Soma Spor Kulübü yönetimi değişiyor: Sedat Peker bile yönetimde!

Soma’da 301 maden emekçisinin hayatını kaybetmesinden bu yana bir sene geçti. O bir sene boyunca sizlerin de takip ettiği üzere, facianın gerçek sebeplerini, faillerini ortaya çıkarabilmek adına pek çok yazı yazdım, haber yaptım. Sizler de ilgiyle takip ettiniz.

Soma’daki işçi soykırımının üzerinden 365 gün geçtikten sonra “bir daha benzer bir katliam yaşanmaması için ne yapıldı” diye sorduğumuzda elimizde koca bir “hiç” kalıyor ne yazık ki.

CagdasSes.com muhabirlerinin ve editörlerinin derlediği haberlerle bu sorunun cevabının nasıl “hiç” olduğunu gün içinde okuyacaksınız zaten. Ben size tüm Soma’yı yakından ilgilendirecek başka önemli gelişmeleri aktaracağım bu yazımda.

13 Mayıs’taki işçi katliamının ardından “Soma’da neler oluyor” diye sorduğumdan beri, 301 işçiyi ve daha nicesini yutan kara deliğin siyaset, sermaye, sendika, sivil toplum, vb. hayatın içinden pek çok alanda örülmüş ağların küçük bir ilçeyi nasıl da derinden sarmaladığını fark etmeye başladığımda, birçoğunuzun da hatırladığı üzere kafamı spor kulübüne çevirmiştim.

Soma Spor Kulübü’nün yönetimini inceleyip, kaleme aldığım yazımda; tüm yönetim kurulu üyelerinin katliamın ev sahibi olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de firmaya yakın çalışanlardan oluştuğunu ortaya çıkarmış ve isim isim, tek tek spor kulübü üzerinden yürütülen özel* çalışmaları kaleme almış, işçilerin maaşlarından zorunlu olarak yapılan kesintilerin Soma Spor Kulübü’ne nasıl aktarıldığını anlatmıştım.

Tutuklu Genel Müdür Ramazan Doğru’nun fahri başkanlığında faaliyetlerini sürdüren Soma Spor Kulübü yöneticileri, yazımın yayımlanmasının ardından bana ve gazeteme ardı arkası kesilmeyen tehditler savurmuş, ancak yine de koltuklarından olmalarına engel olamamışlardı.

Yazımın yayımlanmasının bir hafta sonrasında Soma Spor Kulübü yeni bir yapılanmaya gitmiş ve basına kapalı gerçekleştirdikleri kongre ile çok konuşulan isimlerden oluşan yeni bir yönetim kurulu oluşturmuşlardı.

Beşiktaş’tan ve Jolly Tour’dan ismini bildiğimiz Sinan Vardar’ın Soma Spor’un başına geçtiğini anlattığım ve yeni yöneticileri tanıttığım yazımdan sonra, Sinan Vardar beni arayarak; “Benim milyar dolarım var, ben rant peşinde değilim, Soma’da çizmesi sedyeyi kirletmesin diye çıkartmak isteyen çocuktur beni bu takıma getiren, istesem Beşiktaş’ın başına geçebilirdim ama Soma için projelerim var, bu benim için gönül meselesi” demişti.

Aradan bir süre geçtikten sonra Sinan Vardar, “siyasetçilerin kendisine verdiği sözleri tutmadığını” gerekçe gösterip, bu spor kulübüne 1,5 milyon TL harcadığını belirtip, Soma Spor’u bıraktığını açıkladı. Kulübü bıraktığı günlerde benim kulağıma, yöneticilerin “Kulübün 250 bin TL borcu var, ne yapacağız biz” diyerek Soma’nın ağabeyilerine* gittikleri bilgisi geliyor, sessizce süreci izlemeye devam ediyordum.

"250 bin TL borç varsa eğer, 1,5 milyon TL’lik bütçe nereye harcandı acaba?" diye merak ediyor, soruşturuyordum. Derken yine merak ettiğim diğer bir husus da, Sinan Vardar’ın Tarsus’ta Erman Toroğlu’nun da bulunduğu bir söyleşide yaptığı açıklamaya ilişkin oluyordu.

Sinan Vardar, Soma’daki Atatürk stadının tribün kapasitesini arttırdıklarını şu sözlerle anlatıyordu:

"Son olarak geçtiğimiz yıl büyük bir facianın yaşandığı ve 301 madenci insanımızın yaşamını yitirdiği Soma'da, insanlara moral vermek ve yeniden hayata bağlamak adına Soma Spor'un başına geçtim. Soma'da bulunan 4 bin kapasiteli stadın öncelikle kapasitesini 10 bine çıkardık. Futbol dünyasından birçok ismi ve Süper Lig takımlarımızı buraya götürerek, Soma insanın ve gençliğinin yeniden hayata bağlanması adına çalışmalar yaptık ve halen de yapıyoruz."

