Erdoğan'ın danışmanları arasında 'kur' gerginliği!

AKP'li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın danışmanları Cemil Ertem ve Bülent Gedikli arasındaki ''kur'' gerginliği sürüyor.
Erdoğan'ın danışmanları arasında 'kur' gerginliği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanları Cemil Ertem ve Bülent Gedikli arasında geçtiğimiz günlerde başlayan 'döviz kuru' tartışması giderek büyüyor.

Erdoğan'ın danışmanı Gedikli: ''Kurların aşağı gitmesi riskli''

Gedikli, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın kurlara müdahale etmesi gerektiğini belirterek, ''daha aşağı gitmesi riskli'' ifadelerini kullanmıştı. Gedikli, önerisinin gerekçesini şu cümlelerle ifade etmişti: ''Çünkü ihracatı zora sokar şirketlerin karlılığı düşer bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır" demişti.

'TCMB piyasa gerçeğini bizden ayrı olarak yönetmesi gereken tek kurum'

Diğer başdanışman Cemil Ertem ise Reuters'a yaptığı değerlendirmede, "Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için kur seviyesine düşük ve bu seviye tehlikeli demek yanlış. Reel sektör, bankalar, TCMB, siyaset herkes düşük faiz istiyor, ancak bizim isteğimiz dışında bir de piyasa gerçeği var. TCMB piyasa gerçeğini bizden ayrı olarak yönetmesi gereken tek kurum, TCMB'ye bu yönetme hakkını ve iradesini vermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi
Habertürk TV yayınında Ertem'in bu değerlendirmesi hakkındaki düşünceleri sorulan Gedikli, şu ifadeleri kullandı:

''Arkadaşımız biraz tecrübesi''

"Arkadaşımız biraz tecrübesiz. Etrafındaki insanların da biraz şeyine gelmiş, öyle anlıyorum veya gazete haberlerinden okumuş olabilir, tam konuyu değerlendirdiğini de düşünmüyorum. Yaptığı açıklama da onu gösteriyor. Biz burada bir kur seviyesi söylemiyoruz. İkinci nokta şudur, siyasiler her zaman Merkez Bankası ile ilgili açıklama yapar, çünkü MB, kanun gereği hükümet hedefleriyle uyumlu çalışmak zorunda. Öyle bir şey söylemiş ki sanki MB ayrı bir cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti yanında başka bir cumhuriyetten bahsediyormuşuz gibi bir yaklaşım var. Ben bunu zaten doğru bulmuyorum ve yıllardan beri kavgasını verdiğimiz konu."

Yorumlar