'Açık oylama'dan sonra Meclis'te bir skandal daha!

Meclis'te AKP'li vekillerin açık oy kullanmasının ardından yeni bir skandala daha imza atıldı.
'Açık oylama'dan sonra Meclis'te bir skandal daha!

Partili cumhurbaşkanlığı sistemini getirecek anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerinde AKP'li vekillerin oylamalarda açık oy kullanılmasından sonra bir skandal daha ortaya çıktı. 

AKP'li Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın'ın gizli bir şekilde, Başkanlık Divanı üyesi CHP'li Ali Haydar Hakverdi'nin yerine oylama sırasında Divan'da görevli olmayan MHP'li Divan üyesi Zihni Açba'ya imza attırdığı tespit edildi.

AKP'li vekillerin yaptığuı bu hukuksuzluklara tepki gösteren CHP CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yaptığı konuşmada, "CHP'li üye yerine divanda dahi bulunmayan MHP'li üyeye imza attırılması bal gibi sahtekarlıktır" ifadelerini kullandı.

'BUNUN ADI SAHTEKARLIK!'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: 

"Sayın Başkanım, birlikte oturumu yönettiğiniz divan kâtiplerinden, Cumhuriyet Halk Partisinin kontenjanından seçilmiş olan kâtip üyemiz Ali Haydar Hakverdi, sizinle beraber dün oturumu yönetti, oylamaları beraber yaptınız. Divan kâtibimizin oylama sırasında tespit etmiş olduğu ve kendisine İç Tüzük'ün 16'ncı maddesiyle verilen, seçimlerin düzen ve dürüstlük içinde geçmesini denetlemek görevini yerine getirdiği ve buna dönük, oylamaların gizli yapılmadığı pek çok AKP milletvekilinin, bakanların oylamalarını göstere göstere, açık oy kullandığını tespit ettiği yönündeki bir şerhi oylama sonuç tutanağına yazmasına fırsat vermeden, o anda divanda bulunmayan bir başka kâtip üyeye imzalatmak suretiyle oylama tutanağını okuduğunuzu anlamış bulunuyoruz.

Dolayısıyla, Başkanlık Divanı kürsüsünde bulunan divan kâtibi Sayın Ali Haydar Hakverdi'nin sizinle birlikte görevde olduğu belliyken oylama tutanağındaki bu şerhi yazmamak suretiyle divanda oturmayan bir başka üyeye, onun görmesine fırsat vermeden, bilgisi ve rızası dışında imzalatmak suretiyle yapmış olduğunuz işlem usule aykırıdır. Bu nedenle, tutumunuz hakkında usul tartışması açmak istiyoruz"

Yorumlar