Soma Spor Kulübü'nün yeni yönetimi dudağınızı uçuklatacak

Soma Spor Kulübü ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. arasındaki sarmal ilişkileri kaleme aldığım yazım, sadece Soma özelinde değil, farklı noktalarda da ses getirdi. Duyulan rahatsızlık, bana da net bir şekilde iletildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu’nun, yazımı Meclis gündemine taşıyarak, iddiaları Bakan Çelik’e sorması da “rahatsızlıklarına” tuz biber ekti. Hiçbir gerçek madenciyi gömdükleri toprağın altındaki karanlıkta yok olmayacak.

Yönetimden olduğunu tahmin ettiğim fakat kimliğini açıklamadığı için muhatap almadığım şahsa Twitter üzerinden kendilerini ne Sinan Vardar’ın ne de Hakkı Duran’ın kurtaramayacağını, hesap vereceklerini belirttiğimde “sadece güldüklerini” belirtmişlerdi. Ben gülemiyorum mesela 301 can toprak altında, hayatta kalanlar da yoksulluk savaşında mücadele verirken.

Haklı çıktım.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanlarından oluşan spor kulübü üyeleri, yönetimi deşifre ettiğim yazıdan sonra değiştirildi. Büyük bir kısmını önceden duyduğum isimler yeni yönetimde yerlerini aldılar. Listedeki isimleri okuyunca siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

(Soma Spor Kulübü’nün yeni yöneticileri toplu fotoğraf çektirdi.)

SİNAN VARDAR SOMA SPOR KULÜBÜ BAŞKANI OLDU

Soma Spor Kulübü bugün basına ve taraftarlara kapalı bir kongre gerçekleştirdi ve ilginç bir yönetim kurulu oluşturdu. Daha önce çeşitli spor kulüplerinde başkanlık yapan Sinan Vardar, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de Satın Alma Müdürlüğü görevini yürüten Gökhan Gür’ün yerine Soma Spor Kulübü Başkanı oldu. Gür ise spor kulübünün başkan vekilliğini üstlendi.

Edindiğim bilgilere göre yeni Başkan Vardar, Soma’ya hızlı giriş yapmış. Önemli turizm firmalarından Jolly Tur’un Onursal Başkanı Vardar, Menteşe köyündeki Menteşe Termal Kaplıcaları’nın işletmek amaçlı kiralamış. Aynı zamanda Darkale köyünden de arsa satın almış, butik otel yapmak niyetindeymiş. Sinan Vardar’ı da Somalı yaptıklarına göre, size tutanın elinde kalacak bomba yönetimi sıcağı sıcağına tanıtmak istiyorum.

(Menteşe Termal Kaplıcaları)

Burada ismi geçecek olan ve size tanıtacağım Soma Spor Kulübü Yöneticilerini ilk kez benden okuyacaksınız.

AKP’Lİ MEHMET ALİ ŞAHİN’İN YEĞENİ YÖNETİMDE

İlginç isimlerden bir diğeri ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yeğeni Sezai Şahin. Dolandırıcılık suçundan tutuklanmış, mahkemede “lüks otomobil hastalığı” olduğunu beyan eden Şahin, daha sonra tahliye edilmişti.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI DA YÖNETİCİ OLDU

Geçtiğimiz dönem Turgutalp Belediye Başkanlığı yapan Ali Tulup yönetimde. Tulup, görevde olduğu süre boyunca ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ile de iyi ilişkiler içerisindeydi. Tulup bu dönem Soma Belediyesi’nde belediye meclis üyeliği yapıyor. Aynı zamanda Büyükşehir’de de meclis üyesi.

Burada ismi geçecek olan ve size tanıtacağım Soma Spor Kulübü Yöneticilerini ilk kez benden okuyacaksınız.

AKP’Lİ MEHMET ALİ ŞAHİN’İN YEĞENİ YÖNETİMDE

İlginç isimlerden bir diğeri ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yeğeni Sezai Şahin. Dolandırıcılık suçundan tutuklanmış, mahkemede “lüks otomobil hastalığı” olduğunu beyan eden Şahin, daha sonra tahliye edilmişti.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI DA YÖNETİCİ OLDU

Geçtiğimiz dönem Turgutalp Belediye Başkanlığı yapan Ali Tulup yönetimde. Tulup, görevde olduğu süre boyunca ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ile de iyi ilişkiler içerisindeydi. Tulup bu dönem Soma Belediyesi’nde belediye meclis üyeliği yapıyor. Aynı zamanda Büyükşehir’de de meclis üyesi.

