'Referandumda 'Evet' diyenler pişman'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP MYK'da başkanlık anayasasının oylandığı referandumla ilgili araştırmanın sunumu yapıldı
'Referandumda 'Evet' diyenler pişman'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda 16 Nisan referandumuyla ilgili bir araştırmanın sunumu yapıldı.

'Evet'çiler pişman, 'Hayır'cılar 'haklıyız' diyor

Araştırmaya göre referandumda "Evet" diyenler pişman, "Hayır" diyenler ise haklılıklarının ortaya çıktığını düşünüyor.

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre; MYK’de CHP’nin bir şirkete yaptırdığı referandumun değerlendirilmesine ilişkin kapsamlı bir analiz araştırmasının uzun bir sunumu gerçekleşti. Araştırmada kimin neden “Evet” ya da “Hayır’’ dediği, “Evet” deyip de yaşanan gelişmelerin ardından oy rengini değiştirenlerin referandumda “Evet’’ derken, sonradan neden “Hayır”a geçtiği ortaya kondu.

Bu kişilerin geçmişte hangi partilere oy verdikleri, bugün bir seçim olsa hangi partiye oy verecekleri ve geçmiş seçimlerdeki oylarından pişman olup olmadığı saptandı. Odak gruplar üzerinde yapılan çalışmada, “Hayır’’diyenlerin haklılıklarının geçen zaman içinde ortaya çıktığı görüşünde oldukları anlaşıldı. “Evet’’ diyenlerin ise “kontrol” düşüncesinden yola çıkarak, bu kontrolü de Erdoğan’ın sağlayacağı düşüncesi ile “Huzursuzluk arttı, ortam durulsun’’ diyerek oy kullandıkları belirlendi.

"Evet" diyenlerin zaman içinde hayır’a dönmesinde etkili olanlar ise “tutarsızlık’’, “Suriyelilere yönelik şikâyetler ve bunun sorumlusunun Erdoğan olarak düşünülmesi’’, “zengin ve yoksul arasındaki uçurum’’ oldu. CHP, bu sonuçlara göre; söylem ve eylemleri ile siyasi yol haritasını belirleyecek.

Başbakan Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi verilmesi kararı alınan toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun, vergi cennetlerinin 11 yıldır belirlenmemesini “Çocuklarının vergi kaçırmasını sağlamak için görevi ihmal” şeklinde yorumladığı belirtildi.

Yorumlar