CHP'li Erdem,açlık grevine desteğe giden yurttaşları sordu

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, açlık grevinde olan iki eğitimciye desteğe giden yurttaşlara yapılan sert müdahaleler ve OHAL Komisyonu'nu Meclis'e taşıdı.
CHP'li Erdem,açlık grevine desteğe giden yurttaşları sordu

CHP'li Eren Erdem, 70 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve OHAL komisyonuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a soru önergesi verdi.

Erdem'in Bakan Bozdağ'a yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya kamuoyunun yoğun destek verdiğini belirten CHP’li Erdem, Gülmen ve Özakça’ya desteğe giden yurttaşlara orantısız şiddet uygulayan polislere ceza verilip verilmeyeceğini sordu.

''İktidar muhalif insanları işinden aşından ederek terbiye edebileceğini sanıyor''

Erdem, konuya ilişkin, “İktidar muhalif insanları işinden aşından ederek terbiye edebileceğini sanıyor ama Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, Ankara’da 70 günü aşkın bir süredir gerçekleştirdiği direnişle iktidarın kendisini terbiye ediyor. İki kişi kendi bedenini ortaya koyarak, iktidara, kendinden olmayanı yaftalayan ve suçlulaştıran zihniyetinin, cezaeviyle tehdit etmenin, hukuksuz kararnamelerin, OHAL’in insanları susturamayacağının ve boyun eğdiremeyeceğinin dersini veriyor. Bu direnişe sahip çıkarak, bu direniş nezdinde, tüm bu haksız ihraçları ve OHAL uygulamalarını her gün dile getirip gündeme taşıyoruz taşıyacağız da.” dedi.

''Greve desteğe giden yurttaşlara saldıran polisler kimlerdir?''

İşte CHP’li Erdem’in Adalet Bakanı Bozdağ’a verdiği soru önergesi:

1. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça nezdinde, kamudan haksız yere ihraç edilenlere yönelik başlatılan girişimler ne kadar sürede sonuçlandırılacaktır?
2. Aylardır barışçıl şekilde demokratik haklarını kullanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla birlikte ona destek veren yurttaşlara yönelik polis müdahalesi ve şiddetinin gerekçesi nedir?

3. Greve destek verenlere müdahale sırasında orantısız şiddet uygulayan ve insanları yaralayan polisler kimlerdir? Bu kişilere herhangi bir cezai işlem uygulanacak mıdır?

4. OHAL komisyonunun veya AİHM’e kadar uzanan dava sürecinin açığa alınan veya ihraç edilen kişi lehine sonuçlanması halinde, kişinin bu süre zarfındaki maddi ve manevi zararı nasıl hesaplanacak ve karşılanacaktır? 

5. FETÖ’cü olmadığı kamuoyu tarafından açıkça bilinen muhalif isimlere FETÖ gerekçesiyle tedbir uygulanmaya ısrarla devam edilmesi, FETÖ davasına yönelik toplumsal desteği azaltmakta mıdır? Bu tedbirlerin sürdürülmesindeki amaç davayı sulandırmak mıdır?

6.  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlığında geriye dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkması durumunda sorumluluğunuzun gereğini yapacak mısınız?

7. AB Komisyonu’nun ihraçlar için “bireylerin masumiyet karinesi ile adil yargılanma sürecinde kendilerini savunma hakkına saygı gösterilmesi” hususunda yaptığı açıklama hakkında ne düşünülmektedir?

8. Ülkemizin uluslararası kamuoyunda adaletin olmadığı ülke olarak lanse edilmesinin sebepleri nedir? Bu algının düzeltilmesi ve ülkemizin itibarının yükseltilmesi adına komisyon çalışmalarının yanı sıra başka girişimlerde bulunulacak mıdır?  

Yorumlar