Avrupa Konseyi'nden YSK açıklaması!

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, YSK'nın mühürlü oy kararının AİHM'e götürülmesinin mümkün olduğunu söyledi.
Avrupa Konseyi'nden YSK açıklaması!

16 Nisan Pazar günü yapılan halk oylamasında Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oy ve pusulalarını geçerli saymasıyla ilgili Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'dan açıklama geldi.

Jagland, hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz sayma imkanının olmadığını belirtti.

''YSK kararının AİHM’e götürülmesi düşünülebilir''

YSK’nın referandumda kullanılan mühürsüz oyları geçerli saymasının ardından CHP meseleyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  götürmekten söz ederken, Avrupa’dan da açıklama geldi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, YSK kararının AİHM’ye götürülmesinin düşünülebileceğini söyledi.

Jagland, Strasbourg’da yaptığı açıklamada, ‘hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz sayma imkânının bulunmadığını’ belirtse de, “Ancak Türk Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) manipülasyon iddialarına rağmen referandumu iptal etmeme kararına karşı AİHM’e başvurulması düşünülebilir” dedi. Jagland, şimdiye dek bir halk oylaması ile ilgili bir yargı kararı bulunmadığını da belirtti.

Yorumlar