CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören bu belgenin korkusundan mı susuyor?

Soma’da 301 maden emekçisinin hayatını kaybedip, yüzlerce işçinin hayatlarını alt üst eden “işçi soykırımı”nın ardından, bu köşede faciaya sebep olan kirli ilişkileri, üretim hırsını, iş güvenliği mevzuatının sorunlu oluşunu, işçinin sırtından rant devşiren kiralık katilleri kaleme aldım.

Almaya da devam edeceğim.

Bu kez daha önce kaleme hiç almadığım bir ismi anacağım bu köşeden.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’i.

İşçi sınıfının kazanımları için verdiği mücadele ile anmak isterdim adını.

Ne yazık ki öyle bir mücadele ile hiç karşılaşamadığım için bu şekilde anamıyorum.

Soma’yı anlatmaya başladığımdan beri, maden emekçilerinden teşekkür telefonları, Manisa yerelinde AKP’li ve CHP’li yöneticilerden küfür içerikli geri dönüşler aldım sürekli.

AKP’lileri anlamakta güçlük çekmedim ama CHP’lileri çektim.

(Manisa’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerine yürekten inanan ve bunu yaşam felsefesi haline getiren emekçi partilileri tenzih ederek kuruyorum bu cümleleri. Zaten yazımın devamında satırlarımı en iyi onların anlayacağını biliyorum.)

Hasan Ören ile ilgili kafamdaki soru işaretlerini gidermeye başladıkça, sözde CHP’lilerin maden firması ve AKP’li belediye özelindeki yazılarıma neden tepki göstermeye başladıklarını anladım.

En baştan başlayayım anlatmaya.

10 Haziran 2014

TBMM’de Soma’daki faciayı incelemek için kurulan komisyon (Manisa'nın Soma İlçesinde Başta 13 Mayıs 2014 Tarihinde Olmak Üzere Meydana Gelen Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu) ilk kez Soma’ya gitti.

Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi’nde işçileri dinledi komisyon üyeleri uzun uzun. AKP mitinglerine nasıl tehditle götürüldüklerini, nasıl insanlık dışı koşullarda çalıştıklarını anlattı Somalı maden emekçileri.

Komisyon üyeleri sürekli sorular sordular, yanlış yönlendirme olmasın diye uğraşanlar oldu, yanlış yönlendirmeye çalışanlar oldu.

Bir de bir şey daha oldu; biri hiç konuşmadı.

Hasan Ören.

İlgilenen TBMM’nin internet sitesinde tutanaklar bölümünden ilgili tutanağı açıp okuyabilir.

Yanlışlıkla öksürmedi bile Hasan Ören.

HASAN ÖREN İLE TKİ GENEL MÜDÜRÜ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Sonra fısıldaşmalar başladı salonda komisyonun çalışmasını izleyenler arasında...

Hasan Ören ile TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş sınıf arkadaşı, ondan konuşmuyor demeye başladı arka sıralar.

Söylenti kulaktan kulağa yayıldı.

Eskiden kalma bir ilişkileri olduğu kesin de, sınıf arkadaşlığı da var mı bilmem.

Beni de ilgilendirmiyor zaten.

Beni ilgilendiren Meclis kürsüsünü CHP’lilerin oyları ile işgal eden Hasan Ören’in ağzını açıp da tek bir laf etmemesi.

Bir korkusu var demek ki, diye düşünüyorum ve başlıyorum araştırmaya.

NÜKLEER ENERJİ FİRMASININ PARASIYLA RUSYA’YA GİDEN HASAN ÖREN

Soma’da facianın yaklaşık bir hafta sonrasında dönebiliyor ancak Hasan Ören Türkiye’ye. Enerji Komisyonu ile birlikte Rusya’da nükleer enerji santrallerine yaptığı geziyi bitiremiyor bir türlü.

Eşleriyle birlikte Rusya’da olan bu milletvekillerinin gezi parası Türkiye’de nükleer santral kuracak Mersin Akkuyu NGS A.Ş. tarafından ödeniyor üstelik. TBMM’nin milletvekillerinin bu korkunç duruma onay vermiş olmasını ben vatandaş olarak kabullenemiyorum. Utanç verici.

