Tahir Elçi davasında flaş gelişme!

Öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında açılan 'Terör Örgütü Propagandası' davasında flaş bir gelişme yaşandı.
Tahir Elçi davasında flaş gelişme!

28 Kasım günü gerçekleştirdiği basın açıklaması sonrası 'nereden geldiği belli olmayan' kurşunun ensesine isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında açılan 'Terör Örgütü Propagandası' davası düşürüldü.

DURUŞMA GÜNÜNDEN ÖNCE...

CNN Türk'te yayınlanan Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programına katılan Tahir Elçi hakkında açılan 'Terör Örgütü Propagandası' davası 'ölüm' gerekçesiyle düşürüldü. 

"PKK terör örgütü değildir" diyen Tahir Elçi hakkında "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt, 14 Ekim 2015 günü katıldığı bir televizyon programında "PKK terör örgütü değildir" diyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında iddianame düzenlemişti.

Elçi hakkında "Terör örgütü propagandası" suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, gönderildiği Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Kasım 2015 günü kabul edilmiş, 19 Nisan 2016 tarihine de duruşma günü verilmişti.

‘ÖLDÜĞÜ’ GEREKÇESİ İLE HAKKINDAKİ DAVA DÜŞTÜ

19 Nisan 2016 tarihine duruşma günü veren mahkeme, iddianamenin kabul kararından sonra dosyaya gelen nüfus kayıt örneğine göre Tahir Elçi’nin öldüğünün anlaşıldığını belirterek davayı düşürdü.

Ara celse yaparak aldığı kararla davayı düşüren mahkeme, davayı düşürme gerekçesi şöyle:

"Her ne kadar sanık Tahir Elçi hakkında Terör Örgütü Propagandası yapmak suçundan 3713 sayılı Kanunun 7/2-2.cümle ve TCK 53. Maddeleri gereğince cezalandırılması talebiyle kamu davası açılmış ise de sanığın alınan nüfus kayıt örneğinde Diyarbakır C. Başsavcılığının 01.12.2015 tarih ve 2015/42413 sayılı tespitine istinaden 28.11.2015 tarihinde öldüğü anlaşıldığından hakkındaki kamu davasının TCK 64/1 ve CMK’nın 223/8 maddeleri gereğince düşürülmesine."

İDDİANAMENİN KABULÜNDEN 22 GÜN SONRA KATLEDİLMİŞTİ

Tahir Elçi, iddianamenin kabulünden 22 gün sonra 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır Sur’da bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare ile ilgili olarak Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen etkinlik sırasında öldürüldü. Elçi, iki polisi öldüren PKK’lıların Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu sokağa kaçıştığı esnada isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti.

Yorumlar