Hakan Atilla davasında jürinin kararı bekleniyor!

ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu delmekle suçlanan Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada jürinin vereceği karar bekleniyor...
Hakan Atilla davasında jürinin kararı bekleniyor!

Eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tutuklu olarak yargılandığı davada son aşamaya gelindi.

Karar aşamasına gelindi

Yargıç Richard Berman, bugün jüri üyelerine karar alma süreciyle ilgili son talimatları verdi. Yemin eden jüri üyeleri, değerlendirmelerine başlıyor. Jürinin Atilla'ya yöneltilen altı ayrı suçlama için tek tek sanığın suçlu olup olmadığına karar vermesi bekleniyor.

ABD’de görülmekte olan Reza Zarrab davasında, Hakan Atilla’nın avukatları davanın jüriye kaldığı günün sabahında son dakika girişiminde bulundu.

Savunma haksız yargılanma gerekçesiyle davanın düşürülmesi talebinde bulundu. Buna gerekçe olarak da Türkiye’deki iddianamenin davaya yansımasını gösterdi. Savunma makamı, “Türkiye’deki bir iddianamenin ABD mahkemesinde işi olamaz” diyerek davanın düşürülmesini istedi. Öte yandan davada görevli iki jüri üyesi ise azledildi. Biri seyahat planı olduğu gerekçesiyle, diğeri ise soğuk algınlığından dolayı yüksek ateşi olduğu için dava jürisinden azledildi.

Atilla'nın avukatlarının, Atilla aleyhinde sunulan uzman raporuna karşı itiraz dilekçesi verildi. Savunma, "Türkiye'de hazırlanan bu raporun bir Amerikan mahkemesinde yeri yok" dedi.

Yargıç Berman, jüri üyelerine Atilla'nın yaptırımları ihlal etmekle suçlandığı raporu yok saymalarını söylemişti. Atilla'nın avukatlarına göre bu iyi ama yeterli değil. 

Savunma avukatları bu tür dilekçeleri sadece kabul edilmesi için değil, aynı zamanda mahkumiyet durumunda bir sicil oluşturmak için veriyor. Bugünkü oturum normalden biraz daha geç başlayacak. Yargıç Berman jüri üyelerine talimatları okuyacak.

Eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın anne-babası hakkında yakalama kararı çıkarıldığı yönünde iddialar dolaşıyor. Korkmaz kaçarken, Türkiye'de siyasiler hakkında suçlayıcı delilleri yanında getirdiğini söylemişti.
Korkmaz, duruşmalarda sadece annesinden bahsetmişti.

Korkmaz'ın 14 Aralık tarihli ifadesinin yazılı dökümünden:"O dönem annem İstanbul'a eşimin yanına gitmişti. Anneme, iki taşınabilir bellek ile hard diski saklamasını söylemiştim."

Yorumlar