Soma davasında sanık avukatı Müge Anlı'dan yardım istedi!

Soma'daki maden faciasına ilişkin davada patron Can Gürkan'ın avukatının, sunucu Müge Anlı'dan yardım istediği belirtildi.
Soma davasında sanık avukatı Müge Anlı'dan yardım istedi!

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasına ilişkin davada, patron Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin, ATV'de program yapan Müge Anlı'dan yardım istediği belirtildi.

Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, 'olası kastla öldürme', 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan toplam 46 sanığın yargılanmasına Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlandı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNA KARŞI SAVUNMA YAPACAKLAR

Geçtiğimiz şubat ayında Soma'daki maden faciasının meydana geldiği ocakta yapılan bilirkişi incelemesinin ardından heyetin geçen Ağustos ayında mahkemeye sunduğu rapor, yargılamanın en önemli faktörü haline geldi.

Duruşmada, bilirkişi raporunda yer alan görüşlere karşı, sanık ve mağdur avukatları, kendi savunmalarını yapıp tezlerini sunacaklar. Özellikle sanık avukatları, sanık müvekkillerinin suçlandığı bölümlere ilişkin savunma yapacakları açıklandı.

HAKİMİN DEĞİŞTİRİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin, reddi hakim tabelinde bulunduklarını söyledi. Çekin, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı için bu taleplerinin olduğunu ifade ederek, "Bunun nedeni duruşmadaki bazı tutum ve davranışlarınız. Geçen duruşmada tutuklu sanıklardan Akın Çelik size bir belge sunmak istemişti. Siz de 'bunu hapishaneden gönderirsiniz' dediniz. Bu kararınızı açıklamadan önce bu söylemde bulunmanızdan dolayı reddi hakim talebinde bulunuyoruz" diye konuştu.

Mahkeme Heyeti, sanık avukatlarının reddi hakim talebini reddetti.

PATRONUN AVUKATI MÜGE ANLI'DAN YARDIM İSTEDİ

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın 'reddi hakim' talebini kabul etmemesinden sonra devam edildi. Dosyaya  yeni giren belgelerin okunmasından sonra, sanık avukatları dinlendi.

İlk sözü alan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çekin, son açıklanan bilirkişi raporunu eleştirdi. Kadir Çekin, savunmasında, daha önce ağır eleştirilerde bulunduğu savcılık soruşturması sırasında hazırlanan bilirkişi raporunu kullandı. Çekin, ocakta metan gazına kesinlikle rastlanmadığını, bu yöndeki tespitlerin hatalı olduğunu ileri sürdü. Kadir Çekin ayrıca hayatını kaybeden 301 madenci için Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsiler sonrasında verilen 'karbonmonoksit gazı zehirlenmesi' tespitlerinin de hatalı olduğunu öne sürdü.

'ANLI'NIN ROGRAMINA KATILAN ANNE VE KIZI DİNLENSİN'

Duruşmada söz alan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın avukatlarından Abdurrahman Gök de savunma yaptı, geçen haftalarda ATV'de yayınlanan Müge Anlı'nın sunduğu programa katılan Somalı bir anne ile kızının, Soma faciasına yönelik iddialarını da gündeme getirdi. Avukat Abdurrahman Gök, “Programa katılan anne ile kızı, bir süredir haber alamadıkları babalarının, maden faciasını kastedip, 'Soma'yı ben yaktım' dediğini ardından kayıplara karıştığı anlattılar. Ben bu anne ile kızının tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum" dedi.

Ne olmuştu?

2014 yılında Soma’da 13 Mayıs’taki maden faciasında, 301 madenci hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu sekiz kişi tutuklandı.

Yorumlar