Soma Spor Kulübü, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'yi vergiden nasıl kurtardı?

Soma Spor Kulübü ile Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. arasındaki “duygusal” ilişkiyi kaleme aldığım yazım, tahmin ettiğim gibi bazı isimler üzerinde rahatsızlık yaratmış. Çok sevindim. Acı içerisinde oğullarının, babalarının, yârlerinin 40 mevlidini okutacak olan yüzlerce insanın kederinin yanında “minicik bir rahatsızlık” deryada damla.

Yazmaya devam edeceğimden hiçbir kuşkuları olmaması gerektiğini buradan iletiyor, sıkıntılarını ifadeyi “dedikodu” yoluyla değil, telefonlarıma çıkarak çözmelerini tavsiye ediyorum. Zira demeç verip, verdiği demeçten rahatsızlık duyarak tekrar görüşmeyen ve anlamsızca dedikodu yapan yöneticilere bir tek Soma’da denk geldim.

Soma’da sporun daha çok “ranta köprü” olması amaçlı yapıldığını belirtmek gayet mümkün. Futbolseverler ise ne acıdır ki, madencilerin kanının üzerine dikilen bu köprüden bihaber şekilde Spor Kulübü’ne “Zengin adam”ın hayırlar yaptığını düşünüyor. Oysa durum hiç de algının oluşturulduğu gibi değil.

Spor kulüpleri kamu yararına çalışan dernekler statüsünde olduklarından, firmalar vergi indiriminden yararlanmak için sponsor olma yoluna daima gitmişlerdir. Tam 40 gün önce Soma’da dünyanın en korkunç facialarından birinin yaşandığı Eynez ocağını bünyesinde barındıran Soma Kömürleri A.Ş. bu durumu “biraz” abartmış.

İşçilere zorla imzalatılan kağıtlarla maaş bordrolarına Soma Spor Kulübü’ne düzensiz kesintiler ile işçinin parasını aktaran şirket, yönetim kurulunu tamamen ele geçirerek para akışının sağlıklı gerçekleşmesini garantiye almış görünüyor.

RAMAZAN DOĞRU SOMA SPOR’UN FAHRİ BAŞKANI

Şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru’yu “Fahri Başkan” ilan eden Soma Spor Kulübü, gerçekleştirdiği transferler ve yönetim kurulunu oluşturan isimlerle insanı hayrete düşürüyor.

Sağlıklı bir denetim sistemi işlemediğinden, şirket ve Soma Spor Kulübü çerçevesinde dönenen paralar şaibeli kalıyor.

SPOR KULÜBÜNÜN BAŞKANI’NIN BABASI, SOMA KÖMÜRLERİ A.Ş.’DE RAMAZAN DOĞRU’NUN YERİNE ATANDI

Spor Kulübü Başkanı Gökhan Gür’ün babası Suat Gür, Soma Kömür İşletmeleri’ne Genel Koordinatör olarak atanıyor, muhasebe müdürleri, işletme müdürleri, doktorları, mühendisleri kulübün yönetim kurulunu oluşturuyor ve sistem “bir şekilde” işletiliyor.

SOMA KÖMÜRLERİ A.Ş. GEÇEN YIL SADECE 758 BİN TL VERGİ ÖDEDİ

Son dokuz yılda devletten toplamda 70 milyar Dolar’lık maden sahalarını ihalesiz bir şekilde alırken, geçen yıl sadece 758 bin TL gibi komik bir vergi ücreti ödemeyi tam da böylelikle başarabiliyor.

49 YILLIĞINA STADYUM KİRALANDI

Soma Atatürk Stadı’nı revize eden ve Soma Spor için belediyeden 49 yıllığına ihalesiz olarak kiralama yapan Soma Kömür İşletmeleri, bu yolla bile büyük bir vergi indirimi sağlıyor.

Maden emekçisinin hakkı olan maaşlarını devlet tahsil etmesin diye, devletten önce yatırmak gibi akıl almaz bir oyuna başvurarak, hukuksuz kesintilerle işçinin ekmeğine kan doğrayanlar, sistemin çarklarını korkunç bir ahenkle oluşturmuşlar.

Size Soma Spor Kulübü, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ve T. MADEN-İŞ’in nasıl da bir sarmal gibi birbirine rant bağı ile dolandığını yönetim kurulunun şirket içerisindeki görevlerini anlatarak aktaracağım.

SOMA SPOR KULÜBÜ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖKHAN GÜR

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde işletilen ve işçi soykırımının meydana geldiği Eynez’de Satın Alma Müdürü olarak çalışmakta. Eşi ve iki kayınbiraderinin de aynı birimde işe sokulduğu belirtiliyor. Babası Suat GÜR ise, Eski Genel Müdür Ramazan Doğru’nun yerine Soma Kömürleri A.Ş.’ye Genel Koordinatör olarak facianın ertesinde atandı. Doğru ve Gür’ün aile dostluğu eskiye dayanıyor.

