İyi ki doğdun Deniz!

Metin Lokumcu, hatırladınız mı?

Kendini tüketerek başkalarını aydınlatan bir kandil hani..

Faşizmin ayak seslerini, haklılığından aldığı bir çığlıkla def ederken; tel örgülere siper ettiği göğsüyle, ‘devlet sırrı’ denilen katil eller tarafından sıkılan biber gazı tarafından Erdoğan’ın HOPA mitinginde öldürülen..

Bir 31 Mayıs daha hatırlayan var mı?

Toplumsal hafızamız tavadaki balığa rahmet okuturken şansımı daha fazla zorlamadan 1971 diyorum; Kadir diyorum, Sinan diyorum, Alparslan diyorum..

Baharı görmemiş nesillerin; baharı düşleyen, umutla filizlenen çocuklarıyız biz..

Her Mayıs şafağında yüreğimizi kopardılar, her Nisan arifesinde bileğimizi kırdılar bizim..

16 Mart 1971’de Amerikan emperyalizminin ve onun yerli işbirlikçilerin ‘tam bağımsızlık’ mücadelemizde en büyük düşmanımız olduğunu ilan ediyoruz diyen gencecik çocuklar, Malatya Kürecik’teki radar üssüne eyleme giderken katledildiler..

Onlar barut kokusunu çekerken yüreklerine, ateş yağmuruna salmışken bedenlerini, bu yola çıkarken ‘ya muzaffer olacağız, ya ölümü tadacağız’ demişlerdi ve hiç tereddüt etmeden yürümüşlerdi sonsuzluğa; benim için, senin için, yarınlar için..

“Ben varlıklı bir aileden geliyorum. Öğretmenim. Ekonomik durumum oldukça iyi. Oğlumu en iyi şekilde yetiştirdim. En iyi okullarda okuttum. Ülkenin en güzide üniversitesi ODTÜ'de okuyordu. Hiçbir şeye ihtiyacı yoktu. Ölmese yüksek mühendis çıkacak ve o da varlıklı bir hayat yaşayacaktı. Fakat o sizin iyiliğiniz için öldü. Bunu bilesiniz diye söylüyorum” diye haykırmıştı Sinan’ın babası başını öne eğen köylülerin yüzlerine..

Deniz’lerin katılmasını bekliyordu Sinanlar Malatya Kürecik’teki radar üssüne yapacakları eylem için.. Onlar olmadan olmazdı, ‘Hüseyin söylemiş biz yapmışız, Deniz yürümüş, biz arkasından yürümüşüz’ diyorlardı..

31 Mayısların közleri sönmemişken henüz yüreklerde 30 Martlar, 6 Mayısları bastı göğsüne..

Bugün 27 Şubat 2012..

Dünü unutmak mı kolay, bugünü görmezden gelmek mi?

ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Türkiye’nin NATO’ya radar üssü olmak için yalvardığı ve başardığı Malatya Kürecik’e Amerikan askerlerinin çıkarıldığını resmi ağızdan ilan etti.

Bugün 27 Şubat 2012..

Deniz Gezmiş 65 yaşında..

40 sene önce ‘siz emperyalizmin maşasısınız’ diye haykıran çocukların neden öldürülüp, bugün ‘ABD’nin füze kalkanı olmak istemiyoruz’ diye haykıran çocukların tel örgüler ardına gönderildiğini görebiliyor musunuz?

Bu ülkenin güzel günler göreceği masalları anlatılan ölü çocukları hiç bahar görmediler..

O çocuklar boş yere ölmediler..

İyi ki doğdun Deniz..

İyi ki..

- See more at: http://arsiv.cagdasses.com/yazar/172-ece-s-ozturk-iyi-ki-dogdun-deniz.html#sthash.pn2FxVNR.dpuf

Yorumlar