CHP'li İlgezdi: ''Adalet Yürüyüşü burada kalmayacak!''

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Halk TV'de yayımlanan 'Haber Masası' programında önemli açıklamalarda bulundu.
CHP'li İlgezdi: ''Adalet Yürüyüşü burada kalmayacak!''
HABER GALERİSİ CHP, adalet için İstanbul yolunda!

CHP, adalet için İstanbul yolunda!

ÇAĞDAŞ SES- 'Haber Masası' programında AKP-MHP çalışması ''iç tüzük değişikliği'' ve gündeme dair konuşan CHP'li İlgezdi'nin açıklamalarının satırbaşları şu şekilde:

CUMHURİYET DAVASI

-Kadri Gürsel'in oğluyla sarılmasına jandarma izin vermedi.Gerçekten üzücü bir tablo.Bu insanlar kaçak değil.

-Ahmet Şık, ''Çocuğunuz var mı?'' sorusuna çok 'şık' yanıt verdi. Musa Kart'ta savunmasını çok iyi yaptı.

-Umarım adalet tecelli eder, gerçek adalet, gerçek hukuk uygulanır.

MEDYA BASKISI

Demokraside kuvvetler ayrılığı esastır. Bunu çevreleyen ise medyadır. Basın bayramının olduğu günde medya raporu yayımladım. O bilgilere baktığımızda Türkiye'nin medyada dünya ülkelerindeki yeri içler acısı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre sadece İstanbulda 11 bin 600 sanık sandalyesine oturan kişi var. Kuvvetler ayrılığına önemli bir ayak olan medyanın hali son derece vahim.87 çocuk sanık olmuş, 15 yaşının altında iki çocuk yargılanıyoır. Bu ükemiz adına çok kötü bir tablo

-Demokrasilerin doğru işletildiği yerlerde bu tabloya rastalayamayız.

-Özgür basın olursa halk daha bilinçli olur.

-Bugün cihatla demokrasinin yan yana olması büyük bir çelişki.

-Biz demokratik dünya ülkesi olduğumuzu savunuyoruz ama gittikçe din devleti oluyoruz.

-İmamların nikah kıyması, çocuk gelinlerin meşrulaşması buna bir örnek.

-Bizim ülkemizde 13 kere eğitim programı değişmiş,

-Her yıl yeni bir eğitim sistemi! Burada asıl amaç kayıp kuşaklar yaratmak.

İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Şu an kulandığımız tüzük yaklaşık 40 yıldır kullanılıyor. Mevcut iktidar açısından acil bir durum olduğu için çabucak harekete geçildi. Bu aynı zamanda muhalefetin sesini kısma odaklı bir çalışma. Çünkü maddelere baktığınızda, asıl amacın basını ve muhalefeti susturmaya yönelik olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yapılan tüzüğün ön çalışmasında muhalefet çalışması yok. Bu tamamen AKP ve MHP'nin yaptığı ortak bir çalışma.

FIRAK ZORUNLUĞU

Fırak neden rahatsız etti iktidar partisini? Neden fraktan başladı? TBMM Başkanı İsmail Kahraman mı bu nu istedi? Konuyla ilgili açıklama yapılırsa eğer ben de aydınlığa kavuşacağım.

PARA CEZASI

Temel amaç çoğulcu bir anlayışla yürümemek. Bu yayın organları halka ulaştığımız yollar. Halkın gerçek bilgileri alabileceği kanallar tıkalı.

Kanun teklifiyle ilgili bir kısıtama getiriliyor. Bizim en önemli bir görevimiz yasama. Gelen yasayla birlikte sıurf salı günleri sadece bir siyasei partini,n vekili gelip kanun teklifi yuapıyor.

Meclis'te Milletvekillerinin yarısının çoğu kanun teklifi getiremeyecek  Öyleyse biz neden bu maaşları alıyıoruz? Konuşma sürelerinin kısıtlanması konusu da buna bir örnek. Bu realiteye uygun bişey değil! Tamam iç tüzüğü değiştirelim ama daha çok doğruyu bulacak yönde adımlar atalım.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

Adalet yürüyüşü burada kalmayacak. Bizim için tatil yok. İnsan haklarına, ifade özgürlüğü haklarına uygun olmayan birçok konuyla karşılaşıyoruz.

İlgezdi, konuşmasını Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle bitirdi.

Yorumlar