Sinan Vardar: "Sedat Peker yönetimde değil"

Sinan Vardar başkanlığındaki Soma Spor yönetiminin yeniden şekillenmesine ilişkin yazıya aldığım kaleme ilişkin pek çok geri dönüş aldım. Yeni yönetim hala resmi olarak oluşturulmadığı için süreci yakından takip etmeye ve kafamdaki sorulara cevap aramaya devam edeceğim.

Geri dönüşlerden önceliği cevap hakkının yerini bulması açısından Sinan Vardar’a ve Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’ya bırakacağım. Bu yazımda Sinan Vardar’ın açıklamalarına yer verirken, sonraki yazımda da Bahattin Atçı ve SEAŞ’taki boruların ne durumda olduğuna ilişkin yaptığım görüşmeyi aktaracağım.

Vardar’a Soma Spor’u neden bırakıp neden geri döndüğünü, kulübün borçlarının ne olacağını, Soma Atatürk Stadı’nın nasıl revize edildiğini ve kulübü ilk aldığında yapacağını söylediği projelerin ne aşamada olduğunu sordum, cevap hakkının kutsallığına olan inancımın okurlarımca çok iyi bilindiğini belirterek, sözü kendisine bıraktım.

İstanbul’da düzenlenen yemek sonrasında Sedat Peker’in Soma Spor’a yönetici olarak katılacağını aktardığım gelişmelerin ardından Sinan Vardar, Sedat Peker’in yemeğe derneğin davetlisi olarak geceye katıldığını ve Soma Spor ile madenci ailelerine 100 bin TL’lik yardım yaptığını ve kendisini yönetici olarak kulübe davet etmediğini belirtti.

Soma için harcadığı paraları anlattığında kulübün ne kadar borcu olduğunu sordum; “100 bin küsür borcu var, bu hafta ödeyeceğim” dedi. Hafta başında arayarak borcun tamamını kendisinin ödediğini, kulübün artık borcu kalmadığını söyledi.

Kendisine yönetiminde yer vereceğini kabul ettiği başka bir ismin Soma’da pek çok kişiyi arayarak Sedat Peker’in yönetimde olacağını söylediğini belirttiğimde, öyle demediğini, resim paylaşıldığını, o yöneticisine de tepki gösterdiğini ve Peker’in hiçbir şekilde yönetimde olmayacağının altını çizdi.

-Soma Spor’u bıraktım, siyasiler bana verdikleri sözü tutmadılar dediniz. Neden geri döndünüz?

Benim siyasetle filan alakam yok. Öyle bir milyar dolarım filan da yok. Jolly Tour’un sahibiyim, biliyorsun. CHP ilçe başkanına Rıfat Bey’e aç sor, seni tanıyor. Ümit Bey’e de teklif ettim. Anlatayım ben sana. Soma’da hiçbir kuruluş, belediye, vs. 1 TL destek olmadı. Ben 2 trilyon 300 bin TL para harcadım Soma’ya geçen sene. Parasında değilim, helal hoş olsun. Buna rağmen çok ısrar ettiler, ben de üzülüyorum. 10 bin kişi oynuyoruz şimdi; tribünler bitti, sağ olsun Gençlik ve Spor Bakanlığı tamamladı tribünleri.

Bundan dört ay evvel Başarım Sensin Derneği Soma için gece yapalım dediler. Eğitim burslarına ve Soma Spor’a soyunma odaları için aktarırız dediler. Peki, dedim. O geceye Sedat Peker’i de davet ettiler. Sen yazıyorsun, Sedat Peker benim arkadaşımmış gibi.

-Siz Sedat Peker’e yönetim teklif etmediniz mi? Şu anda yeni şekillendirdiğiniz yönetiminizde değil mi?

Yok öyle bir şey, ben o adamı ilk defa gördüm. Derneğin davetlisi olarak gördüm.

-Soma Spor olarak düzenlediğiniz Milli Piyango’ya ilişkin neler anlatabilirsiniz?

