Sarıgül'den Kılıçdaroğlu'na "çok özel" teklif

CHP’nin 5-6 Eylül’deki olağanüstü kurultayına ilişkin delegelerle yaptığım görüşmeler, İstanbul, Ankara ve Yalova’da birebir görüştüğüm yöneticiler ve liderlerin yakın çevreleriyle kurduğum temaslardan elde ettiğim kulis bilgileriyle, AKP’nin heyecansız kurultayına karşın CHP’nin kurultayında çok büyük bir heyecanın olacağını gayet rahat söyleyebilirim.

Kurultayda ilk gün yapılacak olan genel başkanlık yarışı ve ikinci gün belirlenecek 60 kişilik Parti Meclisi’nin seçimi ve tüzük değişikliği; büyük salvoların yaşanacağı bir köşe kapmacaya dönüşecek gibi duruyor.

Yaptığım görüşmelerde CHP içerisindeki dengeleri anlamaya çalışıyorum. Ben anlamaya çalıştıkça hiç ummadığım yerlerden sürpriz kulis bilgileri elde ediyorum.

Yaklaşık bir buçuk hafta önce Mustafa Sarıgül ile Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi’nde görüştüler. Hatta o gün Sarıgül’ün görüşme sonrasında MYK’ya katıldığı dillendirilmişti. Bu iddiayı sorduğum bir Genel Başkan Yardımcısı, Sarıgül’ün MYK’da kendilerine eşlik ettiği bilgisini kesin bir dille yalanladı. Bana da bu duyum anlamsız gelmişti zaten. Sarıgül cephesi dikkatleri farklı bir noktaya çekmek istemiş anlaşılan. Kılıçdaroğlu ile Sarıgül arasında MYK öncesi gerçekleşen o çok özel görüşmenin detaylarını, Sarıgül’ün en yakınındaki isimlerle konuştum.

SARIGÜL’ÜN KILIÇDAROĞLU’NA TEKLİFİ

Mustafa Sarıgül İstanbul seçimlerindeki aldığı oyun matematiksel pozisyonunu kendine göre yorumladıktan sonra, Anadolu’daki ve mevcut CHP örgütlerindeki gücünden Genel Başkan’a bahsediyor ve ekliyor: “Sayın Genel Başkanım, tüzüğü değiştirin. Beni MYK’nıza alın. Güçlü Genel Sekreteriniz olayım. Öyle birilerinin bahsettiği gibi de değil; size söz veriyorum. Siz iddia ortaya koyduğunuz sürece genel başkan adayı olmayacağım. Sizi Başbakan yapma şansını ve yetkisini bana verin. Mansur Yavaş’ı da yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcınız yapın. Ankara’daki bu aşı tuttu, Türkiye’ye de bu aşıyı yayalım.”

SARIGÜL: “GÜRSEL TEKİN İLE AYNI MYK’DA KAKAFONİ YARATIRIZ”

Kılıçdaroğlu bu teklifi kabul ediyor. Görüşme tam sonlanacakken, Sarıgül, “Efendim, bir konu daha var... Gürsel Tekin ile ben aynı MYK’da olursak, bu senfoni olmaz, olsa olsa kakafoni olur” diye ekliyor.

“GÜRSEL TEKİN BİR SÜRE ‘DİNLENMEYE’ ALINACAK”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu da, gereğini yapacağını söylüyor.

Sarıgül’ün çevresine Kılıçdaroğlu’nun “gereğinin yapılacağı” derken ne demek istediğini soruyorum. Gereğinin “Gürsel Tekin’in belli bir süre düz PM üyesi olarak ‘dinlenmeye’ alınacağı” şeklinde gerçekleşeceğini belirtiyorlar.

TAKVİM GAZETESİ’NİN KILIÇDAROĞLU – TEKİN – KILIÇ İDDİALARI

Son günlerde CHP’de herkesin sessizce tartıştığı bir konu var... O da Takvim Gazetesi’nde bir dizi haberle yer alan Kemal Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ve Ali Kılıç hakkında, “Alman BND ajanları ile Baykal’a kaset komplosunu kurdular” iddiası.

