Özelleştirme aşamasındaki SEAŞ'taki yolsuzluklar görmezden mi gelinecek?

Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ)’a ait Soma B Termik Santrali ve bu Santral tarafından kullanılan taşınmazların bir bütün halinde özelleştirilme ihalesine Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesinde ihaleyi kazanan Bereket Enerji ve Üretim A.Ş. ön yeterlilik ve teklif için başvurdu.

Yırca’da devlet teşviki ile giriştiği termik santral yapım işi için 6 bin zeytin ağacını hukuksuz bir şekilde katleden ve elle tutulur bir yaptırım ile karşılaşmayan Kolin Şirketler Grubu ise ihaleye katılmadı.

Kolin’in gözü şimdilik delme patlatma yoluyla kömür ve dekepaj gevşetme çalışmaları yapılan; 1957 sonrası çıkarılan yasa ile Türkiye Kömür İşletmeleri’ne devredilen ve yapılan planlara göre 2020 yılına kadar sahada üretim yapılabilecek olan ELİ’ye bağlı Soma Deniş açık ocağında.

Bu ocağın en önemli özelliklerinden birisi; ocaktan termik santrale 5.5 kilometrelik tek tahrikli bantlarla kömür akışının sağlanması. Bu bantlar dünyada kullanılan tek tahrikli en uzun bantlardan birisi aynı zamanda.

Benim gözüm de yine Kolin’in üzerinde.

Ancak şimdilik uzun bir süredir hazırlandığımız SEAŞ dosyasına geri dönelim.

SEAŞ’ı alma ihtimali diğerlerinden daha yüksek olan Bereket Enerji ile SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu uzun süredir temas halindeydi. Yakın dostlarına verdiği akşam yemeğinde Bereket Enerji’nin Yatağan’da yeni aldığı termik santrale Genel Müdür olarak gitmeyi planladığını ve görüşmelerin olumlu neticelendiğini açıklayan Şerifoğlu, Kaç/AK Saray’dan dahi görkemli hale getirdiği odasını bırakıp gitmeye çok üzülüyordur diye düşünüyordum ki, son bir haftaki gelişmeler şahsının lehine doğrultuda seyretti.

Bereket Enerji’nin SEAŞ’ı alması durumunda odasında kalmakta çok da zorluk çekeceğine inanmıyorum; bugün itibari ile emeklilik dilekçesini veren ve özel sektöre hızlı bir merhaba diyen Sayın Şerifoğlu’nun.

Oda demişken, değinmeden geçmeyelim... Santraldeki inşaatların son durumu, çalışma ortamı bu şekilde...

Aylardır süren inşaatlar neticesinde işçilerin canından, devletin cebinden bezdirildiği santralde kendi makamı için OSTİM’deki yurt dışı odaklı çalışan bir mobilya firmasından 20 bin TL değerinde koltuk aldırmış mıdır Sayın Şerifoğlu?

O koltuğu alabilmek için harcırah işlerken özel bir minibüs tutup, 20 kişi Ankara’ya gönderilmiş midir?

Sayın Şerifoğlu lokale aldırdığı bilardo masalarını hangi firmaya sipariş vermiştir mesela?

Denizde kum, bende soru.

Santral özelleşince, orada kalacak olan bir bölüm var; AR&GE.

Sayın Şerifoğlu AR&GE’de kalmasını istediği isimleri hangi kriterlere göre belirlemiştir dersiniz?

AR&GE Müdürü ve üç yardımcısının Gülen cemaati ile bağlantısı nedir?

***

SEAŞ Kömür Hazırlama Servisi’ni 01.02.2012’de 36 aylığına ASMA LTD ŞTİ’ye mühendis, tekniker, EML mezunu tornacı, elektrik, elektronik, bakım ve mekanik mezunu tecrübeli 92 personel ile 7 milyon TL’ye her türlü bakım ve onarım malzemesi SEAŞ tarafından temin edilmek suretiyle devredilmişti.

