Kılıçdaroğlu'ndan CHP'li vekillere izin çıkmadı

Akan kanın bir türlü durmadığı ve bombaların gölgesinde üç yıldır hayatlarını idame ettirmeye çalışan insanların ülkesi Suriye’de bugün devlet başkanlığı seçimine gidildi.

Şam’dan seçimleri takip eden değerli gazeteci arkadaşım Ömer Ödemiş’ten edindiğim bilgiye göre, toplam 9561 seçim merkezinde 13 ilde sandıklar kuruldu. Yalnızca Rakka kentinde ve Türkiye sınırına yakın bazı küçük yerleşim bölgelerinde sandık kurulmadı. Genelkurmay Başkanı Heseke de seçimlere katıldı. Şam Merkeze 15 civarında havan saldırısı düzenlendiğini ancak can kaybı olmadığı söyledi.

Halk Şam sokaklarında küçük ölçekli gösteriler düzenliyor. 15 milyon seçmen oy kullanma haklarını kullanarak, devlet başkanını belirleme noktasında irade ortaya koyuyor ve katılımın yüksek olacağı beklentisi alanlarda hakim. Sevgili Ömer, Şam sokaklarında ciddi bir trafik tıkanmasının yaşandığını belirtti ve saat 12’de sandıkların açılarak sayıma geçileceğini vurguladı. Umarım bir sıkıntı yaşamadan sağ salim Türkiye’ye döner.

ESAD’IN KAZANMASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Seçimlere dönersek eğer bu seçimlerde 50 yıldır ilk kez Esad Ailesi’nin bir üyesi karşısında rakipler ile seçim maratonuna girildi. Ancak Esad’ın rakipleri Mahir Haccar ve Hasan Abdullah El Nuri’nin hükümetin onayını alarak aday oldukları gerçeğini göz önüne aldığımızda ve oy potansiyelleri açısından baktığımızda, Beşar Esad karşısında pek de ciddiye alınmayacak isimler olduğunu görmek hiç de zor olmuyor. Yani tüm dünyada Suriye’de gerçekleşen devlet başkanlığı seçiminin mevcut Başkan Beşar Esad tarafından kazanılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SURİYE DOSTU ÜLKELERDEN TEMSİLCİ GÖNDERİLDİ

Rusya, Lübnan, Uganda, Zimbabwe, Bolivya, Filipinler, Venezüella, Tacikistan ve Suriye dostu diğer bazı ülkeler, temsilci parlamenterlerini Şam’a göndererek, Suriye’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerini yerinden gözetlemeyi tercih ettiler.

Suriye ile ticari ve diplomatik ilişkilerin Türkiye kanadından da bitirildiği düşünüldüğünde, hükümetin seçimlere temsilci göndermemesini anlayabiliriz. Fakat tüm dünyanın gözlerini çevirdiği seçim maratonuna Türkiye’den sadece üç gazetecinin gitmiş olması içler acısı olsa gerek.

CHP’Lİ VEKİLLERİN ESAD ZİYARETİ ERDOĞAN’IN PROPAGANDA MALZEMESİ OLMUŞTU

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ile Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de aralarında bulunduğu 9 kişilik heyetle, Suriye’de tutsak bulunan Cüneyt Ünal’ı teslim almak için Suriye’ye giden ve Beşar Esad ile resmi temaslarda bulunan vekillere Başbakan Erdoğan tarafından her türlü eleştiri yöneltilmişti, malumunuz.

CHP yönetimi, ikinci kez okların “Esad yanlısı” olarak yaftalanmaları suretiyle üzerlerine atılmasından çekinmiş olacak ki, CHP’li vekiller davet edildikleri halde Suriye seçimlerini izlemelerini doğru bulmadı.

CHP SURİYE SEÇİMLERİNİ MEŞRU BULMUYOR MU?