Şimdi bu stadın kapasitesini 4 binden 10 bine çıkardığını söylemişti ya Sinan Vardar orada... Manisa İl Spor Müdürü Savaş Duman’ın çok daha önce yaptığı bir açıklama aklıma takılıyordu bu sefer. Duman, stadın revizyonu için ihale sürecini başlattıklarını açıklamıştı çünkü. Soma Spor ile ne alakası vardı meselenin o halde?

Savaş Duman ile görüşerek; “Sayın Vardar stadın kapasitesini arttırdım diyor, siz de böyle bir açıklama yapmıştınız. Sinan Vardar mı yaptırdı bu stadı, spor müdürlüğü mü” diye sordum.

Savaş Duman da stadı kendilerinin yaptırdığının ve Sinan Vardar veya Soma Spor Kulübü ile durumun hiçbir ilgisinin bulunmadığının altını çizerek, bana şu açıklamayı yaptı:

“Stadı Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, yani Bakanlık olarak biz yaptık, kapasite arttırma için ihale sürecini biz gerçekleştirdik. Soyunma odalarında yenilenen protokol düzenlenmesi, arkadan çıkış verilmesi, vb. yapı işlemleri de vardı. Seyirci kapasitelerinin arttırılması, oyuncu odaları, duş tuvalet yenilenmesi, bakım onarım yenilenmesi gibi revizyon işlemlerini gerçekleştirdik. Sinan Bey kendisi Soma Spor’a para harcamış olabilir ama stadı biz tamamen Genel Müdürlük olarak yaptık. Soma’da üzüntü duyduğumuz süreçten sonra, Soma’daki stadı öncelik olarak görerek gerçekleştirdik. Muzaffer Ecemiş Spor Salonu da tadilattan geçti. Bu ayın 26’sında Turgutalp Gençlik Merkezimizin ihalesi neticesinde, Temmuz ayı gibi orası da tamamlanmış olacak.”

Savaş Duman’un açıklamasının ardından İlçe Spor Müdürlüğü ile görüştüğümde, Dursun’un açıklaması doğrulanarak, İlçe Spor Müdürlüğünün kontrolörlük görevini üstlendikleri belirtildi.

Sinan Vardar’ın bir sitem ayrıldığını açıkladığı Soma Spor Kulübü’nde lig başladığında yeniden kulübün başında olduğunu gördüm. “Herhalde verilen sözler tutulmaya başlandı” diye düşündüm.

Soma Spor’un ligteki durumuna da baktığımızda, can sıkıcı tablo karşısında Sinan Vardar gibi “futbolun duayen isminin” kulübü yarı yolda bırakmayacağı geliyordu tabi insanın aklına ilk olarak. Futbol oyun olsa da tiyatro gibi değildi nihayetinde; sahne de yoktu, perde de.

Kulübün yakın tarihini hatırlattığıma ve dün Savaş Duman ile yaptığım görüşmeyi aktardığıma göre, taze gelişmelere geçebiliriz.

Fırtınalı yönetim kurulunda değişikliğe giden Sinan Vardar, sakin bir şekilde yeni yönetim için kafasında şekillenen isimlerle görüşmelerini sürdürdü.

Son on gün içinde görüşmelerini tamamlayan Vardar, 11 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’da Beşiktaş Shangri La Bosphorus Otel'de gerçekleştirdikleri gecede Spor Kulübü’nün yeni yönetimi için kamuoyunda hayli tanınan bir isme teklif götürdü. Edindiğim bilgiye göre, olumlu yanıtı da cebine koyarak geceden ayrıldı.

Vardar’ın teklif götürdüğü bu isim kamuoyunun yakından tanıdığı Sedat Peker’den başkası değil. Küçük bir ilçenin spor kulübü beni daha fazla ne kadar şaşırtabilir ki diye düşünürken, Vardar’ın listesinden öğrendiğim isimleri okuyunca ne kadar yanıldığımı anlayacaksınız.

AKP’den milletvekili aday adayı olan ve Cevahir AVM’den hatırlayacağınız, iş dünyasının tanınmış simalarından Aydoğan Cevahir'in ismi, Vardar'ın listenin başında yer alıyor. Aydoğan Cevahir, yine geçtiğimiz yıllarda basında Grand Cevahir Otel’de rüya gibi bir düğünde, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov’un nikah şahitliğinde oğlunu evlendirirken yer almıştı.

