Gülen: ''15 Temmuz'u ulusalcı laik bir kesim yapmış olabilir''

Darbe teşebbüsünün arkasındaki isim olmakla suçlanan Fetullah Gülen, ''darbeyi ancak ulusalcı laik kesimin yapabileceğini'' iddia etti.
Gülen: ''15 Temmuz'u ulusalcı laik bir kesim yapmış olabilir''
HABER VİDEOSU Çandar'dan Fetullah Gülen'e övgü dolu sözler!

Çandar'dan Fetullah Gülen'e övgü dolu sözler!

HABER GALERİSİ Bugün günlerden darbe!

Bugün günlerden darbe!

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki isim olarak gösterilen ve bu gerekçeyle ABD'den defalarca iadesi istenen Fethullah Gülen“Darbe girişiminin ulusalcı laik bir kesim tarafından yapılmış olabileceği” iddiasını öne sürdü. Gülen, "darbe teşebbüsü suçlamasının uluslararası tarafsız bir kuruluş tarafından soruşturulmasını teklif ettiğini ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bunu kabul etmediğini" öne sürdü.

Gülen, Mısır’daki darbeyle gelen cumhurbaşkanı Sisi'ye yakın El-Yevm 7 gazetesine açıklamalarda bulundu. Gülen, “15 Temmuz’da darbe teşebbüsünün kimin tarafından yapıldığını düşünüyorsunuz” sorusu üzerine "kesin olarak bir kesimi suçlayamayacağını ancak ulusalcı laik bir kesimin bunu yapmış olabileceğini" iddia etti.

''Darbeyi kınadık''

"Darbe girişiminin olduğu gece darbeyi kınadığını" ifade eden Gülen, "Gülen cemaatine atılan darbe teşebbüsü suçlamasının uluslararası tarafsız bir kuruluş tarafından soruşturulmasını teklif ettiğini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bunu kabul etmediğini" öne sürdü.

''Avrupa'nın kendilerini anlaması için daha çok kurban vermeleri gerekir''

Gülen, "Erdoğan’ın Hitler, Stalin ve Mao gibi diktatör olduğunu" ileri sürerek, "Avrupa’nın kendisini anlaması için daha çok kurban vermeleri gerektiğini" iddia etti. 

"15 Temmuz olaylarının gerçek bir askeri darbe veya sistematik bir oyun olsa da Erdoğan'a karşı yeni bir askeri eylem beklemediğini" söyleyen Gülen, “Kendilerine karşı yürütüldüğünü iddia ettiği aşırılıklara rağmen asla böyle bir darbe hareketini kabul etmeyeceğini” ifade etti.

Gülen, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisini Türkiye’ye iade etmesi durumunda kaçmaya teşebbüs etmeyeceğini ve Türkiye’ye geleceğini öne sürdü.

'Erdoğan yargılanır mı?' sorusu

Röportajı yapan Hashem Al Fakhrani, Gülen'e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanmasının mümkün olup olmadığını da sordu. Gülen, bunun zor olduğunu ve Türkiye’de bazı muhalefet liderlerinin de Erdoğan’ı desteklediğini söyledi.

Yorumlar