Bakan Akdağ'dan 'açık oy' açıklaması: 'Açık etsem ne fark eder?'

'Başkanlık’ sistemini esas alan anayasa teklifinin Meclis’te görüşülmesine ilişkin oylamanın gizli olması gerektiği yerde oyunu açık kullanan Bakan Recep Akdağ, “AKP olarak zaten bu teklifi veren kişileriz. Oyumuzu kırk defa açık etmişiz.'' dedi.
Bakan Akdağ'dan 'açık oy' açıklaması: 'Açık etsem ne fark eder?'

Siyasi çevreler tarafından tek adam rejimi olarak adlandırılan 'başkanlık sistemi'ni getirecek anayasa teklifinin Meclis oylamasında oyunu açıktan kullanan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “AK Partililer olarak zaten bu teklifi veren kişileriz. Oyumuzu kırk defa açık etmişiz. Gizlenecek bir şey mi var?” dedi.

'Teklifi biz verdik, açık etsem ne fark eder?'

Ankara’daki bir otelde sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni bir politikacı olmadığını, defalarca oy kullandığını belirterek “Gidiyorsunuz orada bir kabin var. Önünde, içinde, neyse bir yerde koyuyorsunuz bir pulu içine, kapatıyorsunuz götürüp, atıyorsunuz” diye konuştu.

'Gizlenecek bir şey mi var?'

Anayasa değişiklik teklifini AKP’liler olarak kendilerinin verdiğini hatırlatan Akdağ, şu ifadeleri kullandı: “Bu ülkede hukuk var. Eğer ben yanlış bir şey yapmışsam bir suç işlemişsem, onlar suç diyorlar, sen misin savcı ya da hakim kardeşim? Bu ülkenin Anayasa Mahkemesi var. Bu oylamalar Anayasa Mahkemesi’ne de gidiyor. Ayrıca biz 316 milletvekiliyle AK Partililer olarak zaten bu teklifi veren kişileriz. Oyumuzu kırk defa açık etmişiz. Gizlenecek bir şey mi var? Evet, ‘Evet’ oyu veriyorum.”

Bakan Akdağ, Anayasa’nın oyunu gizlemek isteyen kişiye ‘Bunu gizleyebilirsin’ diyerek imkan tanıdığını ifade etti ve şunları söyledi: “Ben açık ediyorum zaten. Orada açık etsem ne fark eder, orada da etmiyoruz da. İmza vermişim. Dün söyledim, bugün de söylüyorum. Evet, 18 maddenin 18’ine de ben ‘Evet’ oyu vereceğim. Bunlar yakışık almıyor ve ana muhalefet partisinin acizliğini gösteriyor.”

Yorumlar