301 madenciye mezar olan komisyonun giremediği bölgeye İLK KEZ Çağdaş Ses girdi: İŞTE FOTOĞRAFLAR

Soma’da Maden Facialarını Araştırma Komisyonu 13 Mayıs’ta facianın meydana geldiği Eynez ve aynı firma bünyesinde faaliyet gösteren Işıklar sahasında yeniden incelemelerde bulundular.

Komisyonun Eynez’de giremediği bölgeyi fotoğraflarla ben aktaracağım size. Ama önce Komisyon’un incelemesine ilişkin değerlendirmelerimi aktaracağım.

Komisyon üyesi milletvekilleri ocaklarda inceleme yapılacak diye özel bir hazırlık yapan Soma Grubu yetkilileri milletvekillerinin gözünü boyamak için ellerinden geleni yaptılar.

Ocağın devlet tarafından işletildiği zamandan, Park Teknik firmasına bırakıldığı zamana kadar var olan kulikar sistem (milletvekillerini ocağın içine götüren, kıpkırmızı boyalı gördüğünüz taşıt sistemi) Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından, Park Teknik’ten devir alındığı günden beri sadece bir kez kullanıldı. O taşıt hiçbir zaman işçi nakliyesi için kullanılmadı. İşçiler ocağa inerken ve çıkarken binlerce metre yolu yürüdüler hep. Eğitimlerde dahi bu sistemin kullanılması yasaktı. Milletvekillerinin gözünü boyamayı kafaya koyan firma yetkilileri, ocağa ilişkin olumlu görüşün rapora yansıması için ilk olarak kulikar hamlesinde bulundular.

Facianın meydana geldiği Eynez’deki ocakta, bilirkişi raporunda eksiklikleri vurgulanan elektrik sistemi, tahta kamaların kullanılması gibi uygunsuzlukları önceki yazımda kaleme almıştım.

Ocağa girdiğinizde yaklaşık 400 metre boyunca yine devlet zamanında yapılan beton direklerin haricinde, yanan kamaların yerine yeniden tahta kamalar koyulduğunu görecekti Komisyon, eğer ki 150 metreden daha fazla ocağı incelemelerine izin verilseydi.

Anti grizu sistemin düzeltilmesi istenen bilirkişi raporuna karşın, eski çürük sistemin üzerine işçilere kaplama yaptırıldığına şahit olacaklardı.

AKP’li Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, Eynez incelemelerinin ardından “Kazanın ilk geldiği an ile şu anki geldiği an arasında çok büyük bir fark var. Bunun nedeni madenciliği artık arkadaşlarımız da iyi kötü öğrendi. Galeriler yeniden elden geçiriliyor. Galeriler çalışır hale getirilmeye çalışılıyor. Sanırım iki aylık süreç içinde de kaza mahallinin olduğu yere kadar bütün tamirat işlemleri tamamlanmış, ocak çalışır vaziyete getirilecek” denildi.

TBMM’de Soma’daki faciayı incelemek için kurulan komisyon (Manisa'nın Soma İlçesinde Başta 13 Mayıs 2014 Tarihinde Olmak Üzere Meydana Gelen Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu) Başkanı AKP’li Alaboyun, Eynez’in üretime geçeceğinin sinyalini 150 metrelik VİP ziyaretleri sonrasında açıkça verebiliyor. Üstelik facianın olduğu yeri görmeden hem de!

Bilirkişi raporunun taraflarına resmi kanaldan ulaşmadığı için rapora göre hareket edemeyeceklerini belirtiyor ve “Biz bilirkişiden daha çok biliyoruz, bilirkişi raporu facianın başlangıç sebebini tam açıklayamıyor” diyor.

Haklı. Raporda facianın sebebinin tam olarak açıklanamadığını yazmıştım. Ancak teknik olarak birkaç senaryonun mümkün olabileceğinden bahsediliyor raporda. AKP’li Alaboyun, “300 sayfa yazdık, 500’e de çıkar” diyerek işçi ifadelerinin rapora işlenmesi ile sayılar üzerinden yürütmeye çalıştığı algı yönetiminin farklı bir amaca hizmet ettiğini anlamak çok da zor değil. Facianın oluş sebebiyle bu kadar ilgilenmelerinin sebebi AKP’yi aklamak. Rapordan “sabotaj ihtimali yüksek” sonucu çıkarsa hiç şaşırmayın. Komisyon raporundan sonra hükümete yakın televizyonlarda bol bol “Erdoğan’ı devirmek için Soma’da madencileri öldürdüler” senaryoları dinlememiz yakındır hatta.

Bilirkişiden daha çok bildiğini belirten Komisyon Başkanı, Eynez’de 150 metrelik inceleme sonrasında ocağı neredeyse üretime uygun bulacağını ilan ediyor ya, ben Sayın Alaboyun’a 150 metreden daha fazlasını sunayım istedim bu yazıda.

Firmanın süslediği belirli bölümün haricinde, Eynez’de, patlamanın meydana geldiği doğu bölümünde yanmış kablolar, yanmış kömür bantları, hayatını kaybeden 301 madenciye ait açılmamış maskeler (Komisyona verilen VIP maskelerden değil), kurtarma çalışmaları sırasında kullanılan battaniyeler...

Buradan üretim çıkar mı?

Çıkar.

Çıkarıyorlar!

Eğer ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletiyse, bu iddiamı savcılığın ihbar kabul ederek derhal soruşturmaya eklemesi gerekir. Görüştüğüm işçiler, Eynez’de kimseyle konuşmaması şartıyla seçilen 30 işçilik bir ekip üretim yapıyor. Üretim sadece paşa vardiyasında gerçekleşiyor. İddia o ki, 10 bin ton açığı olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., temizlik adı altında yürüttüğü çalışmalar sırasında kömür çıkarma işlemini de gerçekleştiriyor. Eynez’de çalışan pek çok işçi dahi bu durumun farkında değil ve ihtiyaçları olan kadar üretim çoktan tamamlandı bile. Firmanın “Temizlik sırasında çıkan kömürler, bla bla” zırvasını dillendirecek olmaları kuvvetle muhtemel. Savcılığın bilirkişi heyeti kadar vicdanlı hareket etmesi ise en büyük temennim.

Soma Komiyonu’nun giremediği Eynez’deki ocağa ben girebiliyorsam, facianın siyasi sorumluluğunu üstlenmeyen Meclis şapkasını önüne koysun, bir daha düşünsün.

İşte üretim, işte yüzlerce ömür verilen kömür...

İşte Komisyona’a hiç gösterilmeyen facianın olduğu bölümdeki alanın içler acısı hali. Komisyonun basına servis ettiği fotoğraflar ocağın girişinden. Ben size Komisyon'un giremediği bölge olan facia alanını sunuyorum. Gerisi savcının vicdanı.

Fotoğrafların tamamı için tıklayınız

Yorumlar