Sedat Peker’i anlatmaya gerek yok sanırım. Kendisini tanımayan bir okuyucum olduğunu pek sanmıyorum ama yine yönetimde yer alacak olan Abdullah Karış’tan bahsedelim. Pancar Park’ın sahibi Karış, Sedat Peker’e yakınlığı ile de biliniyor. Dünkü gecede o da yer almıştı. (Bu arada Sedat Peker, dün geceki organizasyonda Somalı ailelere 50 bin TL, Soma Spor Kulübü’ne 50 bin TL bağışladı)

Bu karede de Sedat Peker ile Abdullah Karış’ı yan yana görüyoruz.

Diğer bir bomba isim de Soma’yı araştırırken sürekli karşıma çıkan Ramazan Güral. Soma’da olaylı bir şekilde açtığı EGERENS oteline ruhsat alamaması ile ortaya çıkan belediyedeki krizi kaleme aldığım yazıyı ve AKP’li milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile bayilik sistemi üzerinden giriştiği kıyakları* anlattığım yazıyı anımsayacaksınız.

Soma’da sayısız kamu kurumu ile iş yapan, son olarak SEAŞ’taki boruların istetilme konusunda kaleme aldığım yazımda andığım ASMA firmasının sahiplerinden Ali Ziya Ömerlioğlu da listede, yine SEAŞ’tan SOTES Spor’un başındaki isim olan Şenol Eser de. Gerçi daha sonra anlatacağım gelişmelerden sonra son dakika golüyle Şenol Eser listeden çıkartılmış görünüyor.

By Kepi’nin sahibi Mustafa Kepi, Moil Petrol’den Mehmet Hatemi Işık, Kamyoncular Koop. Eski Başkanı Yusuf Değirmenci, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’nın Özel Kalemi Vedat Tursun, SOSEV Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Çetin – Recep Beyhan ikilisi de Sinan Vardar’ın listesinde.

Kesinleşmemiş yeni yönetim olarak Kaymakam Bahattin Atçı’yı ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık’ı ziyarete gittiklerinden, listede yer aldığını öğrendiğim Işık konusunda önce emin olamadım, ardından Hakan Işık’la görüşerek, “Soma Spor’un yeni yönetiminde var mısınız” diye sordum. Işık da; “Sinan Vardar gelerek bana ricada bulununca kabul ettim, listedeyim” dedi.

Korkmayın, Bahattin Atçı listede değil... Şaka bir yana, Spor İlçe Müdürü’nün listede yer alabildiğini gördük, Kaymakam neden olmasın? Kaymakam Bey’den bahsetmişken, kendisi AKP’den aday adayı iken yerine vekaleten bakan Kırkağaç Kaymakamı Ali Bey ile SEAŞ’tan istetilen borular meselesini görüştüğümde ve MKE’deki yetkililerin bana Soma Kaymakamlığı’na boru alımının durdurulması için yazı yazıldığını söylediklerini belirttiğimde, “Ben de SEAŞ’a boru çıkışının durdurulması için yazı geçtim. 77’de Ecevit’in çıkardığı kanunla satış hukuksuz bir boyut alıyor, haklısınız” demişti. SEAŞ dosyasını kapatmış değilim, o konuya da değinmeden geçmeyelim.

Soma Spor’da son durum böyle... Vardar’ın listesi birkaç güne şekillenir. Aydoğan Cevahir, Sinan Vardar gibi ulusal ve uluslararası alanda ciddi işlere imza atan pek çok güçlü iş adamının Soma Spor’da ne işi olur diye sorarsanız, elimizde sadece “insani durum, yardım, vs.” tarzında açıklamalardan başka bir şey yok. Böyle bir yönetimde Sedat Peker neden olur? Ben de sizler gibi ilgiyle ve şaşkınlıkla süreci izlemeye devam ediyorum.

Soma Spor’un Milli Piyango İdaresi’nden “Soma yararına” denilerek izin aldığı piyango meselesine de değinmeden geçmeyeyim. Totalde 6 trilyon civarı olduğu belirtilen para ikramiyesinin yanında 15 Hyundai marka araç da verilecekmiş. Küçük bir spor kulübü için hayli iddialı bir ikramiye.

Yöneticileri kadar iddialı!

Süreci ve milli piyango meselesini takip etmeye, Soma’yı bir gün değil, bir senedir yaptığım gibi her gün anmaya ve madenlerde ölüme yürütülen emekçilerin içine düşürüldükleri hüsranı anlatmaya devam edeceğim.

Yorumlar