Somalı madenciler adına Erdoğan'dan özür dilediler

Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında 301 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde faaliyette olan Eynez, Atabacası ve Işıklar ocaklarında çalışmalar durdurulmuş ve madenler güvenli hale getirilene kadar çalışanların yeraltına inmeye zorlanmayacağının sözü verilmişti. Son yaşanan gelişmeler madenciye verilen bu sözün de tutulmayacağının habercisi.

Soma’daki işçi soykırımının ardından bölgeye gelen Başbakan Erdoğan, siyasi hayatının en kötü nihayetlenen ziyaretlerinden birini yaşamış; sokakta acılı madencilerin ve ailelerin tepkisi ile karşılaşmış, kendisini protesto eden vatandaşa markette tokat attığı iddialarının yer aldığı videolar ortaya çıkmış, müsteşarı Yusuf Yerkel tarafından bir madenci tekmelenmiş, kendisi belediye binasının önünde esnaf ve vatandaşlar tarafından yuhalanmıştı. Hatta Başbakan Erdoğan’ın Soma’da yaşadığı “kötü günler” sebebi ile AKP’li Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye kızgın olduğu belirtiliyordu.

ERDOĞAN’A “MADEN OCAĞINI FAALİYETE SOKUN” TALEBİ

Geçtiğimiz Cuma günü, Başbakan Erdoğan’ı ziyaret eden Soma’dan bir grup, kendisinden maden ocaklarının faaliyete geçirilmesi talebinde bulundular.

Grup üyelerinden birisi, CagdasSes.com’un kendisine yönelttiği ‘Başbakan Erdoğan ile ne görüştükleri’ sorusuna, “Müfettişler rapor alıyorlar, sonra gidiyorlar. Ocaklarımızda her şey tamam, imza atmaya korkuyorlar. Erdoğan’dan ocakları faaliyete geçirmesini istedik” diye konuştu.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞEN GRUP, “SOMALI MADENCİLER ADINA ÖZÜR DİLEDİLER”

Başbakan Erdoğan’dan Soma’da yaşanan “tatsız hadiseler için” helallik isteyerek, özür dilediklerini belirten grubun kimleri temsilen bu taleplerde bulunduğu merak konusu olurken, içlerinde sadece Ertan ve Emre Erşin kardeşlerin Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de yerüstü çalışanı olduğu hesaba katıldığında, Soma’da güvenli maden ocaklarında çalışmak için ve kendilerine verilen “insanca yaşam koşulları” sözlerinin hayata geçirilmesi için mücadele veren maden emekçilerini temsil etmedikleri ortada.

FİRMANIN DÜZENLEDİĞİ “OCAKLAR ÜRETİM YAPSIN” MİTİNGİ

Maden firmasına oldukça yakın olan bu isimler, ziyaretten bir hafta sonra Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan tarafından organize edildiği belirtilen ve ortalama 40 kişinin katıldığı “madenler açılsın” mitingine katıldılar.

Mitingde açıklama yapan ve Erdoğan’ı madenciler adına ziyaret eden ekibin içindeki iki madenciden biri olan yerüstü çalışanı Emre Erşin, “Halen bu maden ocaklarının açılışını ertelemekle ne gibi siyasi amaç güdüldüğü anlaşılamamaktadır” diye konuştu.

İŞÇİLER MİTİNGTE FİRMAYA YAKIN İSİMLERİ GÖRÜNCE GERİ DÖNDÜLER

Haklarını aramak için miting olduğunu duydukları gerekçesi ile Cengiz Topel Meydanı’na giden onlarca işçi, küçük mitinge işverene yakın isimlerin katıldığını görünce katılmaktan vazgeçerek, geri döndüler.

KAYMAKAM “IŞIKLAR OCAĞI HAFTAYA AÇILACAK” DEDİ

Mitingde ne gerekçe ile bu tarz bir açıklama yaptığı anlaşılamayan Soma Kaymakamı Bahattin Aşçı, “Şu anda iş güvenliği müfettişleri madenlerde ve özelliklede Işıklar ile Atabacası'nda çalışmalar yapıyorlar. Öncelikli olarak Işıklar madeninde çalışmalar yapılıyor. Müfettişler bugün benim yanıma geldi. Burada yaptığımız konuşmada çalışmaların olumlu geçtiğini, eksikliklerin çoğunun tamamlandığını, önümüzdeki hafta pazartesi günü Işıklar Maden Ocağı'nın büyük bir aksilik olmadığı sürece açılacağını belirttiler” diye konuştu.

RAPORLARIN OLUMLU GÖRÜŞ İÇERDİĞİ BELİRTİLİYOR

Maden firması yetkililerinin Başbakan Erdoğan ve kurmaylarının üzerinde üretimin sürmesi için kurdukları baskının yöntemleri çeşitliliğini sürdürürken, ocaklarda inceleme yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerinin olumlu bir rapor hazırladıkları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın müfettişlerinin raporunun ise sonucunun beklendiği belirtildi. Raporların nasıl sonuçlandığını hep birlikte göreceğiz.

“BAKAN EN GÜVENLİ OCAK EYNEZ DEDİ, IŞIKLAR’A NASIL DA GÜVENİP İNELİM?”

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren ocakları ziyaret eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, facianın meydana geldiği ve 301 maden işçisinin katledildiği Eynez’deki ocağı Türkiye’nin en güvenli ocağı ilan etmişken, işçiler kime güvenerek bu ocaklarda yeraltına inmeye zorlandıklarını bilmediklerini belirtiyorlar.

BİLİRKİŞİ HEYETİ EYNEZ’E GİRİYOR

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, facianın meydana geldiği Eynez’de çalışan mühendis ve teknikerlerine telefon açarak, Pazartesi sabahı ocağın girişinde olmalarını istedi. Daha önce galerilerde süren yangınlar sebebi ile ocağa girerek incelemelerde bulunamayan ve bu gerekçeyle raporlarını tamamlayamayan bilirkişi heyeti, bu kez ocağa girmeyi deneyecek.

Yorumlar