(Ali Tulup ve Hakkı Duran birbirilerine iyi niyet temennilerinde bulunurken..)

Yönetimde görev alan Cem Doğan, Soma Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerinden. Aynı zamanda Soma’da Aygaz bayiliğini üstlenen Doğan, müteahhitlik de yapan bir işadamı.

İLÇE SPOR VE GENÇLİK MÜDÜRÜ SPOR KULÜBÜNÜN YÖNETİMİNE GİRDİ

İlginç isimlerden biri de Dilek Kuruçay. AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu (Tanrıverdi ve Şerifoğlu’nun HÜSTAŞ’ın borçlarının kapatılması için verdikleri “özel” girişimleri başka bir yazımın konusu olacak) gibi “mühim” isimlerle olan iyi ilişkilerinin haricinde, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevini yapan bir memur. Fakat tüm bu ilişkilerin ötesinde yönetimde olmasını Belediye Başkanı Hasan Ergene istemiş. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü’nün Spor Kulübü’nde yöneticilik yapmasının etik ve ahlaki boyutunu sorgulamayı okurlara bırakalım.

KULÜPTE DEMİRASLAN ETKİSİ

Yönetimdeki isimlerden birisi Fatih Demiraslan. Asil olarak isminin yönetime yazılacağını düşünürken, yedekte olduğunu görünce şaşırıyor. Sinan Vardar’ın Soma’da kimseyi tanımadığını, işi nasıl yürüteceğini bilmediğini, kendilerine başka yönetimin kurulacağını söylediğini ve “oyuna getirildiklerini” anlatıyor yakın çevresine. Fatih Bey’in birlikte kuyumculuk yaptıkları kardeşi İbrahim Demiraslan ise Soma’da AKP’nin kurucularından. Belediye Meclis Üyesi ağabeyi İbrahim Bey, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a Soma’daki en yakın isimlerden. Hatta Hasan Ergene’yi milletvekilliğine gönderip, kendisi belediyeye geçmek gibi siyasi planların içerisindeydi fakat Tanrıverdi’nin kalemi herkesten kalın yazınca, meclis üyeliği paya düşen oldu. İbrahim Bey, kendisini belediyeye başkan olarak taşıyamamış ama yeni yönetime kardeşi Fatih Demiraslan’ı sokmaya başarmış.

Hakan Demirkol zaten yönetimdeydi, hala yönetimde. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de Muhasebe Müdürü olarak çalıştığını, geçmişteki bankacılık deneyimden gelen tanışıklıkları ile Melike Doğru ile ne kadar iyi ilişkiler içerisinde olduğunu önceki yazımda kaleme almıştım zaten.

Soma S.S. Nakliyeciler Kooperatifi Başkan Yardımcısı ve AKP’li Soma Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ali Aksoy da Kulüp yöneticilerinden oldu.

SİNAN VARDAR OĞLUNU DA YÖNETİME SOKTU

Başkan Sinan Vardar’ın Onursal Başkanlığını yaptığı Jolly Tur’un Genel Müdür Yardımcısı Mert Vardar da yönetimde. Sıkı durun. Mert Bey aynı zamanda Sinan Vardar’ın oğlu. Kulüpte baba oğul yöneticilik yapacaklar artık.

Iğnak Aydınlatma’nın sahipleri Nüvit ve Müşfik Iğnak kardeşler de yeni yönetimde yerlerini alan isimlerden. Iğnak Aydınlatma olarak zaten geçtiğimiz dönemde kulübe sponsor olmuşlardı. Müşfik Bey, Naciye Evren İlköğretim okuluna ortaokul eklenirken okula gelen Hüseyin Tanrıverdi’nin gelişi sırasında kapıda karşılayan ekipteki beyefendilerden.

Avrupagöz Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli dahi Soma Spor Kulübü yöneticileri arasına giren isimlerden oldu. Pastayı varın siz pay edin artık.

YÖNETİMDEKİ FUTBOLCULAR

Rıdvan Dilmen’den başlayalım. Neden bu görevi kabul ettiğini bilmiyorum. Açıklamasını merakla izleyeceğim. Fakat dediğim gibi, eski oyuncu ve futbol yorumcusu Dilmen Soma Spor Kulübü yöneticisi artık. Ben öncesinde duyumumu aldığımda ihtimal vermemiştim fakat bugün doğru çıktığını görünce şaşırmadım. Şimdi tüm bu yönetim kurulu listesini Türkiye’de ilk kez bu yazıdan öğrenen sizler şaşırmakta serbestsiniz.