Milli Piyango olarak... Kulübe piyango yapsak da, kendi çevreme satsam da bu sene Sinan Vardar olarak 2 trilyon 300 bin TL değil de, belki bunun yarısını versem fena mı olur? Ben de onu kendi çevreme, sanayicilere satmaya çalışacağım.

-Projelerim var demiştiniz ilk olarak Soma’ya geldiğinizde, sizinle yine kulüp yönetimi üzerine kaleme aldığım yazımın üzerine aradığınızda konuşmuştuk. Benim duyumlarıma göre siz bir yer sorunu yaşamışsınız. O süreci merak ediyorum ben. Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ile görüştüğünüzde aklınızdaki yer olmamış galiba.

Hala Ankara’da bekliyor o mesele, evet.

-Kulüpten ayrılmanıza tekabül eden süreçle aynı zaman dilimi galiba. Ayrılmanızda bu meselenin mi etkisi vardı?

Gayet tabi. Bana verilen hiçbir söz tutulmadı.

-Siyasiler nasıl bir söz vermişti ki size? Siz o konuda da açık olmadınız.

Tek taraflı ve politik olarak bakıyorsun sen ama Soma Spor’a şey yapıyorlar biraz... Benim hala ümidim var. 300 dönüm bir yer tespit edildi, Ankara’ya yazı yazıldı. Orası olsaydı ben iş adamlarıyla bir aile yaşam merkezi, çocuk yuvası gibi hizmetler getirecektim. Ben bunları kendim yapmayacaktım, çevremden, iş adamlarından destek alacaktım. Olmadı ama hala olabilir.

-Peki, Hasan Bey mi “olmaz” dedi? Yaklaşık 1 trilyon civarında tutmuş o arsanın bedeli galiba.

Hasan Bey hiçbir şey demedi ama, lütfen. O da çaba gösterdi. ELİ müdürü de onay verdi. Ankara’ya gitti proje. Onay gelince arazi belediyeye veriliyor, bir miktar para ödüyor belediye. O kadar büyük bir miktar değildi galiba. Bu miktarı Soma Spor olarak vermeyi taahhüt edip, vereceğiz. Orayı aldıktan sonra Soma Spor’a da kamp yeri vs. olacaktı zaten ama yaşam merkezi, 100 dönüme hatıra ormanı gibi bir şeyler düşünüyorduk. Aydın Üniversitesi ile görüşüyorum, buraya bir spor akademisi kurulması için. Geçenlerde benim çocuklarım bir anaokulu yaptı Beylerbeyi’nde, Milli Eğitim’e armağan etti. Biz böyle bir aileyiz.

-Çok fazla konuşuluyor bu konu da hakikaten, ben de çok merak ediyorum. Şu anda kulübün borcu var mı?

Kulübün 100 milyar filan borcu var, bu hafta da onu ödüyorum. 2 trilyon 300 bin TL de cebimden harcadım.

-Yönetim listesi ne zaman kesinleşecek?

Yönetim listesi bu hafta sonu kesinleşecek. IMBAT Madencilik ve Demirexport da inşallah yönetici veriyorlar. Zaten Soma’nın desteğini almazsam yeniden kongre yaparım diye hepsine söyledim. Somalılardan haber bekliyorum.

-Bu şekillenen yönetim listesinde ilk listenizde olan ve benim de yazdığım isimlerin oluşturduğu yönetime nazaran şimdi Soma’nın yapısına biraz daha hakim olabildiğinizi sezdim.

Aferin sana, ben geldiğim zaman Somalıları tanımıyordum.

-Kendi yönetiminizdeki isimleri yazdığımda bana “Ben listedekilerin çoğunu tanımıyorum” demiştiniz.

CHP’nin İlçe Başkanı Rıfat Bey’e de yönetim teklif ettim. Partisel olarak bakmıyorum, Soma Spor gönül vermek isteyen, maddi veya manevi olarak imkan getirecek herkese açık. İlk geldiğimde biliyorsun, seninle konuşmuştuk, ben geldim listeyi önümde buldum. Zaten öyle de oldu. Onlarla da çalıştık. Bu sefer destek olacak kişileri alma taraftarıyım.