TAKVİM’DEKİ HABERLERİN KAYNAĞI SARIGÜL’E YAKIN OLAN TALİP DOĞAN KARLIBEL

Çıkan haberlerin ve o haberlerin sosyal medya ayağının Sarıgül’e çok yakın isimler tarafından yaptırıldığı konuşuluyor. Bunun kaynağı olarak da iddiaların Sarıgül’e yakınlığını gizlemeyen ve Alman istihbaratı hakkında çeşitli kitaplar yazan Talip Doğan Karlıbel tarafından dillendirildikten sonra gazetede yer bulması olarak gösteriliyor.

Karlıbel iddiaları Twitter’dan paylaştığının ertesi günü, Takvim Gazetesi’nde Mevlüt Yüksel imzasıyla yer buluyor. Karlıbel, bu iddiaları dillendirdiği Tweetlerinden birinde, CHP kurultayı öncesinde çıkacak video ve görüntüler sonrasında “Gürsel Tekin ve Kılıçdaroğlu’nun yerine Sarıgül’ün geleceğini” belirtiyor. Biraz eski Tweetlerine baktım, sürekli Emir Sarıgül’ün Galatasaray’ın başına çok yakışacağını uzun uzadıya dillendirmiş. Kendi yazıları ile kulisimi doğruluyor anlayacağınız.

KILIÇDAROĞLU KURULTAY ÖNCESİ “ÖRGÜT” DİYOR

Derin salvoların sürdüğü bu ortamda Kemal Bey, birçok parti dışı isimle Parti Meclisi için görüş alışverişinde bulunuyor ve yakın çevresine de parti kamuoyuna duyurulmak üzere “Örgüt ağırlıklı bir liste yapacağım” diyerek, ilk günkü seçimi kazanmak amaçlı olduğunu düşündüğüm haberler gönderiyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN ANAHTAR LİSTESİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

Ama ben iddia ediyorum, Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönlündeki liste bu dönem de tam da bu hesapla şekillenecek: 15 ismi parti dışından PM için anahtar listesine sokacak, en fazla 15 milletvekiline PM’de yer verecek, Sarıgül ve ekibine 5 kişilik kontenjan hakkı tanıyacak, 3 il başkanını listeye sokacak, ulusalcı kanattan da 2 isme yer verecek ve geriye kalanları da kadın ve gençlik kotalarına bırakacak.

BLOK LİSTE ÖNERGESİ “GENEL MERKEZ’DEN BAĞIMSIZ” VERDİRİLECEK

Kurultayın ikinci günü 130 delegeye Genel Merkez’den bağımsız bir şekilde blok liste önergesi verdirilecek.

Kemal Bey “kendinden bağımsız” gelişen bu hareketi avantaj hale getirerek, blok liste ile PM seçimlerini yapmaya çalışacak.

MUHARREM İNCE’YE DELEGE PM LİSTESİNİ SORDU

Gelelim Muharrem İnce cephesine...

Muharrem İnce İstanbul’u ziyaret ettiği sırada kendisini otelde ziyarete gelen bir delege, “Hocam, kazanmanız halinde nasıl bir PM listesi yapacaksınız?” diye sordu.

İnce de, delegenin bu sorusunu “Ben 5 kişiyi belirleyeceğim. Geriye kalan 55 kişiyi örgütümüz önerecek, delegemiz de istediğini seçecek. Bu işte tek Anayasam var, örgütümün insanı olacak, bu partide emeği olacak. Benim Anayasam budur” şeklinde cevapladı.

Genel Merkez’de gözlemlediğim havada, yöneticilerin İnce’nin imza dahi bulamayacağından emin olduklarına yönelikti. İnce örgütleri tek tek geziyor ve “örgüt emekçileri” söylemleri ile delegelere hitap ediyor. Kurultayda daha net belli olur ama hiç de azımsanacak gibi durmuyor, İnce’ye destek vereceğini söyleyen delegasyonun “örgüt” hassasiyeti.

MUHARREM İNCE’NİN KURULTAY TAKTİĞİ

Muharrem İnce’nin de imzada 350’yi geçtiğini biliyorum. İnce’nin diğer bir taktiği de kendisini destekleyen delegelerle onları açığa çıkarmadan görüşmesi.

İki taraftan da gelen kulisleri harmanlayarak söyleyebilirim ki; Muharrem İnce ve ekibi sandıkta çıkacak sonuçla genel başkanlığı alabileceklerine ciddi bir şekilde inanıyorlar.

Yorumlar