İşte CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık bir aydır sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, sendikaları ve siyasi partileri “Nasıl bir Cumhurbaşkanı” sorusu gündemi ışığında ziyaret ediyor.

Kılıçdaroğlu Parlamento dışındaki siyasi partilere ziyaretlerini Çarşamba günü de sürdürecek. Büyük Birlik Partisi’ni, ÖDP’yi ve İşçi Partisini ziyaret ederek “Siz ne düşünüyorsunuz” ana gündem maddeli görüşmeler yapacak.

Edindiğim bilgiye göre, basın birimi tarafından ilan edilmese de, tüm bu görüşmeler önümüzdeki günler içerisinde tamamlandığında, Parlamento’da grubu bulunan siyasal partiler tekrar ziyaret edilecek. Bu kez görüşmelere aklındaki isimle katılacak olan Kılıçdaroğlu, belki de ikinci turda Cumhur’a Reis olacak ortak bir isim arayışında masaya oturacak.

CHP kulisleri, Erdoğan’ın aday olmayacağı ve Gül’e destek vereceği konusunda ağız birliği yapmışçasına hemfikir. Gül’ün asla Erdoğan’ın rakibi olarak siyaset sahnesinde yer almak istemeyeceğini belirtiyor Genel Merkez’den görüştüğüm tüm isimler. Yine de AKP tavrını belirlemeden tüm partilerin adım atmaktan çekiniyor olması, odaklaşmanın hangi partiler arasında olacağının bile göstergesi.

HDP çevresinde, Lice katliamı akabinde, devlet ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu arasında barış ipliği ile örülmeye çalışılan ağların kopma noktasına gelmesi nihayetinde, nasıl bir tavır izleneceği merak konusu. Fakat Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı veya onun işaret edeceği ismin destekleneceği Pervin Buldan tarafından ilan edilmiş, tepkiler nihayetinde yönetimce sözleri geri çekilmişti. Bugün hangi noktada duracaklarını ise her konuda olduğu gibi Öcalan’ın tek başına vereceği karar belirleyecek.

Yerel seçimlerde iddia sahibi olmadıkları pek çok bölgede AKP’ye kayan BDP / HDP oyları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de AKP’nin adayından yana konuşlanacak gibi dursa da CHP, HDP’lilerin de sıcak bakacakları bir isimle hareket etmeyi çok önemsiyor.

MHP ile HDP ittifakının mümkün olmayacağı net bir şekilde gözler önünde dursa da, her iki parti ile doğru isim üzerinde anlaşmayı hedefleyen CHP, gerçekte de buluşma noktasını belirleyecek tek kurum olma özelliğini muhafaza ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimlerde kampanyalarını yürüttüğü Öykü Ajans’a bağlı Fikrimühim grubuna yaptırdığı anketi geçtiğimiz günlerde kaleme almıştım. Orada çıkan sonuçlarda, Cumhuriyet Halk Partililerin %18’inin Emine Ülker Tarhan’ı, %12’sinin Yılmaz Büyükerşen’i, %12’sinin de Metin Feyzioğlu’nu desteklediğinin çıktığını açıklamıştım.

Basına kapalı olarak gerçekleşen “özel Dolmabahçe görüşmesi” nihayetinde Başbakan Erdoğan ile sözlü atışmaya girişen Feyzioğlu’nu samimi bulmayan CHP Lideri’nin kafasındaki isim Yılmaz Büyükerşen. İlk duyduğumda “Yok canım, değildir” tepkisi versem de, çeşitli kaynaklar üzerinden teyit ettirdiğimde Büyükerşen’in isminin resmen tartışıldığını öğrendim.

Konu henüz MYK’da görüşülmüş değil. Ankette CHP’lilerin en çok desteklediği isim olarak çıktığı için örnek olarak Emine Ülker Tarhan ismi üzerinden Cumhurbaşkanlığı seçim strateji planı hazırlayan Öykü Ajans’a bir de Büyükerşen için hazırlamaları talimatı gitmiş bile. MYK’da sağlam donelerle yönetime kurulu toplantısına girmek isteyen Kılıçdaroğlu, ince eleyip sık dokumaya devam ediyor.

