Atina ziyaretinde 'Lozan' krizi yaşandı: 'Yeniden açılması mümkün değil'

Temaslarda bulunmak üzere Atina'da bulunan AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Cumhurbaşkanı arasında 'Lozan' krizi yaşandı. Yunanistan Cumhurbaşkanı, Lozan'ın yeniden açılmasının mümkün olmadığını söyledi.
Atina ziyaretinde 'Lozan' krizi yaşandı: 'Yeniden açılması mümkün değil'

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Çanakopulos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyaret öncesinde Lozan anlaşmasıyla ilgili yaptığı açıkamaların “kaygı verici” olduğunu söylemişti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Erdoğan’la ortak basın toplantısında, “Lozan Anlaşması, Yunanistan’ın ve Avrupa Birliği’nin topraklarını ve egemenliğini belirliyor. Yeniden müzakere edilmesi söz konusu olamaz. Anlaşmanın hiçbir kusuru yok; gözden geçirilmesi veya güncellenmesi gerekmiyor” dedi.

Erdoğan, 'Lozan' açıklamalarını yineledi

Erdoğan ise konuşmaya şöyle karşılık verdi: “Lozan’la ilgili hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce imzalandı. O zamandan bu yana dünya adeta yeniden kuruldu.”

“Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar inandıklarını Lozan’a göre yaşayabiliyorlar mı? Bugün seçilmiş değil atanan baş müftüyle yönetilme gayretleri var. Müftüler seçilmiyor atanıyor. Türk kelimesinin yazılması bile hazmedilemiyor. Türkiye’deki Rum vatandaşlarına yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz. Batı Trakya için yatırım ve atılması gereken adımlar konusunda gerekli destek verilmiyor; orada bir ayrımcılık söz konusu. Soydaşlarımızın haklarının korunması bizim arzu ettiğimiz şeylerin başında geliyor.”

Pavlopulos, şu yanıt verdi: “Sizinle İstanbul’da tanıştığımızdan beri açık sözlü biri olduğunuzu biliyorum. Benim sizin gibi yetkilerim yok. Bu meseleleri hükümetle konuşursunuz.”

'Lozan’ın yeniden açılmasının mümkün değil'

Yunan cumhurbaşkanı, bir hukuk profesörü olduğunu belirterek diplomatik bir dille, hukuki olarak Lozan’ın yeniden açılmasının mümkün olmadığını yineledi.

Erdoğan: 'Hukuk profesörü değilim'

Erdoğan bu sözleri yanıtsız bırakamayacağını söyleyerek şunları söyledi:

“Ben hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Burda anlaşmaların güncellenmesi diye bir şey vardır. Biz de bunu yaparız. Çok örneği var. Ben siz bu meseleleri açtığınız için girdim konuya. Yoksa zaten başbakanınızla konuşacağız.”

Ziyaret 'tarihi' nitelikte

Atina ziyareti, 65 yıl sonra bir Türkiye cumhurbaşkanının Yunanistan’a yaptığı ilk ziyaret olmasından ötürü tarihi bir önem taşıyor.

Yorumlar