Af Örgütü’nden “Tahir Elçi için Adalet” Kampanyası!

Diyarbakır'da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'yle ilgili Af Örgütü, faillerin yargı önüne çıkarılmasını talep eden kampanya başlattı.
Af Örgütü’nden “Tahir Elçi için Adalet” Kampanyası!
HABER VİDEOSU Af Örgütü “Tahir Elçi için Adalet” Kampanyası başlattı!

Af Örgütü “Tahir Elçi için Adalet” Kampanyası başlattı!

Af Örgütü, Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili kapsamlı ve tarafsız bir soruşturmanın yapılmasını ve sorumluların yargı önüne getirilmesini istedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a çağrı yapılan kampanya metninde şunlar kaydedildi:

“Tahir Elçi hayatını hakikat, adalet ve insan haklarına adadı. Gözaltına alınanların, işkenceye uğrayanların ve zorla kaybedilenlerin haklarını savunmak için kendi hayatını tehlikeye attı ve Türkiye'de işlenen insan hakları ihlallerine uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Bu sebeple susturulmaya çalışıldı.

“Ekim ayında katıldığı bir televizyon programında PKK hakkında söylediği ve ifade özgürlüğü çerçevesinde meşru olan görüşleri nedeniyle hakkında kovuşturma başlatıldı ve yedi yıl altı ay hapis cezası tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu, telefon ve sosyal medya aracılığıyla Tahir Elçi'ye yönelik ölüm tehditlerini de içeren bir korkutma ve taciz kampanyasının başlamasına sebep oldu.

“Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te, ‘Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz’ taleplerini dile getirdiği bir basın açıklamasının hemen ardından vurularak öldürüldü. Onu kimin öldürdüğü ve niye öldürdüğü hala belirsizliğini koruyor.”

'Kapsamlı bir olay yeri incelemesi gerçekleştirilmedi'

Af Örgütü, soruşturmanın da gerektiği gibi yürütülmediğine dikkat çekti:

“Tahir Elçi’nin öldürülmesine dair soruşturma sorunlu bir şekilde başladı. Olayın hemen ardından kapsamlı bir olay yeri incelemesi gerçekleştirilmedi ve olay yeri emniyet altına alınmadı.

'Sorumluların adalet önüne getirilmesini talep ediyoruz'

“Tüm bu koşullar içerisinde, yetkililer Tahir Elçi'yi öldüren kurşunu ölümünden üç gün sonra bulduklarını iddia ediyorlar.

“Adalet Bakanı'ndan, 28 Kasım 2015'te vurularak öldürülen avukat ve insan hakları savunucusu Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili gecikmeksizin, etkin, kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma gerçekleştirilmesinin güvence altına alınmasını ve sorumluların adalet önüne getirilmesini talep ediyoruz.”

Tahir Elçi soruşturması

Tahir Elçi, Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare'nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında, 28 Kasım 2015’te vurularak hayatını kaybetti.

Soruşturma bir yıldır sürüyor, dava açılmadı.

15 Temmuz darbe girişimim ardından soruşturma savcısının görev yerinin değiştirilmesiyle soruşturma fiilen durdu.

Olay yeri incelemesi, olaydan 111 gün sonra yapıldı. Bilirkişi raporunda, Elçi’yi vuran atışın “tıbben ve fiziken tespit edilemeyeceği” yer aldı.

 

Yorumlar