Juncker'dan 'idam' mesajı: 'AB kapısı kapanır'

AKPli cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'idam' mesajları sonrası Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'dan konuyla ilgili açıklama geldi.
Juncker'dan 'idam' mesajı: 'AB kapısı kapanır'

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili kaleme aldığı makalesinde, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası iktidar tarafından sıklıkla dile getirilen ''idam cezası''nın gelmesi halinde AB kapısının tamamen kapanacağını belirtti.

''Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasından ziyade yakınlaşmasını umut ediyorum''

Alman Bild am Sonntag gazetesine Juncker, "AB komşusunun demokratik, istikrarlı ve ekonomik olarak başarılı olmasını istiyor. Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasından ziyade yakınlaşmasını umut ediyorum. AB'ye katılmak isteyen herkes bir değerler birliğine girmiş olur" değerlendirmesini yaptı.

''İdam cezasının geri gelmesi durumunda...''

Sözcü'nün aktardığına göre Avrupa'nın en zor zamanlarında bile Türkiye'nin yanında olduğunu ifade eden ve kanlı darbe girişimi sırasında yaşanan görüntüleri gördüğü zaman çok üzüldüğünü belirten Juncker, idam cezasının geri gelmesi durumunda Ankara'nın AB üyeliğine girmek için kapıyı kapatması anlamına da geldiğini söyledi.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya geldiğini de yazıya aktaran Juncker, "O dönemde Erdoğan'ın Avrupa'dan uzaklaşmak yerine Avrupa'ya yaklaşmak istediği izlenimini aldım" dedi.

Erdoğan, sinyali vermişti

15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümünde İstanbul'da düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam cezasının geri dönebileceğinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, "Tüm Güneydoğu'da oralarda bunları tek tek temizliyorlar. Diğer meseleyse parlamentonun meselesidir. Parlamento idam kararı verir, ben onaylarım. Bilmedikleri Türkiye de göründüğü değildir. Ölümü ölümle korkutarak devam edeceğiz. Durmaksızın çalışacağız" demiş ve parlamentodan karar çıkması durumunda idam cezasına onay vereceğini söylemişti.

Yorumlar