Ömer Faruk Eminağaoğlu: Yeni Anayasa yapanlar taslağı önce Öcalan'a sunmuş!

CHP'li Ömer Faruk Eminağaoğlu Yeni Anayasa sürecine ilişkin sert konuştu: "Bu Anayasa'yı yapmak vatana ihanetle eşdeğerdir. Yasa taslakları TBMM'den önce Öcalan'ın onayına sunulmuş!"
Ömer Faruk Eminağaoğlu: Yeni Anayasa yapanlar taslağı önce Öcalan'a sunmuş!

ÇAĞDAŞ SES / HABER MERKEZİ - CHP'li Ömer Faruk Eminağaoğlu, CagdasSes.com'dan Ece Sevim Öztürk'e Yeni Anayasa hakkında değerlendirmelerde bulunarak, hazırlıklarına başlanan Yeni Anayasa'nın çerçevesinin, Öcalan'ın İmralı tutanaklarında yer aldığı ortaya çıkmış olduğunu kaydetti.

YENİ ANAYASA'NIN İLK DÖRT MADDESİ

CHP'nin kırmızı çizgi kapsamına aldığı dört maddenin bağlayıcılığının işlevselliğini kaybedeceğine işaret eden CHP'li Eminağaoğlu; "Bu süreçte Anayasa'nın ilk dört maddesine sözde bağlılıkla yeni bir anayasa yapılması amaçlanmaktadır" ifadelerinde bulundu.

Hazırlanan Cuma Genelgesi ile Anayasa'nın ilk dört maddesinin çöpe atıldığını kaydeden ve CHP başta yönetimi başta olmak üzere, diğer partilerin de genelgeye ilşkin tepki göstermemelerini eleştiren Eminağaoğlu; "Bir genelge ile Anayasa'nın ilk dört maddesinin çöpe atılmasına partilerin tepkisizliği bunun bir örneğidir" diye konuştu.

12 EYLÜL'DE DE BENZER BİR DARBECİLERİ KORUYUCU YASA YAPILMIŞTI

CHP'li Eminağaoğlu, darbe hukukunun dokusunu taşıyan 12 Eylül Anayasası'nın yapılış sürecinde, darbecileri kurtaran bir yasa yapıldığını anımsatarak; "12 Eylül'de Anayasa askıya alınıp yeni bir anayasa yapılırken, bu durum beş komutan için vatana ihanet suçu oluşturduğundan, onları vatana ihanet suçundan bile sorumsuz kılan Anayasa'nın Geçici 15'nci maddesi devreye sokulmuş idi" diye kaydetti.

YENİ ANAYASA SÜRECİ VATANA İHANETTİR

CHP'li Eminağaoğlu, Abdullah Öcalan'ın imzasıyla yayımlanan İmralı Notları kitabından alıntılar yaparak; "Şimdi, Öcalan dahil Yeni Anayasayı hazırlayanlar için çıkartılan bir yasa, onları vatana ihanet suçundan bile sorumsuz kılmıştır ki, bu da Yeni Anayasa sürecinin, Cumhuriyete darbe, vatana ihanet, vatan hainliği olduğunun açık bir ifadesidir" şeklinde konuştu.

"VATAN HAİNLİĞİNİ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARAN YASA TBMM'DEN ÖNCE ÖCALAN'IN ONAYINA SUNULDU"

Eminağaoğlu, vatan hainliğini suç olmaktan çıkartan yasanın TBMM'den önce Öcalan'ın onayına sunuklduğunu belirterek; "İmralı notlarında, Öcalan bile durumun vatan hainliği olduğunu ifade ederken, bunun halktan saklanması, bu sürece ilişkin vatan hainliğini suç olmaktan çıkartan yasanın TBMM'den önce Öcalan'a sunulması, Öcalan'ın sürecin bir parçası olduğunu da ayrıca göstermektedir" dedi.

CHP O YASAYI ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIMADI!

CHP'nin ilgili yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşımamış olmasını eleştiren CHP'li Eminağaoğlu; "Konu TBMM'de çözülmeli, TBMM dışında gizli yürütülen süreç olmaz diyen CHP, TBMM dışı gizli süreç yaratan bu yasayı Anayasa Mahkemesine de taşımayarak, sürecin gizli yürütülmesine karşı bir tavır sergilememiş olduğu ortada" dedi.

12 EYLÜLCÜLERE 3 YIL, YENİ ANAYASACILARA SINIRSIZ KIYAK!

Eminağaoğlu, aynı zamanda 12 Eylül Anayasası'nı yapan cunta yönetimine, 3 yıl süreli olmak üzere "vatana ihanet suçundan sorumlu tutulamayacaklarına" dair yapılan düzenlemeyi hatırlatarak, "Vatana ihanetten bile sorumsuz tutulma ayrıcalığı 12 Eylül'ün Anayasa yapan paşalarına 3 yılla sınırlı tutulmuşken, Yeni Anayasa yapanlara süresiz kılınıyor. Bu düzenleme çok tehlikelidir. 1982 Anayasası'nda bu "vatana ihanetten bile sorumsuzluk" olarak kodlayabileceğim düzenleme Anayasa'nın geçici 15. Maddesinde düzenlenmişti, şimdi 6551 sayılı madde / 4'te garanti altına alındı" diye konuştu.

"SİYASİ PARTİLER ANAYASA MASASINDAN KALKMALI"

Yeni Anayasa sürecinin vatana ihanet olduğunu belirten CHP'li Eminağaoğlu; "Cumhuriyetin yaşaması için, vatana ihanet oluşturan yeni anayasa sürecinden siyasi partilerin çekilmesi, önce hukuk ve demokrasiyi etkin kılacak yasaların yaşama geçirilmesi kaçınılmazdır" diye belirtti.

DEVLET HEYETİ YASA TASLAĞINI ÖCALAN'A SUNDUĞU KİTAPLA ORTAYA ÇIKTI

CagdasSes.com, İmralı Notlarını yayımlamaya devam ediyor. Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun tepki gösterdiği yasa taslağının TBMM'ye bile sunulmadan Abdullah Öcalan'ın onayına sunulması, Öcalan'ın kaleme aldığı kitaptaki notlardan açıkça anlaşılıyor.

Tutanaklara göre, Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'a kendisine devlet heyetinin yapacağı sunuma ilişkin bir gelişme olup olmadığını sorduğunda, Öcalan da mektupların arasından yasa taslağını çıkartıyor ve okumaya başlıyor. TBMM'den önce Öcalan'ın onayına sunulduğu anlaşılan "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı", 5. maddenin 4. madde olması şeklinde üzerinde küçük bir düzenlemeye gidilerek, 26.6.2014'te TBMM'ye sunulmuş ve yasalaşmıştı.

Yorumlar