Biraz daha şaşırtalım. Eski milli futbolcu ve teknik direktör Suat Kaya da mezkûr kulübe yönetici oldu. Kaya, 351 maçta 44 gol atan; Bülent Korkmaz ve Hakan Şükür'le birlikte Türkiye Süper Ligi'nde en çok şampiyonluk gören (8 kez) futbolcu olarak tarihe geçen ve Galatasaray'la UEFA Kupası ve Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan bir futbolcu.

Yönetim Kurulu’nda adı yer alan diğer bir eski futbolcu da Tümer Metin. Zonguldakspor’da başlayıp, Samsun’a, Beşiktaş’a ve Fenerbahçe’ye kadar pek çok değerli takımda top koşturup, üç yıl önce Yunanistan Süper Ligi ekibi Kerkyra’da oyunculuğu bırakan bir isimden söz ediyoruz. Hatta bence bu değerli futbolcular nasıl bir oyunun içerisinde olduklarından bile haberdar olmayabilirler diye düşünüyorum. Hep birlikte öğreneceğiz.

Beşiktaş formasını 2000-2011 yılları arasında giyip kaptanlığa kadar yükselen eski milli futbolcu İbrahim Üzülmez de yeni yöneticilerden oldu.

Beşiktaş’ın ve Türk Millî Futbol Takımı’nın kaptanlığını üstlenen, Atom Karınca lakaplı, oyunculuk kariyerinden sonra teknik direktörlük de yapan Rıza Çalımbay da Soma Spor Kulübü yöneticilerinden artık.

Bir diğer yönetime katılan oyuncu isim ise, Ümraniyespor’da oynayan Fikret Cüneyt Veziroğlu.

Yönetimdeki diğer isimlerden Gökhan Orhun, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Bedensel Engelli Branşı Sponsoru aynı zamanda. Orhun DG Farma İlaç Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

AKP MANİSA İL YÖNETİCİSİ DE KULÜP YÖNETİCİSİ OLDU

Yönetime giren bir diğer isimse AKP Manisa İl Yöneticisi Ali Bankoğlu. Bankoğlu aynı zamanda Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yöneticilik yapıyor.

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinden Ayhan Kiraz da yönetime giren isimlerden.

MELİKE DOĞRU SOSYAL TESİSLERİNİN MÜTEAHHİTİ DE LİSTEDE

Ben size daha çok ilgimi çeken bir isimden bahsetmek istiyorum fakat; Aziz Kır. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. işçilerinin maaşlarından kesilen kredilerle Melike Doğru’nun koordinatörlüğünde, Belediye’nin yer göstermesi ile yapılan sosyal tesisin müteahhiti Aziz Kır yönetime girdi.

İnşaat amelesiyken AKP döneminde, Soma’daki ikiz kuleleri yapan, belediyenin yeni binasını kat karşılığı yaparak belediyenin altındaki binaları işyerlerine kiralayan Aziz Kır bugün yönetimde, gerçekten. Belediye binası ihalesine ilk önce dört firma girmiş ve “belirsiz gerekçelerle” iptal edilmişti. Kır ikinci ihaleye tek başına girdi ve 602 bin TL’ye ihaleyi aldı. Kır, seçim döneminde Manisa’da oğulları ile seçmenlere para dağıttığı iddasına yanıt bile veremeyen AKP’lidir aynı zamanda.

Bakın size çok özel bir kare paylaşacağım. Karede Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Kömür İşletmeleri İdari İşler Müdürü Melike Doğru, Soma Kömür İşletmeleri İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan (Kulübün önceki yönetimindeydi) ve Dernek Yöneticileri ile birlikte yeni kulüp yöneticisi Aziz Kır’ı görüyorsunuz.

Listeye giren diğer bir isim ise Kartal Haber Genel Yayın Yönetmeni Erce Kaftan. Kaftan, efsanevi spor spikeri ve gazeteci yazar Çetin Esen Kaftan’ın oğlu.

MEZARLIKLAR MÜDÜRÜNÜ BİLE KULÜBE YÖNETİCİ YAPTILAR

Ferit Balcı da yeni kulüp yöneticilerinden. İlginçtir, Balcı Soma Belediyesi’nde Mezarlıklar Müdürü.

 

Yorumlar