AS BAŞKAN AHMET YEŞİL

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de taşeron. Aynı zamanda Yeşil Madencilik’in sahibi.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET GÜVENDİREN

Eski Genel Müdür Ramazan Doğru’nun eşi AKP’li Belediye Meclis Üyesi Melike Doğru’nun şoförü. Birçok işçiden geçtiğimiz günlerde Melike Doğru’nun isminin henüz silindiği Soma Kömür işletmeleri İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin AKP’li Soma Belediyesi’nin yer göstermesi sayesinde işçilerin paralarıyla kurulan düğün salonunda, topladıkları maden işçilerini Celalettin ağabeyisi ile “madende işbaşı yapmazlarsa işten atılarak, tazminatları da 10 – 12 ayda ödenir” diyerek “uyardığını” dinledim.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ YILMAZ TAŞKIN

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Genel Müdür Yardımcısı. Açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Eski Soma ANAP İlçe Başkanı. 2001 senesinde yerine geldiği Eski ANAP İlçe Başkanı Şahin Öztekin “Ben Taşkın ve arkadaşlarının girişimi ile görevden alındım. Soma'da faaliyet gösteren iki şirketin usulsüz olarak Soma Termik Santrali’ne kömür verlerini engellemeye çalışıyorduk çünkü” diye açıklama yapmıştı. 2009’da Soma Belediyesi’ne AKP’den Belediye Meclis Üyesi seçildi.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ İBRAHİM EMEGEN

T. MADEN – İŞ’te ikinci başkanlık yapmıştı. Türkiye Maden-İş Sendikası Ege Bölge Şubesi Denetleme Kurulu Raporu’nda ismi o dönem sendika yöneticiliği yapan Mehmet Saç, Mevlüt Yiğit, Yaşar Karataş, Durmuş Yılmaz, Vedat Ünal, İbrahim Egemen, Recep Kılıç, Durmuş Yılmaz ve Hasan Çağman ile birlikte 400 bin TL’lik yolsuzlukla anılmıştı.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ TUNÇAY ÇELİK

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de maden mühendisi ve tesis müdürü (yerüstü amiri) olarak çalışmakta. 13 Mayıs’taki facianın ardından gözaltına alınan isimlerden. Eşi Ayşe Çelik ile kurdukları Çelik Ticaret bünyesinde faaliyete geçirdikleri “Ezgi Hırdavat”ın açılış törenine Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ile Ramazan Doğru’nun eşi Melike Doğru onur konuğu olarak katılmışlardı.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ BARBAROS İNAN

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de tesis müdürü. (İşçiler ismiyle bilmiyor genelde, Barbi lakabıyla tanınıyor) Spor Kulübü’nde facianın yaşandığı ocak olan Eynez’de takım kaptanlığı yapmakta.

FUTBOL ŞUBE SORUMLUSU HAKAN DEMİRKOL

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de Muhasebe Müdürü olarak çalışmakta. Önce Şekerbank’ta daha sonra Garanti Bankası’nda KOBİ MİY olarak çalıştı. İşçiler daha önce Şekerbankası’nda memurluk yapan Melike Doğru tarafından Soma Kömürleri A.Ş.’ye transfer edildiğini belirtiyorlar.

GENEL KAPTAN MELİH YAVAŞ

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Geventepe’de Satın Alma Şefi olarak çalıştı. Melih Yavaş’ın eşi Gülnur Yavaş ise T. MADEN-İŞ Sendikası Ege Bölgesi Şube Muhasebecisi olarak çalışmakta.

SAĞLIK SORUMLUSU CANER SÜER

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde hekimlik yapmakta. Soma Devlet Hastanesi’nde çalıştı, 2007 yılında AKP’li Soma Belediyesi ile sözleşme imzaladı.

GENEL SEKRETER MUSTAFA AYAN

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de muhasebe biriminde çalışıyor.

BASIN SÖZCÜSÜ CELALETTİN GÖKAŞAN

Tüm firmanın kilit ismi. Şimdiye dek görüştüğüm işçiler arasında ismini olumlu anana rastlamadım. Madende işbaşı yapılması için işçilere gönderdiği kısa SMS’ler ve resmi tebligatlar aracılığı ile güvenliği 13 Mayıs’ın öncesinden farklı olmayan ocaklarda çalışmaları için zorlaması ile işçilerin kabusu haline gelen, tüm ocakların Genel Muhasebe Müdürü. Aynı zamanda firmanın İnsan Kaynaklığı Müdürlüğünü de yapıyor.

Yorumlar