İktidarsızlık

Türkiye 3 Kasım 2002 tarihiyle girdiği süreçten tam olarak 4600 gün sonra çıkabilmenin eşiğine gelmiş durumdadır. 7 Haziran 2015 günü yapılan genel seçimler neticesinde yine birinci parti olarak çıkan fakat tek başına iktidar olma şansını yitirmiştir. Türkiye adına, AKP’den iktidarda olduğu süre zarfında yapmış olduğu yolsuzluklardan, hırsızlıklardan, hukuksuzluklardan, adaletsizliklerden, aymazlıklardan, kıyımlardan, zulümlerden hesap sormak, Karun saltanatını yerle yeksan etmek için bir fırsat, bir şanstır bu sonuçlar.  

Koalisyon arayışlarının sürdüğü şu günlerde, erken seçim ihtimali üzerine senaryo üreten, bunun alt yapısını hazırlayan malum çevrelerde yok değildir. Ancak ülkenin rahat bir nefes alması için sağduyulu, barışçıl, uyumlu ve samimi bir koalisyonun kurulması Türkiye’nin yararınadır. Süreç sağlıklı bir şekilde sürdürülmediği takdirde Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak gibi bir neticenin de gerçekliği ayan beyan ortadadır.

MHP’de var olan  HDP fobisi ortadan kalkmadığı sürece CHP-MHP-HDP üçlü koalisyonu imkansız görünmektedir. Ve bu süreçteki MHP’nin uzlaşmadan uzak görünen tavrı, erken seçim ihtimallerinin de güçlenmesine sebep olmaktadır.

HDP’nin Türkiye partisi olduğu algısını yaratması ve Türkiye’nin iktidarsız kalmaması için taşın altına elini sokma çabası genel olarak takdirle karşılanmakta ve çözümden yana olduğu herkesçe kanıksanmaktadır.

CHP’nin öncelikli olarak, ısrarla AKP’nin olmadığı bir koalisyon oluşumundan yana olması, bunun için üçlü koalisyonun veya dışarıdan HDP destekli bir koalisyonun temellerini atma girişimi, MHP ye gerekirse başbakanlık teklifinde bulunması, 13 yıllık AKP iktidarından hesap sorabilmenin olmazsa olmazları olarak görünmektedir.

Seçim sonrası beyanlarıyla erken seçim için hazır olduklarını söyleyen MHP liderine bir hatırlatma yapmakta fayda var. 2011 seçimlerini CHP’nin emanet oylarıyla atlatan, 2015 seçimlerinde 80 milletvekili ile Koalisyon yapmayı düşünmediği HDP ile aynı sayıda milletvekiline sahip olması,  olası bir erken seçimde kendisine bir arpa boyu yol aldırmayacaktır aksine bu gün yapmış olduğu çözümsüzlük ile aleyhine neticeler verecektir.

Sayın Bahçeli, seçim meydanlarında iktidardan 13 yılın hesabını sormak istediğini haykırmış fakat gelinen süreçte sormamak içinde direnç göstermektedir. Muhtemeldir ki geçtiğimiz süre zarfında yer yer milli çıkarlar bahanesiyle her fırsatta AKP’nin stepneliğini yapan MHP koalisyon tercihini AKP den yana kullanacaktır. Çünkü şu aşamada Sayın Bahçeli için, Hırsızla, yolsuzla, işbirlikçiyle yapılacak bir koalisyon, HDP ile yapılacak bir koalisyondan daha evladır.

CHP, kaosun aşılması açısından İçişleri ve Adalet gibi bakanlıkların kendisinde olması ön koşulu ile AKP ile koalisyona sıcak bakmalıdır. Aksi halde kurulacak bir yapı sağlıksız demonte bir kimlik bürünecek, önümüzdeki süreçte CHP ye zarar verecektir.

HDP’nin ben çözüm için her şekilde desteğimi kullanırım tavrı bir stratejidir ve uygundur. Topu diğer partilere atarak buyurun çözün, yeter ki HDP taş koydu demeyin şeklindeki tavrı mevcut oylarını korumaya fayda sağlayacak, artmasına dahi vesile olacaktır.

AKP, her ne kadar uzlaşmadan yanaymış gibi görünse de asıl amacı tekrar bir erken seçime girerek tek başına iktidar olma şansını zorlamaktır. İmkansız da değildir.

Eğer ki, Türkiye erken seçime gidecek olursa

HDP’nin her hangi bir koalisyonun içinde yer almamasını istemeyen MHP seçmeni tercihini, şikayet ettikleri, hesap soracaklarını söyledikleri AKP den yana kullanacaktır. Bu tercih muhtemeldir ki AKP’yi yeniden tek başına iktidar yapacaktır.

Yorumlar