Che Guevara’nın oğlundan İsmail Kahraman yanıtı!

Che Guevara'nın oğlu Camilo Guevara, ilk kez İstanbul'da düzenlenecek olan fotoğraf sergisi öncesi basın toplantısı düzenledi.
Che Guevara’nın oğlundan İsmail Kahraman yanıtı!
HABER GALERİSİ Diyarbakır'da 'Kışanak ve Anlı' protestosuna polis saldırısı!

Diyarbakır'da 'Kışanak ve Anlı' protestosuna polis saldırısı!

Beyoğlu Piramid Sanat’ta düzenlenen basın toplantısına dünyaca ünlü Che Guevara'nın oğlu Camilo Guevara ile ressam Bedri Baykam da katıldı.

Sergi hakkında açıklamalarda bulunan Guevara, serginin konusunun tabuların oluşumuyla ilgili olduğunu belirtti. Tabu’nun Küba dışında ilk kez Türkiye’de sergileneceğini kaydeden Guevara, “Bu projede, ‘Tabular nasıl oluşur, bir şey nasıl tabu olur?’ gibi sorulara bu fotoğraflarla ve sergi düzeniyle mesajlar vermeye çalıştım. Bir tabu seçerek tüm tabulardan bahsetmek istedim. Bu nedenle çıplaklık ve kadını tercih ettim. Bu sadece bir fotoğraf sergisi değil aynı zamanda bir mekan çalışmasıdır” ifadelerini kullandı.

Serginin Türkiye’ye gelmesi için büyük çaba sarf ettiğini belirten Bedri Baykam şunları kaydetti: “Tabu sergisinin dünyada ilk gösterimi ülkemizde yapılıyor. Bütün eserler, Camilo’nun direktifleri ve seçileri doğrultusunda Türkiye’de üretildi. Bu sergi kesinlikle Camilo, Che’nin oğlu diye açılmadı. Sergi, gerçekten çok değer verdiğimiz bir proje olduğu için burada açıldı” diye konuştu.

İSMAİL KAHRAMAN'IN ''CHE'' HAKKINDAKİ SÖZLERİNE YANIT VERDİ

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Guevara, TBMM Başkanı’nın babasını ''Eşkiya'' olarak nitelendirmesine “Bu konu hakkında daha fazla konuşmaya gerek yok. Çünkü değmez. Bence, Türk halkının Che ile ilgili Küba halkı ile ilgili düşünceleri önemlidir. Tek bir kişinin düşüncesi önemli değildir. Bu üzücü bir olay bence. Che Guevara’nın bir tişörtteki resimde olmasından ziyade zihnimizin, kalbimizin içinde olması lazım” yanıtını verdi.

”YA TESLİM OLACAKTIK YA DA SİLAHLI MÜCADELE VERECEKTİK''

Bir gazetecinin “TBMM Başkanına verdiğiniz bir cevapta ise babanızın o dönemde silahlı bir mücadeleden başka şansı olmadığını söylemişti. Bugün yaşasaydı nasıl mücadele ederdi?” şeklindeki sorusuna ise Guevara şu şekilde yanıt verdi:

“Bugün yaşamadığı için kesin bir şey söyleyemem. O hiçbir zaman farklı metotlara kapıları kapatmadı. Silahlı bir mücadele tabii ki son çare…Ancak o dönemde başka bir seçenek yoktu. Ya teslim olacaktık ya da silahlı bir mücadele verecektik. Bu yolu sadece Che değil bütün Küba halkı seçti. Bizim halkımız çok insanidir. Bütün kapılarımızı dünyaya açtık.”

“BABAMLA GURUR DUYUYORUM”

Guevara, “Che’nin oğlu olmak pozitif bir duygu Belki birkaç negatif yönü olabilir ancak genel olarak insanlar Che’ye saygı ile bakıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Babamla çok gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Sanatçısı Guevara’nın bu akşam açılışı gerçekleştirilecek olan Tabu adlı sergi 4 Aralık’a kadar sergilenecek.

Yorumlar