Fikrini paylaştığı CHP’li yöneticilerden henüz olumsuz tepki görmeyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na, sadece Büyükerşen’in yaşının ilerlemiş olması dolayısı ile dezavantajlı bir duruma geçilebileceği iletilmiş ve Kılıçdaroğlu da bu hususa katıldığını belirtmiş.

Büyükerşen ise sessizce yürütülen bu kampanyaya çok dikkatli yaklaşıyor. Yakın çevresine bunca yıl başarı ile sürdürdüğü belediyecilik deneyiminin ardından başarısızlıkla nihayetlenmesi ihtimali olan siyasi hayatına “kaybeden başkan” olarak veda etmek istemediğini belirtiyor. Fakat parti “Sen bizim Cumhurbaşkanı adayımızsın” derse eğer mecburen kolları sıvayacak.

14 – 15 Haziran tarihleri arasında CHP’nin Büyük Belediyeler Buluşması toplantısı Eskişehir’de yapılacak. Büyükerşen’in sosyal demokrat belediyecilik ile özdeşleşen ismini ön plana çıkaracak ilk girişimlerin bu toplantılar sırasında atılması bekleniyor.

CHP kulislerinde ciddi bir şekilde ismi dillendirilen diğer isim ise Deniz Baykal. Ulusalcı kanadın açık destek verdiği Baykal’ın adaylığı ile ilgili olarak, MHP’den oy alınabileceği fakat HDP’nin Baykal ismi üzerinden asla masaya oturmayacağı ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun B planında ise Rıza Türmen var. Eski AİHM Yargıcı olan Türmen’e HDP’nin sıcak yaklaşacağına yönelik olarak CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun her Salı Meclis’teki kapısını aşındıran bir milletvekili grubu var. Çeşitli anketler ve tutanaklarla gidiyorlar Kılıçdaroğlu’na. Kılıçdaroğlu ise, her gelen teklife açık olduğunu vurgulamaya devam ediyor. Fakat Kılıçdaroğlu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu gerçeğine İzmir’den çıkacak bir adayla gidilmenin stratejik bir hata olduğunu belirten gruba da hak veriyor.

MHP’nin çatı aday tartışmalarına da “Neden olmasın” diyerek yaklaşan Kılıçdaroğlu’nun bu tutumuna, İBB adayı yaptığı ve seçimi kaybeden Mustafa Sarıgül’den değerlendirmesini isteyen gazeteciler ilginç bir yanıt aldı. “Çatı adayla asla seçime girilmemeli. Kimse desteklemez, oy vermez. Herkes kendi adayı ile girmeli” diyen Sarıgül, Kılıçdaroğlu’nun “Peki, özür dilerim” diyerek görüşmeleri sonlandırmasını bekler bir eda ile sürdürdüğü konuşmasını “Hayır, hayır. Henüz Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek zamanım gelmedi” tevazuu ile bitirdi.

Sarıgül’ün tutumunu “eğlencesine dahi olsa” yorumlamaktan çekinmeyen CHP’li yöneticiler, “Kılıçdaroğlu’nun çatı aday haricinde belirlenen bir isimle seçime gidilerek, %28’in altında bir oy alması nihayetinde Genel Başkanlığının sorgulanması ve genel seçimler öncesinde kurultaya gidilmesi” yönündeki hayaline ilişkin olarak çizdiğim tabloyu onayladılar.

Şimdilik CHP’nin adayı Büyükerşen. Çok çok önemli bir siyasi gelişme olmazsa eğer, önümüzdeki günlerde yeniden MHP ve HDP ile görüşecek olan Kılıçdaroğlu, görüşmeleri sonlandırarak kamuoyuna bu ismi deklare edecek.

 

Yorumlar