“Suriye’de gerçekleşen seçimler Cumhuriyet Halk Partisi yönetimince meşru bulunmuyor mu” sorusu aklıma takıldı. Suriye’de akan kanın durdurulması için askeri müdahalenin karşısında insani ve siyasi çözümlerle yaklaşılması gerektiğini CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu defalarca belirtmişti gerçi. Yine de Sayın Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun CHP’nin Suriye politikasına ilişkin göreve geldiği süreden beri farklı yaklaşımlar içerisinde olduğunu hesaba katarsak eğer, CHP’nin seçimlere nasıl baktığına dair bir yorum belirtmek güç.

CHP SURİYE SEÇİMLERİNE İLİŞKİN HİÇ YORUM YAPMADI

Zira CHP’nin Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeler Genel Başkan Yardımcısı Sayın Loğoğlu basına Suriye seçimlerine ilişkin hiçbir demeç vermedi. Kendisine ulaşmak istediğimde de Suriye seçimlerini soracağım için geri dönüş yapmadı sanıyorum. Unutmadan, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de davet gönderilen isimlerden.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu ile görüştüğümde, gözlemci olarak birkaç milletvekilinin davet edildiğini, kendisinin de bu isimlerin içinde olduğunu belirtti. Genel Merkez’in onayının gerektiğini söylediğini, onay gelmediği için de gitmediklerini belirtti.

Suriyeli askerler seçimi kutluyorlar (Foto: Ömer Ödemiş)

KILIÇDAROĞLU VE LOĞOĞLU’NDAN CHP’Lİ VEKİLLERE SURİYE VETOSU

Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile görüşen Ediboğlu, Suriye seçimlerine CHP’nin temsilci milletvekili göndermesinin uygun olmayacağı belirtilerek izin verilmedi diyor. Anladığım kadarı ile Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Erdoğan’ın bu ziyareti “malzeme olarak kullanması” ihtimalinden çekiniliyor.

CHP’li Ediboğlu, “Bir seçim yapılıyor ve seçimin meşruluğu tartışılıyor. Seçim olmasın mı? Çatışma bölgelerinde oy kullanma oranını, kullanılan oy sayısını yerinden izleyecektik, olmadı. Giden gazetecilerden takip edeceğiz artık” dedi.

“SEÇİMİ BOYKOT DEMOKRASİYE GEÇİŞ SÜRECİNİ YAVAŞLATIR”

“Gidilse iyi olur muydu” diye sordum, “İyi olurdu” diye yanıtladı. Tüm ülkelerin temsilcilerinin orada olması gerektiğini belirtti. Avrupa’nın seçimi meşru bulmamasının kanın durması noktasında atılacak sivil girişimlerin önünde engel olduğunu belirterek, “Gerçekleşmemiş seçimi meşru bulmamak nedir? Biz Suriye’de demokrasiye geçilmesini istiyoruz. Boykotlar sadece demokrasiye geçiş sürecinin ertelenmesine sebep olacaktır” sözleriyle tepkisini gösterdi.

Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ile yaptığım görüşmede ise, Suriyeli bazı yetkililerin kendilerini davet ettiklerini fakat Suriyeli yetkililere, bu davetin İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu üzerinden CHP Genel Merkezi’ne yapılması gerektiğini belirttiklerini ifade etti. Davetin Genel Merkez’e iletilip iletilmediğini bilmediğini söyledi Refik Bey. Tarafına bir dönüş olmamış.

İRAN BAŞKONSOLOSLUĞU ÜZERİNDEN RESMİ BİR DAVET İLETİLMEMİŞ

Bunun üzerine İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nda üst düzey yetkili görevli olan Emini Bey ile görüştüm. Kendilerinin böyle bir talebe aracı olmadıklarını belirtti. Suriye ile resmi temasların İran Konsolosluğu üzerinden yapılıp yapılmadığını sorduğumda, “Hayır, asla iki ülke aracında resmi aracılık yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye ile diplomatik ve resmi temasların sonlandırılması sebebiyle resmi bir davet olmadığı fakat CHP’nin de zaten gayrı resmi iletilebilen bu talebe sıcak bakmadığı şeklinde yaşananları yorumlayabiliriz sanıyorum.

Ben bir gazeteci olarak Suriye’de yaşanan seçim atmosferini önemsiyorum. Gelişmeleri de sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Yorumlar