CHP'li Çetin Osman Budak'tan şok iddia: AKP MHP'ye kadro sözü verdi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanacak anayasa Teklifi ile ilgili yaptığı açıklamada teklifin Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu ifade etti.
CHP'li Çetin Osman Budak'tan şok iddia:  AKP MHP'ye kadro sözü verdi!

Demokrasinin işlemesi için etkin bir denge ve denetim sisteminin bulunması gerektiğini ancak teklifte tam tersine yetkilerin bir kişide toplanmaya çalışıldığını belirten Budak, “Teklif ile taraflı ve partili cumhurbaşkanına yani başkana, yasama, yürütme ve yargı alanında geniş yetkiler veriliyor. Özel yetkili başkan bugün var olan bütün bakanlıkları kapatıp, yenisini kurmada tek yetkili hale gelecek. Devletin idari yapısını ve yöneticilerini bir kararname ile değiştirebilecek. Kararname çıkarma yetkisiyle başkan, TBMM’nin yasama yetkisine sahip olacak. Ayrıca, özel yetkili başkana Meclis’i fesih yetkisi tanınıyor. Bu yetki ile başkan ve meclis seçiminin birlikte yapılması zorunluluğu, yasamayı yürütme emrine sokmanın aracıdır” diye konuştu.

Başkanlık OHAL'in sürekli hale getirilmesidir!

Yargının bağımsız olmadığı bir sistemde adaletin olmayacağını ve kimsenin kendini güvende hissedemeyeceğini vurgulayan Budak;

“Teklif özel yetkili, denetimsiz, taraflı ve partili bir cumhurbaşkanı getiriyor. Bunun adı diktatörlüktür. Özel yetkili başkanlık rejimi, olağanüstü hal düzeninin kalıcılaştırılması, sürekli hale getirilmesidir. Egemenliğin fiilen milletten alınıp tek kişiye aktarılması söz konusudur. Türkiye’nin ihtiyacı diktatörlük anayasası veya 15 Temmuz Darbe Anayasası değil; hukuk, demokrasi ve huzurdur. Bunun da yolu parlamenter sistemin yani TBMM’nin güçlendirilmesi, darbe yasaları ve kurumlarının ortadan kaldırılmasından geçer. İnanıyorum ki; Gazi Meclis kendini sıfırlayacak bu teklife geçit vermeyecektir” dedi.

Yorumlar