TBMM Genel Kurulu'nda Mahir Çayan ve Kızıldere anıldı!

TBMM Genel Kurulu'nda Mahir Çayan ve Kızıldere'de hayatını kaybeden diğer devrimci gençler anıldı, CHP'den iade-i itibar talebi geldi.
TBMM Genel Kurulu'nda Mahir Çayan ve Kızıldere anıldı!
HABER VİDEOSU Kızıldere katliamına dair görüntüler ilk kez yayınlandı

Kızıldere katliamına dair görüntüler ilk kez yayınlandı

ÇAĞDAŞ SES / HABER MERKEZİ - TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplanılan Meclis Genel Kurulu'nda, 30 Mart 1972'de Kızıldere'de yürütülen bir operasyonla öldürülen THKC lideri Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı.

İDRİS BALUKEN: MAHİR ÇAYAN'IN MİRASININ TAKİPÇİSİYİZ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Mahir Çayan'ın ve arkadaşlarının mirasının takipçisi olduklarını ifade ederek; "Çayan ve arkadaşları darbenin en karanlık günlerinde korkusuzca yoldaşlarını sahiplenmişlerdir. Kızıldere ruhu bugün HDP’yi var eden ruhtur. Mahir Çayan ve arkadaşlarının mirasının takipçisi olduğumuzu onların mücadelesi önünde saygıyla eğildiğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

AKP'DEN DE KIZILDERE ANMASI GELDİ

Meclis Başkanvekili AKP'li Ayşe Nur Bahçekapılı da Kızıldere katliamını anarak; “Ben de 30 Mart’ta öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını saygıyla anıyorum” dedi. 

AKP Hükümeti'nin iktidarda olduğu 14 yıl boyunca Mahir Çayan'ın resmini bulundurmak bile "örgüt faaliyeti" kapsamında değerlendirilerek, sayısız davaya konu edilmişken, AKP'li Bahçekapılı'nın Mahir Çayan ve arkadaşlarını "saygıyla anması" şaşkınlık yarattı.

RedHack soruşturması kapsamında tutuklanan Duygu Kerimoğlu'nun babası Adnan Kerimoğlu, Meclis'te düzenlenen basın toplantısına katılarak "Mahir Çayan'ın resmi, Deniz Gezmiş'in resmi hiçbir yerde yasak değildir. Bende de var, gelsinler beni de tutuklasınlar" demişti.

Üç gün önce Adana'da gerçekleştirilen Dev-Lis'in Kızıldere anmasında "Kızıldere'den Çorum'a, Maraş'tan Sivas'a, Cizre'den Silopi'ye halklarımıza katliamdan başka hiç bir şeyi reva görmeyen dünün egemenleri ile bugünküler arasında öz itibarı ile hiç bir fark yok" şeklinde açıklama yapılmış, açıklamanın ardından polis tarafından gruba müdahale gerçekleştirilmişti.

CHP MAHİR ÇAYAN VE ARKDAŞLARI İÇİN İADE-İ İTİBAR İSTEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den Kızıldere'de katledilen devrimciler için iade-i itibar talebi geldi. Bu hakkın verilmesinin tüm partilerin ortak sorumluluğunda olduğunu savunan CHP'li Özel; "10 devrimci yurtsever gencin katledilişinin yıldönümünü CHP olarak burada esefle hatırlıyor ve kınıyoruz. 12 Mart müdahalesi koşullarında hukuk dışı cezalandırılan tüm gençlerin cezalarının yok sayılacağı bir iadei itibarın yapılacağı ve o cezaların doğurduğu çeşitli sıkıntıların çözülerek hak iadelerinin kendilerinin ailelerine yapılabileceği düzenlemeler de herhalde bu Meclis’te tüm partilerin ortak sorumluluğunda" ifadelerinde bulundu.

CHP'DEN DAHA ÖNCE İDAMLARIN ONAYLANDIĞI KANUN İÇİN TEKLİF GELMİŞTİ

CHP’den Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal ve Ali Rıza Öztürk’le HDP’li Sırrı Süreyya Önder, 1586 Sayılı Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması için önerge hazırlamışlardı.

"BU TEKLİF İLE İTİBARLARININ İADESİ AMAÇLANMAMAKTADIR"

Tanal’ın önerisinin gerekçesinde “Bu kanun teklifi ile itibarlarının iadesi amaçlanmamaktadır. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Anayasaya tam bağımlılık ve tam bağımsız Türkiye için mücadele etmiştir. Onların zaten bu toplumda çok iyi bir itibarları vardır. Amaç, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının fiilen zaten varolan itibarlarının hukuki olarak da tescil edilmesidir. Bu kanunun yürürlükten kaldırılması ile bu sağlanacağı gibi; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam cezalarının infazının toplumsal vicdanda yarattığı tahribatı bir nebze giderecek ve toplumsal barışa katkı sağlanacaktır” denilmişti.

17 Mart 1972'de kabul edilen İdam Kanunu, Resmi Gazete'nin birinci sayfasının baş köşesinde yayımlanmıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın idamların yerine getirilmesine ilişkin kanunu onaylamasının ardından karar yayımlanmış, bunun üzerine de konuyla ilgili "Bu kanun mudur, yoksa karar mıdır?" tartışması başlamıştı. Kanun’un yürürlükten kaldırılması için verilen yasa önerileri TBMM Adalet Komisyonu’nda bekliyor.

İşte o kanun: 

Yorumlar