Bu devir sırasında, kadrolu bakımcılar taşeron çalışanların başına kontrolör olarak atanmıştı.

Bu kontrolörler, şirket personellerinin yapamadığı arızaları gidermeye başladılar; hatta gerektiğinde bol mesai ile ödüllendirildiler. Hepsi SEAŞ kayıtlarında bulunan mesai kağıtlarında mevcut.

Kömür Park sahası özelleştiğinden beri arızaların ve tamiratların bitmek bilmemesi kafamda soru işaretlerine neden oldu.

ASMA firması yetkilisi Usame Ömeroğlu’nun Soma’da 2012 yılında gerçekleştirilen Ticaret Odası toplantısında SEAŞ çalışanlarının arızaları bilerek çıkardığını ima ettiği konuşması ile karşılaştım.

Son zamanlarda artan arızaların; bakım ve onarım işlerinin uzaması ve tamir edilemeyen tesisatlar yüzünden kamyonların sefer yapamaması işi çıkılmaz bir noktaya sürüklüyor. Onlarca kamyoncudan şikayet telefonları ve mailleri aldım. Kamyonlar noktasındaki sıkıntı biraz daha başka gibi.

***

1-4 ünitelerini besleyen kamyon bunkeri 11 çıkarıcı kodlu tesisat arızalandı ve arızası bir türlü giderilemedi. Kamyon bunker gözlemcisi konuya ilişkin sorularıma cevap vermek istemese de, adını açıklamayacağım bölgede görevli pek çok çalışan; ASMA şirketi bakımcılarının arızayı gideremediklerinde SEAŞ tarafından arızanın giderilmesi için başka bir firmaya işi havale etmeyi uygun bulduklarına ilişkin bilgiyi onayladı. Araştırmalarıma göre, arızanın şanzımana aşırı start verdirilerek içindeki mili deforme edecek kadar bozmuş olabileceği belirtiliyor.

Eğer bu büyük arıza ile işin başka boyutlara varmasını istemeyen SEAŞ yetkilileri böyle bir çareye giriştiyse..

İş emrini kim verdi?

Teslimi nasıl gerçekleşti?

ASMA firmasına uyarı yazısı yazıldı mı?

Başka bir firmaya yaptırılan işin bedelini kim nasıl ödedi?

İşin başka bir firmaya yaptırılma talebinde kim bulundu ve bu talebi kim onayladı?

Firma ile yapılan sözleşmeyi incelediğim zaman, bu arızaların giderilmesinden ve işin yapımında temin edeceği araç ve malzemenin tüm bakım ve işletme giderlerini yüklenicinin karşılayacağını görmekte hiç de zorluk çekmiyorum.

Özelleştirme sürecinde alım satımların yoğun bir şekilde yapıldığı ve nasılsa "Bizden çıkıyor artık" denilerek, işçilerin düşürüleceği durumun gözardı edilerek, oldukça rahat bir şekilde her türlü yolsuzluğun yapıldığı bir santral haline gelen SEAŞ’ta ihale dosyalarını inceleyecek yürekli bir müfettiş hemen Pazartesi günü gitse, kimseyi kolay bir hesap beklemiyor.

Biz gazetecilere de kamuoyunun vicdanını yaralayan noktalara parmak basarak, işlemeyen denetim mekanizmasının yerine geçmek düşüyor.

Bir sonraki yazımda, VAŞA Güvenlik yetkilileri ile La Bella Hotel'de gerçekleştirilen “özel” toplantı ile işçilere imzalatılan boş senetleri, SEAŞ’ın parasının nasıl şahsi harcamalara aktarıldığını, atölyede kaybolan ve bir müdürün aracından çıkan milyonluk kabloları, devletin zeytinliğine çalışanları iş saatinde göndererek kendilerine zeytin toplatmaya minnet eden müdürleri ve SEAŞ çalışanı memurların özelleştirme sonrasında durumlarının ne olacağını kaleme alacağım.

 

Yorumlar