Bylock’ta çözülen bir mesajdan: Eski hakim, meslektaşı hakkında bilgi istemiş

‘FETÖ’nün kripto haberleşme programı ‘ByLock’ta çözülen bir mesajda, eski bir hakimin, meslektaşı hakkında kişisel bilgi topladığı görüldü.
Bylock’ta çözülen bir mesajdan: Eski hakim, meslektaşı hakkında bilgi istemiş

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre Mili İstihbarat Teşkilatı’nda geliştirilen yazılımla çözülen ‘ByLock’ yazışmalarından biri, soruşturmada firari olan eski Sivas hakimi Vahdettin Toklucu’ya ait.

Mahkeme Başkanı hakkında bilgi istemiş

Yazışmada, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görev yaparken 2015’teki bir kararname ile Sivas’a hakim olarak atanan Toklucu’nun, şu anda İstanbul Adliyesi’nde Ticaret Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan İsmail Yavuz hakkında bilgi istediği görülüyor. Toklucu, bu bilgileri ‘acil bilgi notu’ mesajı ile istiyor.

Toklucu, Yavuz’un aile yaşantısı, siyasi görüşü ve dini yaşayış biçimine ilişkin kişisel bilgileri de talep ediyor.

Toklucu’nun mesajının bir kısmı şöyle şöyle: “Herkul.org sitesini kapatan hâkim. Abiler, bu şahıs hakkında güncel veya elinizde farklı ne bilgi varsa talep ediyoruz.”

Milli İstihbarat Teşkilatı geçen hafta 16 bin 500 kişiden oluşan ve sadece İstanbul’da yaşayan ByLock kullanıcılarının listesini İstanbul Adliyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile paylaştı. İlk olarak tedbiren, ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen 16 bin 500 kişi hakkında ‘yurtdışına çıkış yasağı’ getirildi.

Yorumlar