NÜKLEER ENERJİNİN SIKI SAVUNUCUSU HASAN ÖREN

Geziden sonra Soma Komisyonu’nun yurtdışı gezisini yapması için ateşli konuşmalar yapan Hasan Ören, “aile gibi olduklarını” belirttiği nükleer lobi faaliyetlerinin nihayetinde nükleer enerjiye karşı görüşlerinin değiştiğini ve artık savunucusu olduğunu ilan etti. Tutanaklarda ifadeler olduğu gibi mevcut.

Geçen yazımda AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin Güral Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güral için ELİ’den kömür bayiliği verilmesi için ricacı olduğu peşkeş olayını anlatmıştım hatırlarsanız.

HASAN ÖREN’İN TKİ GENEL MÜDÜRÜ’NÜN ODASINDA NE İŞİ VARDI?

Aynı Hüseyin Tanrıverdi ile Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında sözlü bir tartışma içerisine giriyor Hasan Ören.

Tesadüftür, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş’ın odasında rastlaşıyorlar birbirilerine iki vekil.

Birbirilerine bağırıyorlar Meclis kürsüsünden; “Sen niye gittin Mustafa’nın odasına?”, diğeri yanıt veriyor “Sen niye gittiysen ben de ondan gittim”.

HÜSEYİN TANRIVERDİ UYAR MADENCİĞİLİĞİN PATRONLARI İLE

Hüseyin Tanrıverdi, işçilerin tazminatlarını vermeyen ve aylardır mağdur eden Uyar Madencilik’in sahipleriyle gidiyor Aktaş’ın odasına. Talepleri de tahmin ettiğiniz gibi, “Mustafa kardeş, söyle bu arkadaşlara da işçilerin tazminatını ödesin. Ayıp ediyor” cinsi değil.

Hasan Ören hakikaten TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş’ın odasına neden gitmişti acaba?

Neyse diyorum, bir virgül koyuyorum ve devam ediyorum araştırmaya.

Burnuma yanmış kömür kokuları geliyor.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'in karısı, kızı ve oğluna ait ÇAĞDAŞ BLOK TOPRAK SANAYİ TURGUTLU ve NATUREL KONSERVE GIDA İŞLETMESİ ve Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinde yer alan NATUREL KONSERVE GIDA İŞLETMESİ firmaları çıkıyor karşıma.

HASAN ÖREN’İN DOĞALGAZLA ÇALIŞAN FABRİKASINA ELİ’DEN KÖMÜR TAHSİLATI

Bu firmalara 2013 yılı içerisinde, sanayi kuruluşları olduğu gerekçesiyle TKİ bünyesindeki ELİ’den 6 bin tona yakın kömür tahsilatı yapılıyor.

Bu iki firma 2013 yılı içerisinde hiçbir faaliyette bulunmuyor fakat. Ayrıca firmalardan biri doğalgaz kullanıyor, kömüre ihtiyacı dahi yok!

HASAN ÖREN ELİ’DEN ALDIĞI KÖMÜRLERİ EL ALTINDAN PİYASAYA MI SATTI?

Üretim için kullanılmayan bu kömürler ne oldu dersiniz? Piyasaya satmış olabilir mi? Ben merak ediyorum mesela.

Bu şaibeli durumla ilgili olarak Ege Linyit İşletmeleri’ne başvuruda bulunuluyor. Konunun incelenmesi isteniyor.

ELİ ne yapıyor dersiniz?

ELİ LİSTELERDEN HASAN ÖREN’İN FİRMALARIN İSMİNİ SİLİYOR

2013 yılında sanayi kuruluşlarına tahsis edilen kömür miktarını sitesinden daha önce yayınlamış olan ELİ, bu başvurunun ardından listedeki Hasan Ören’e ait iki firmanın adını silerek yeniden yayına veriyor.

Verilen kömürü listeden siliyor adamlar.

Kim bilir müessesede kim ne evrakları yok etti.

Kim, kimin telefonuyla, nasıl yok etti hem de?

“Hasan Ören’in TKİ Genel Müdürü’nün odasında ne işi vardı” demiştik değil mi?

CHP’nin ön seçim ile milletvekili listelerini belirlediği yerde birinci sıradan listelere giren Hasan Ören, Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi’ndeki toplantıda neden sessiz kalmıştı diye sorduk, değil mi?

Yorumlar