Muharrem İnce'nin PM listesi şekillendi

CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’na sayılı günler kalmışken, kulislerin nabzını tutmak için Ankara’ya gelerek, kurultaya hazırlanan ekiplerle görüşmelere başladım.

Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Genel Başkan Adayı Muharrem İnce’nin kurmay kadroları ile yaptığım görüşmeler neticesinde edindiğim gözlemleri diğer yazılarımda da paylaşacağım.

Muharrem İnce’nin kurultaya ekibiyle hazırlandığı Kent Otel’i ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldım. İnce ekibinin Kent Otel’i adeta bir karargâh haline dönüştürdüğünü belirtelim.

İnce ile yaptığım röportajda, PM listesinin nasıl şekilleneceğini ve Kılıçdaroğlu’nun disiplin söylemlerinin ekibi nezdinde nasıl karşılık bulduğunu ve kurultaya yönelik iddialarını sordum.

İşte CHP’li İnce’nin kurultaya yönelik sorularıma ilişkin verdiği cevaplar:

“Sayın Kılıçdaroğlu getirmeye çalıştığı isimleri çarşaf liste ile seçtiremez. Hesapları blok liste. Ben çarşaf lise istiyorum. Ben bu partinin has evladıyım, öz evladıyım, çekirdekten gelen evladıyım. Kimse bana disiplin dersi vermeye kalkmasın. Ben 1999’da Yalova İl Başkanıyken, sabaha kadar ağlarken Kemal Bey DSP’den milletvekili adayı olmaya çalışıyordu. Ben bu partinin bayrağını asarken birileri burada yoktu. Tek başıma çelenk koyarken, CHP’nin önünden geçmeyenler, bugün CHP’lileri disipline etmeye kalkmasın.

Genel Başkan samimiyse, “Ben iktidar olacağım” diyorsa, bunu bir Allah kuluna inandırabiliyorsa, diyecek hiçbir lafım yok. Benim vicdanım ve sokağın gerçeği bunun tersini söylüyor. Ben örgütü iktidarı hedefleyerek disipline edeceğim. 2015 genel seçimlerinde kimin genel başkan olacağının önemi var mı? AKP 367’ye ulaşınca, parlamenter sistemin bir etkisi kalacak mı? İktidar olamayan CHP’ye genel başkan olsan neyi değiştireceksin? Ben iktidar olmak istiyorum. Örgüt iktidar vaadiyle disipline edilir, sopa gösterilerek değil. Eğer birilerini disipline etmek istiyorsanız, bu partiye sağdan taşıdığınız ve taşımaya çalıştığınız isimleri disipline edin. Emek diyenleri, sol diyenleri, Atatürk diyenleri disipline etmek kimsenin haddi değildir.

Bağıra bağıra çarşaf liste istediğimi her yerde söylüyorum. Heyecan yaratacak bir iktidar kadrosu çıkaracağım. Benim tek Anayasam var; benim listem örgütün vicdanı olacak. Listemde yer alacak isimler örgüt emekçisi, CHP’nin evlatları olacak.”

Yorumlar