl Kongresi'nden renkli görüntüler

CHP İstanbul İl Kongresi'nden renkli görüntüler

ÇAĞDAŞ SES- İSTANBUL /   Cemal Canpolat ve Gökhan Zeybek'in yarıştığı CHP İstanbul 35. Olağan il Kongresi kazanan isim belli oldu.

Yapılan seçimde Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş'ın açıkladığı sonucua göre, 320 oy alan Cemal Canpolat, CHP İstanbul'un yeni İl Başkanı oldu.

Seçimi kaybeden Gökan Zeybek ise 293 oy aldı. HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bostancı Gösteri Merkezi’nde dün başlayan CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi’nin ikinci günü adaylar kesinleşti. 10’a yakın isim adaylık açıklaması yapmıştı. Ancak kongrede, adaylık için 64 delegenin imzası gerekiyordu. Sadece Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat yeterli imzayı toplayarak aday olabildi. Kongrede iki günde 55 partili konuşma yaptı. 

SARAÇ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ 

Günler öncesinden adaylığını açıklayan ve kongrenin favorileri arasında gösterilen yazar Necdet Saraç adaylıktan çekildiğin açıkladı.   Saraç "Siyasette 24 değil 12 saat bile çok uzunmuş. Benim için verilen imzalara hem genel hem yerel düzeyde müdahale edildi" iddiasında bulundu. Aday olamadığını söyleyen Saraç mücadeleye devam edeceğini dile getirdi. AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞÜT YETERLİ İMZAYI BULAMADI

Saraç'ın konuşmasının ardından bir diğer aday CHP İstanbul eski Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt kürsüye çıkarak söz aldı. Başkanlık yarışına katılmak için delegelerden yeterli imzayı toplayamadığı öğrenilen Öğüt, birlik ve beraberlik mesajı vererek kendisine destek veren tüm partililere teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından divan başkanlı Ercan Karakaş,  başkan adaylığı için yapılan başvurularda Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat'ın CHP İstanbul 35. Olağan Kongresi'nde İstanbul İl Başkan adayı olarak yarışacağını duyurdu. 

İki adayın yarışacağının kesinleşmesinden sonra Mevcut il Başkanı Murat Karayalçın, Cemal Canpolat ve Gökhan Zeybek ile birlikte kürsüye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'nu temsilen tüm salonu selamladığını belirten Karayalçın, birlik ve beraberlik mesajı vererek her iki adayada başarılar diledi. 

CEMAL CANPOLAT'TAN  SOL VURGUSU

Kongrede başkan adaylarının konuşmasına geçiliyor. Hangi adayın ilk olarak konuşacağı Divan Başkanlığı tarafından çekilecek kurayla belirleniyor. Konuşmalar sırasınada Başkan adaylarının yönetim kurulu listeleri ve kurultay delegeleri listesi hazırlanacak.Konuşmalar sonrası kongreye bir saatliğine ara verilecek. 

Yapılan kura çekimi sonrası ilk söz Cemal Canpolat'ın oldu. Tezahurat ve alkışlar eşliğinde kürsüye çıkan Canpolat konuşmasında CHP’nin yüzünü sola dönmesi gerektiğini söyledi. Yüzünü sağa dönen devşirme adaylarla CHP’nin iktidar olamayacağını söyleyen Canpolat'ın, Gezi Parkı eylemleri vurgusu yapıp bu süreçte öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Berk’in Elvan'ı anması ayakta alkışlandı. Canpolat "Gezi'de yarım kalan süreci tamamlamak için adayım" dedi. KONUŞMANIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

GÖKHAN ZEYBEK: UYGULAMALI EYLEM PLANI 

Canpolat'ın ardından diğer aday Gökhan Zeybek konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.  Başkan seçildiği halde İstanbul'un eylem planını hazırlayacağını belirten Zeybek, "4 ay içerisinde İstanbul'un uygumalı eylem planını örgütümüze suncağız. Bu uygulama eylem planı içerisinde hedeflerimiz olacak..."

Konuşmaların ardından kongreye 45 dakika ara verildi ve seçim düzenine geçilmesi için salon boşaltıldı.

ADAYLARIN OY PUSULARI RENKLERİ BELLİ OLDU

Kongrede yarışacak Cemal Canpolat ve Gökhan Zeybek'in oy pusulaları belli oldu. Blok liste halinde yapılacak olan seçimde Cemal Canpolat açık sarı , Gökhan Zeybek ise beyaz renkli listeyle temsil edilecek. 

KERİMOĞLU İKİ LİSTEDEN DE ÇEKİLDİ

45 dakikalık aranın ardından yeniden başlayan kongrede Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat'ın listeleri okundu. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun her iki listeden de çekildiği anonsu yapıldı. 

SANDIKLAR KURULDU

CHP İstanbul İl Başkanlığı seçimi için sandıklar kuruldu. Oy verme işlemi birazdan başlayacak...

Oylama başladı. Kongrede delegelerin katılımın oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Kongrede sandıklar kapandı, oy sayımı devam ediyor. Açılan sandıklarda yapılan oy sayımına göre Cemal Canpolat'ın önde olduğu belirtiliyor. 

Yorumlar