CHP'li Sarıhan: 'KHK'lerle felakete sürükleniyoruz!'

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararnamelerle hukuka ve demokrasiye ''darbe'' yapıldığını belirtti.
CHP'li Sarıhan: 'KHK'lerle felakete sürükleniyoruz!'

OHAL kapsamında çıkarılan son KHK'lere CHP'den tepkiler gelmeye devam ediyor. 'Tek tip kıyafet' ve 'darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai sorumsuzluk' düzenlemeleri en çok tepki çeken başlıklar arasında...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, son çıkartılan ki yeni KHK ile hukuka ve demokrasiye darbe yapıldığını belirterek ''Sıradan vatandaşlar gibi yasa koyucu görevini üstlenmiş olan ve milli iradeyi temsil eden milletvekillerinin de resmi gazeteden öğrendiği KHK’lar ile aynı zamanda adım adım işlevsiz hale getirilen Meclis’e de darbe yapılmıştır.'' ifadelerini kullandı.

''Suç işleyen insanların suçtan muaf tutulacak''

CHP'li vekilin açıklaması şu şekilde:

Emekçilerin hakkı olan güvenli çalışma koşullarının yok edildiği taşeron sistemine sadece kamuda çalışanlar için verilen kadro hakkı ile insanların gözünü boyayacağını düşünen AKP, 2756 kişiyi daha işinden etmiştir.

696 sayılı KHK ile “darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai sorumsuzluk’”getiren düzenleme açıkça paramiliter güçlerin sahaya çıkması çağrısıdır. Anayasa’ya ve kanunlara aykırı olan bu düzenleme ile suç işleyen insanların suçtan muaf tutulacağı belirtilmektedir.  Suç olan bir eylemin belli bir kesim için suç olmaktan çıkarılmasının sonucu Türkiye’nin iç savaşa dek sürüklenmesi anlamına gelmektedir.

AKP Genel Başkanı’nın, tek adam keyfiyetiyle “Badem var ya badem. Bademin içinin koyusu” sözleriyle duyurduğu tek tip kıyafet de bu KHK ile yasalaşırken, masumiyet karinesi tam anlamıyla yok edilirken Erdoğan’ın tüm dünyada hukukun bittiği nokta olarak görülen  Guantanamo’yı ideal örnek olarak alması ve “biz ayaklara kelepçe vurmuyoruz”  ifadelerini kullanması  Türkiye için çok talihsiz bir benzetmedir.

''Türkiye’nin bütün kritik kurumları AKP’ye bağlanmıştır''

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Savunma Bakanlığı’ndan alınarak Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması, Danıştay ve Yargıtay’a atanacak yeni üye kadrolarıyla Türkiye’nin bütün kritik kurumları AKP’ye bağlamıştır.

Tüm bu düzenlemeler 12 Eylül sıkıyönetiminin eksik bıraktığı noktaları doldurmak hatta daha ileriye taşımaktan başka bir anlama gelmemektedir.

AKP’ye 12 Eylülcülerin bütün yasal korunakları kendileri için sağlamalarına karşın yargı önüne gelmekten kurtulamadıklarını anımsatmak isteriz.

Yorumlar