-Peki Aydoğan Cevahir?

Benim çok iyi arkadaşım, Beşiktaşlı, Cevahir Holding’in de ortağı. Onu da ben yönetime aldım, senin için bir mahsuru var mı?

-Merak ediyoruz, soruyoruz.

Ama bu yazıları yazmasan, doğruları yazsan.

-Listeniz kesinleşmedi sonuçta hala, konuşulur, yazılır, çizilir. Listelerde değişikliğe gidilebilir. Doğruları yazsan durumu değil yani.

Ama bak, beni 50 kişi arıyor. İşin de bir manevi tarafı var.

-Bir hakaret yok, iftira yok. Kulis yazısı nihayetinde.

Sedat Peker ile beni şeye koyuyorsun. Şunu yazarken düşünür insan, ben koskoca bir holding sahibiyim.

-Ama şimdi sizin listenizde olduğunu kabul ettiğiniz yönetimdeki arkadaşınız, o gecenin ardından Soma’da bizzat kendisi insanları arayarak; “Müjde, Sedat abi yönetimde, Sinan Vardar teklif etti, o da kabul etti” dedi.

Öyle dememiş, bir resim koymuş o gün. Ona da kızdım zaten. Tekrar edeyim o halde. Başarım Sensin Derneği’nin davetlisi olarak geldi o geceye. Orada Mehmet Ali Erbil geldi, Erkan Petekkaya geldi. 240 kişi filan, güzel bir gece oldu. O gecenin gelirlerini de bizim altyapıdaki öğrencilere yaşam odası yapmak için... 1200 öğrencimiz oldu altyapıda. İyi şeyleri de yaz. Sedat Peker de 50 bin Soma Spor’a, 50 bin de Başarım Sensin Derneği’ne jest yaptı, bağış yaptı. Ama yönetim için ne onun talebi oldu ne de biz gel dedik. Kendisi yardım yaptı, jest yaptı, teşekkür ediyorum.

-Şenol Eser yönetimde mi? Sotesspor’a Sinan Vardar hiç yardım etmiyor diye açıklamalarda bulunmuştu daha önce.

Futbol Federasyonu 5 trilyon para verecekti. GS- FB bir maç yaptı burada. Ben gittim canlı yayınlara çıktım, hiçbir para ödememişlerdi, biliyor musun? Ben olmasam bir tek milletvekilinin Soma’da dünyadan haberleri yoktu.

-Soru önergesi verilmişti.

1,5 trilyon hasılat elde etti maçtan. Ben yine Telegol’e katıldım, canlı yayınlara çıktım konuştum, 450 bin TL’si yollandı Afet İşleri’ne.

-Ben o para Kaymakamlığa gitti diye duydum, 450 bin.

  1. Hiç alakası yok, zaten bana böyle bir teklif yapıldığında da sorarsın, ben bu afet için gelen paralardan da hiçbir şey istemem dedim.

-Sizin zaten ihtiyacınız yok, o tarz bir imada bulunmadım.

Onu da yaz. Fenerbahçe biz bunu eğitim vakfına bağışlayalım dedi. Ne oldu, bilmiyorum. 5 trilyonu da kurtardık Federasyon’dan. Ben o yayınları yapmasaydım onun da üzerine yatılmıştı. Onu da kurtardım. Mecbur kaldılar, Afet Fonuna onu da yatırdılar.

-Federasyon’dan ne kadar para çıktı kulübe?

Federasyondan sezon başı 100 bin TL para çıktı. Her kulübe veriyorlar, biliyorsun. Ben 50 bin TL’sinin Şenollara (Sotesspor) verdirdim, 50 bin TL’sini de Soma Spor’a. Kulübe gelen tek para o zaten.

-Peki, şu anda listede mi?

Yok, Şenol yok. Onun müdürünü alıyoruz galiba.

Yorumlar