İşte Kılıçdaroğlu'nun masasındaki gerçek Cumhurbaşkanlığı anketi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken liderlerin isim arayışları noktasında temasları kamuoyunun yeni gündem maddesi haline gelmeye başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı belirleme hususunda her partinin ve STK’nın formülüne sıcak bakması ve kamuoyu tarafından ve meyda aracılığı ile dillendirilen her isme “Neden olmasın?” sorusu ile yaklaşması ve isimler üzerinde durulmadan, “Nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyoruz?” sorusu ile uzlaşmaya varılması noktasında adım atılması gerektiğini çeşitli platformlarda dillendirdi.

Kılıçdaroğlu, isim arayışı üzerindeki temaslarını sürdürsün dursun, parti tabanının ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı için oy kullanacak her vatandaşın nabzının tutulabilmesi için istatistik biliminin faydalarına sığınmadan bir seçim kampanyasının yürütülebileceği düşünülemez.

CHP de yerel seçimler sırasında partinin seçim kampanyasını yürüttüğü Öykü Ajans’a bağlı Fikri Mühim grubuna “Cumhurbaşkanlığı Aday Tercih Araştırması” hazırlattı.

UTKU ÇAKIRÖZER’İN GÖZLÜKLERİNİ DEĞİŞTİRME ZAMANI GELMİŞ

Tam iki gün önce Cumhuriyet Yazarı Utku Çakırözer Kılıçdaroğlu’nun masasındaki bu anketten köşesinde bahsetti. Anket elime ulaştığında çok şaşırdım. Aynı ankete ikimiz de bakmışız ve Sayın Çakırözer, anket sonucunda CHP tabanının kimi Cumhurbaşkanı adayı görmek istediği sorusuna, anket sonucu olarak Emine Ülker Tarhan %18, Yılmaz Büyükerşen %12, Metin Feyzioğlu %12 çıkmasına rağmen yazısının başlığını “FAVORİ BÜYÜKERŞEN” diye atarak, “Emine Ülker Tarhan ve Yılmaz Büyükerşen baş başa” diye not düşmüş.

Geçtiğimiz CHP kurultayının hemen öncesinde kimse CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşemezken, kendisine uzun bir röportaj veren Kılıçdaroğlu’nun masasındaki anketteki verileri Sayın Çakırözer’in yanlış okumuş olacağına yorumlayalım bu yazıyı. İşin ilginci, Büyükerşen de %12’lik dilimde, Metin Feyzioğlu da. Neden Büyükerşen favori olsun? Ortada bir Zoe Barnes durumu yoksa eğer, bu kadar tecrübeli bir gazetecinin böyle bir hata yapabilecek olması üzücü diyelim ve kendisinin yazısındaki ilgili kısmı sizlerle paylaşıp, kapatalım konuyu.

KILIÇDAROĞLU’NUN MASASINDAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI ANKETİNİN KISA ANALİZİ

Anketin rapordan bağımsız olarak, verilerle Genel Başkan’ın önüne sunulan kısa analizinde, AKP seçmeninin kararı net olduğuna vurgu yapılıyor. AKP seçmeninin Abdullah Gül’ün yerine Recep Tayyip Erdoğan’ı, Erdoğan’ın yerine Abdullah Gül’ü tercih ettiği kaydedilirken, Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı %39, Abdullah Gül’ün ise %47 olarak belirtiliyor.

ANKETTEN CHP’DE AÇIK ARA FARKLA EMİNE ÜLKER TARHAN ÇIKIYOR

Emine Ülker Tarhan, CHP seçmeninin en yüksek oranda oyunu alan aday olarak Kılıçdaroğlu’nun masasında yerini alıyor. Ankette Tarhan’dan “Laik, Atatürkçü, modern ve kentli imajıyla başlangıç itibariyle yaklaşık %25 civarında CHP oy potansiyeline sahip görünüyor” şeklinde bahsediliyor.

Yılmaz Büyükerşen %24’lük CHP seçmeninin oyunu alıyor. Araştırmada, veriler üzerinden Büyükerşen için “Laik, Atatürkçü, modern ve kentli imajının yanına, akademisyenliği (hoca) ve siyasi deneyimi de eklenince, MHP tabanından (%6) ve Abdullah Gül’e oy verecek diğer sağ tabandan (AKP dışındaki küçük partilerden) de oy alma potansiyeli var (yaklaşık %5)” betimlemeleri ile analiz yapılıyor.

Araştırmada Mansur Yavaş için “Hem eğitimli hem eğitimsiz; kentli ve kırsal kesimdeki halka ulaşmış; muhafazakar ve demokrat algısıyla da toplumun her kesiminden oy alıyor. MHP tabanında ikinci aşamada şimdiden % 2 oy alabileceği gözüküyor. AKP ve SP gibi partilerin muhafazakar tabana hitap etmiyor” tespitinde bulunuluyor.

MHP’DE MERAL AKŞENER ÖNE ÇIKIYOR

Ankette Meral Akşener isminin ise milliyetçi ve sert imajıyla MHP adayı olarak öne çıktığına vurgu yapılıyor.

HDP DEMİRTAŞ OLMAZSA ERDOĞAN DİYOR

BDP ve HDP’ye oy verecekler ağırlıklı olarak Selahattin Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istiyorlar. Özümsenemeyecek bir orandaki Kürt seçmeni ise hemen ardından Başbakan Erdoğan’ı alternatif olarak görüyor. Pervin Buldan’ın Erdoğan’ı destekleyebilecekleri açıklamasını yapıp, sonra da ifadelerini geri çekmesi bile HDP’nin Cumhurbaşkanlığı noktasındaki yaklaşımını ortaya koyar nitelikte.

Bir de siz göz atın isterseniz..

KILIÇDAROĞLU’NUN MASASINDAKİ “CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLE İLGİLİ STRATEJİ NOTLARI” RAPORU
 

Fikri Mühim, aynı zamanda Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yol gösterecek, nasıl bir strateji izlemesi gerektiği hususunda pusula olacak bir rapor daha hazırlamış.

Raporda, Emine Ülker Tarhan’ın adaylaştırılması durumunda izlenilmesi gereken adımlar örnek amaçlı noktalanmış, nasıl bir Cumhurbaşkanı ile kamuoyunun karşısına çıkılabileceği, CHP’nin dezavantajları ve yurt dışı seçmeler ile ilgili nasıl bir yol izleneceği belirtilmiş. Raporu da sizlere sunuyorum.

 

Bakalım CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

Yorumlar