Sen Barış'ı alsan ne olur?

Bugün Barış’ı "bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme" gerekçesiyle gözaltına aldılar.

Barış bu.

Emek sineması yok olmasın diye koşuyor en ön safta.

Antakyalı zaten, direniş ruhunda var.

“Korkmuyor musun” diye soruyorum birgün...

“İşin, gücün.. Engel olunur filan..” diye geveliyorum.

“Deli misin” diyor, “Ben şimdi buradan ayrılıp Hopa’ya destek için Ankara’ya duruşmaya gideceğim..”

Utanıyorum soruma.

Ertesi gün Hopa’da özgürlük için direnenlerin arasında görüyorum onu.

Barış bu, her yerde.

“Eylem arkadaşım” diyorum ben ona; nerede bir mağdur, orada Barış.

Üç kuruş paraya çalışan ve iş güvenliği olmadığı için hayatlarını kaybeden, sosyal güvenceleri olmadan yıllarca seslerini duyuramayan set emekçileri için her alanda sendikal mücadele verir; yağmur, çamur dinlemez.

Tutuklu öğrenciler, gazeteciler için duruşma salonunun önünde “sıra bir gün hepimize gelecek arkadaşlar, zaman bencillik zamanı değil” der.

Açık bir AVM düşmanı.

Memleketinde büyüdüğü esnafın elinden ekmeğini alan sermayedarların şehrinde yükselttiği çirkin duvarlara karşı eski bir şarkının nakaratını mırıldanır.

Mırıldanmak dedikse de hafife almayın hani. Gür çıkar sesi, sesinin yüksekliği biraz sahne tozundan, biraz haklılığından.

Emek sineması yok olmasın diye direnirken Demirören’e yumurta atan da Barış, Gezi Parkı’ndaki beton işgaline ilk dur diyenlerden biri de.

Eyvallahı yok ki.

“Varın ödeneği vermeyin... Ödenek vereceksiniz diye mi tiyatro var sanıyorsunuz?” diyen ve Emek sahnesini arkadaşları ile birlikte kuran da Barış.

Güneşe sanatla yürüneceğine inanır, sanatta da emeğin yüceliğine.

Mehmet Ayvalıtaş’ın, Abdullah Cömert’in, Uğur Kaymaz’ın, Ethem Sarısülük’ün, Hasan Ferit Gedik’in, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ahmet Atakan’ın hesabını korkmadan sorar Barış.

Deli biraz.

İnsan sonuna dek inandı mı deli cesareti düşüyor demek ki yüreğine.

Gezi Parkı’ndaki müdahale ile başlayan direnişte ellerinde sopalar, çakılar ve bıçaklarla CHP İstanbul İl Başkanlığını basan, sokakta özgürlük ve barış için direnen insanlara polisin gözleri önünde saldıran gözü dönmüş kalabalığın bulunduğu bölgedeydi direniş günlerinde.

“Eve dönün” diyenlerin korkmuşluğuna kızsam da “Dön dedim bu akşam evine artık. Bölgen sakat. Yeni evlendin, bak evde kız seni bekliyor. Geride kalanları düşünmek zorundasın. Düşsen kalsan duyan olmaz, anlamı kalmaz” dedim.

“Tamam” dedi ama hikaye.

Hayatının hikayesi yazılırken, kağıdı kalemi başkasına teslim etmemek için irkilmişken uğruna mücadele ettiği halklar dünyaya, dava arkadaşlarını yarı yolda bırakıp gitmek var mı hiç?

Niye Barış?

Van’da üşüyen depremzedelerin, Roboski’de, Reyhanlı’da düşenlerin, çocuk işçilerin, küçük gelinlerin, parklarda üşüyerek uyuyan mülteci çocukların, “güzel ölen” madencilerin, her gün uyanmasını dilediği Berkin’in acısını kimselere unutturmayan adam Barış.

Cumartesi annelerinin, Medeni Yıldırım’ın ve yavrusunu yitiren tüm güzel çocukların yüreği acılı annelerinin evladı Barış.

“Umarım barış olur ve umarım; Medeni’nin annesini yalnız bırakıp, Berkin’i görmeyecek kadar iktidara verdiğiniz tavizden, utanmazsınız bir gün!” diyen çocuk Barış.

Nusaybin’de utanç duvarına, ODTÜ’de ağaç katliamına, cezaevlerindeki insanlık dışı koşullara, işkenceye, tecavüze, kadına şiddete, Alevilere asimilasyon ve ötekileştirme politikasına, Malatya Kürecik’teki ABD üssüne karşı çıkan Barış.

Twitter’da profil fotoğrafı yüklerken neden hata verdiğini takipçilerine soracak kadar bilgisayardan anlamayan ama RedHack tutuklamalarının ne amaçla yapıldığını bildiği için RedHack tutsaklarına özgürlük diye bağıran Barış.

“Bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme” diyerek alma Barış’ı.

“Sistemin işleyişini engelliyorsun” diyerek al.

Cemaat ile cadı kazanı kavganda, kafamızı başka yöne çevirerek ayağının altından bizleri toplamak  için alma Barış’ı.

Yukarıda saydığım ve sayamadığım nice mücadeleye giriştiği için al.

Al al bitmeyecek nasılsa, umursamaz ki Barış, korkmaz ki, susmaz ki...

Yalnız değil ki Barış.

Çarkına o çomağı soktuk bir kere.

Ne halkların haklarını yargılayabilirsin ne de halkların sanatçılarını.

İyi insanlar kazanacak, başka yolu yok.

 

Yorumlar