Haydi, Yalova'ya gidiyoruz!

YSK Yalova’da CHP’nin emeğiyle sandıkta kazandığı seçimi masa başında iptal etti.

Oysa YSK’nın kapısında, seçim gecesi; dizlerinde küçük kızını sallayarak uyutmaya çalışan, o güzel kızın özgürlüğü, geleceğe güveni ve insana dair tüm değerleri yaşatabileceği aydınlık bir geleceği olsun diye sabahlayan annen bağırmamış mıydı: “Korkma YSK, halk yanında” diye?

YSK korkmuştu ya da zaten böyle olsun istemişti, bilemiyorum. Halkın yanında olmadığını gördük fakat. Öyle ki, Erdoğan kürsüden “Ağrı ve Yalova’da seçimler tekrarlanacak” demişti YSK kararının birkaç gün öncesinden. Öylesine emindi yani bu ülkede hakkın hukukun halktan yana işlemeyeceğinden.

Adına “ileri demokrasi” dedikleri yaşam alanında, muhakkak tecelli edeceğini ileri sürdükleri “senin iradenin” yansıması olacağını iddia ettikleri sandığa gitti, oyunu kullandı o anne. Evine dönüp öğle yemeğini hazırlaması gerekiyordu, gitmedi. Bekledi akşama kadar, tek tek kontrol etti sayılan oyları. Akşam evine dönüp, küçük kızını uyutması gerekiyordu, gitmedi. Odasının kapısını kapattığında kızını uykuya daldıracak olan alacakaranlığa değil, yarınını teşkil edecek bembeyaz aydınlığa ihtiyacı vardı bu gece, bildi ve bekledi gün ayana kadar. Oy sandıklarının üzerinde oturdu, çuvallara sarılarak bekledi dizlerinde sallarken kızını. Vatan – anne teşbihinin ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha gösterdi hepimize.

Şimdi o annenin emeğini görmezden gelen kavurmacılara inat, İstanbul’dan, Ardahan’dan, İzmir’den, Güneş’in ertesi gün parlayan yüzünü göstereceği güzel ülkemin her sokağından kalkacak ve Yalova’ya gideceğiz. Yeniden Vefa Başkan ile, Muharrem Başkan ile, Özcan Başkan ile sokak sokak dolaşacak ve namusumuz saydığımız oylarımıza halel getirmek için mücadele veren iktidarın aymazlığını ve o güzel annenin onurlu direnişini anlatacak, Yalovalı kardeşlerimizin yarınına yanımızda getirdiğimiz Güneş’ten bir selam yollayacağız.

(CHP’li Muharrem İnce Yalova Adliyesi’nde sandık nöbetindeyken…)

Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün içindeki o mücadeleci, umutlu ve direnişçi gençlerin ruhunu Yalova’da yeniden göreceğiniz bu yeni seçim döneminde, sizlere düşen tüm sosyal platformlarda örgütlenerek, seçim günü organize bir yapı ile sandıklara sahip çıkmak olacak, yine ve yeniden.

Şimdi Yalova’ya, o güzel anneye ve o güzel kızına “Vefa” zamanı.

Sokak sokak o güzel kızın geleceği için oy isteyen, oy veren, oyunu bekleyen halktı. Sokakta kaybeden, çocukların geleceğini oya tahvil eden, oyun kuransa iktidar.

Oyunu Yalova’da yapılacak olan yeni seçimlerde tekrar bozacak olansa yine halk olacak.

Ben Yalova’da umudu ailemle örgütleyeceğim.

Ya sen?

 

Yorumlar