ELİ'nin kömürlerini yandaşa böyle peşkeş çektiler

2011 yılında TKİ Genel Müdürlüğü Tarafından Ege Linyit İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü’nce üretilen ısınma amaçlı +18 mm torbalı kömürlerden 20.000 ton ve sanayi amaçlı toz kömürlerden 100.000 ton olmak üzere toplam 120.000 ton kömürün, oluşturularak karma bayilerce satılması için bayilikler verileceği duyuruluyor.

Duyuruda, “Toplam 120.000 ton kömür Bayilik kriterlerine haiz başvuru sahiplerine, termine edilen kömürün alım zorunluluğu kapsamında, eşit olarak paylaştırılacak” deniliyor.

Yani talep oranına göre kömür paylaştıracağız, paylaşılan miktara denk gelen kısım için teminat mektubu alacağız diyor kurum. Hemen 78 kömür firması bayilik için gerekli sözleşme evraklarını hazırlıyor ve başvuruda bulunuyor.

Daha önceki yazılarımda AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu kaleme aldığım ve Soma Belediyesi’nde ruhsat sıkıntısı yaşadığı Egerens Otel’in sahibi Ramazan Güral, 4 farklı firma ile başvuruda bulunuyor: GÜRAL KÖMUR Tic. Nak. (Babası Hilmi Güral), RAMAZAN GÜRAL KÖM. Tic. ve Nak., Ege İlke Otomotiv ve Ege Rens.

Ve senaryo yazılmaya başlıyor.

Aktörlerimiz rantın geçtiği her filmde sahne alan tanıdık isimler; AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, dönemin TKİ Genel Müdür Yardımcısı (şimdi Genel Müdür) Mustafa Aktaş, TKİ Pazarlama Dairesi Başkanı Süleyman Karakoç, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ve Güral Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güral.

Nisan 2011.

Hava ısınmış ama Soma’nın üzerinde karabulutlar dolaşıyor. Maden baronları pusuda, Somalı kömürcüler ticaret yaparak ekmeklerini kazanmaya çalışıyor. Meşhur Soma kömürlerinin satışı konusunda bereketli bir sezon. ELİ bayilere ilave olarak ısınma ve sanayi kömür vermiyor. Arzda sıkıntı var yani. Her bayi kendisine tahsis edildiği kadar kömür alabiliyor. Sanayi kömüründeki sıkıntı tavan yapmış.

Bayiler değil de sanayi kömürünü alan fabrikalar kömürlerini piyasaya satıyor. Karşılığında fatura kesilmiyor. Kâr elde ediliyor, KDV hesaplardan düşürülüp ana para matrahtan çıkartılıyor. Yani her yanı ile vergi kaçırılıyor. Bu hukuksuzluğa devletin kurumu TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) ve ELİ (Ege Linyitleri İşletmesi) müessesesi aracılık mı ediyor sorusuna yanıt arıyorum ve başlıyorum soruşturmaya.

Tezgah kuruluyor.

Birileri Hakkı Duran’ın odasında fazla dolaşmaya başlıyor, orası kesin. Benim merak ettiğim ise Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin Genel Müdür olmak isteyen Mustafa Aktaş’a Yusuf Değirmenci aracılığı ile Ramazan Güral’a bayilik konusunda “güzellik” isteyip istemediği.

Mustafa Aktaş, AKP’li vekilin ricasının yerine getirilmesi için Süleyman Karakoç’u görevlendirmiş midir mesela, merak ediyorum.

Ricayı yerine getirmek için çözüm olarak gördükleri bayilik yöntemi nihayetinde 78 firma başvuru yapınca Tanrıverdi fırça atmış mıdır ya da TKİ’den birilerine?

Atmışsa eğer, işe yaramış...

Şöyle ki, ilk duyurulan ilanda yukarıda belirttiğim üzere, katılımcılara eşit bir şekilde kömürün pay edeceği belirtilirken, ilana çıkılan toplam kömür miktarının tamamı için 2.295.100 TL’lik teminat istenmeye karar veriliyor.

İlana çıkılan kömür miktarı, toplam talebe bölünecek ve paya düşen kömür miktarı kadar teminat alınacaktı.

Devlet yalan söyler mi?

Söylüyor işte.

Söyletiyorlar.

Sistem belli, amaç belli, isim belli.

Sonuçta firmaların tüm itirazlarına karşın istediklerini yapıyor devletin kurumu.

25 Nisan 2011, saat 17:00 teminat vermede son gün.

Teminatlar toplanıyor.

6 firma bu bedelli teminat mektuplarını TKİ’ye teslim ediyor.

Hangi firmalar bunlar?

1-Soma nakliyeciler Koop. Şirketi Öncü A.Ş.

2-Duman Kömür’ün sahiplerinin yeni şirketi ORGANİKSA

Ve Ramazan Güral’ın 4 firması GÜRAL KÖMUR Tic. Nak. (Babası Hilmi Güral), RAMAZAN GÜRAL KÖM. Tic. ve Nak., Ege İlke Otomotiv ve Ege Rens.

Somalı kömürcüler tarafından bu yapılmak istenen ve tezgâhlanan bayilik sisteminin iptali için tüm herkes seferber oluyor ve sonuç alınıyor.

Sonuçta iptal gerçekleşiyor.

Herkes tezgâh bozuldu zannediyor.

Sonrasında düşünmeye başlıyor küçük firmalar; iptal edeceklerse ‘TKİ bu teminat mektuplarını neden topladı’ diye soruyorlar birbirilerine:

Bu teminatlar, kimseler duymadan ilave kömür tahsisleri yapılsın diye mi toplandı?

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı gasp edilsin, bilerek ve istenerek tezgahlanan bir rant sineması daha vizyonda yerini alsın diye mi toplandı?

Teminat mektubu veren firmalara 500 tondan başlayan pazarlıklar sonucu açık arttırma ile firma başına 2’şer bin ton kömür tahsisi yapılıyor.

Pazarlığı yapan da aynı oyuncular üstelik.

Yaptıklarının bedelini devlete ödeten ve rant sağlayan kişiler bunlar.

İnsan merak ediyor; Hakkı Duran, Güral’ın firmalar dikkat çekmesin diye Soma Nakliyeciler Koop. Şirketi Öncü A.Ş. ile görüşerek bu kömürü almaları yönünde telkinde bulunmuş mudur acaba diye. Kooperatifin bir talebinin olmadığını bilmeyen yok zira.

Diğer taraftan 6. firma olan ORGANİKSA ise daha önce TKİ- ELİ bayiliği olmadığı için devre dışı bırakılıyor.

Yani tüm kömür Güral’a kalıyor.

Şimdi gelelim kazanılan para miktarına.

E.L.İ. 0,5-10 sanayi kömürünün Nisan fiyatı devlette 111 TL + KDV.

Piyasalarda bu kömür bayiye verilmediği için KDV dahil 230-250 TL arası satılıyor.

Yani ton başına 100-120 TL’den bahsediyorum.

Toplamda bayi başına 200.000- 240.000 TL’ye tekabül ediyor bu rakamlar.

Yani toplamda 4 bayiliği olan Somalı işadamı Ramazan Güral, 800.000 – 960.000 TL arası kazanıyor.

Bu kadar rant konuştuktan sonra başka cümle kurmaya mecali kalmıyor insanın.

Ne diyeyim...

Bir avuç kömür, etmiyor ki bir ömür.

Yorumlar