SEAŞ yolsuzlukları 4 - "Hesap vermeden nereye?"

Özelleştirilme aşamasında olan SEAŞ’ta Genel Müdür Nuri Şerifoğlu emeklilik dilekçesini verdi, şimdi de yerine ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran’ın getirilmesi konuşuluyor.

Hakkı Duran’ın oğlunun dillere destan düğününde devletin ballı* imkanlarının nasıl seferber edildiğini, Soma’ya dair hakkında yazdığımız herkesin aynı masalarda nasıl da mutluluklarını paylaştıklarını bir sonraki yazıma saklayarak, bu yazımda çadırlarında özelleştirme karşısında onurlu bir direniş sergileyen SEAŞ işçilerine bir selam gönderip; SEAŞ yöneticilerine, denetime muhtaç müfettişlere ve sermaye işbirliğine yönelik bir dizi sorumu aktaracağım.

Herhangi bir savcının sorması halinde belgelerimi ve ilgili sorularıma konu olan isimleri kendisi ile paylaşacağımı, tanık olarak ifade vermekten çekinmeyecek pek çok işçinin olduğunu belirterek sorularıma geçeyim.

-20 çalışanın imzaladığı tutanaklı bir şekilde kesilip ambalajlanan 300 tane 1,5 metrelik içi bakır kablo (her teki 18 kilo) meşhur müdürün pikabıyla nereye götürülmüştür?

-Kabloların çalınarak satıldığı iddiasıyla Kısım Müdürü’ne şikayete gidildiğinde, “İstediğin yere git, şikayet et. Ben ertesi sabah getirir, yine senin başında işbaşı yaptırırım” denilmiş midir?

-Meşhur müdürün meşhur şoförü, Dervişoğlu LTD sorumlusundan SEAŞ adına kiraladıkları aracı iş saatleri dışında evine götürdüğünde (Şirketin sorumlusu olayın şoförün kapısının önünde olduğunu doğruladı) kırılan camın parasını SEAŞ mı ödemiştir?

-Hizmet alım personelleri bir gün dahi işe gitmediklerinde üç yevmiyesi kesilmekteyken, AR&GE Müdürünün sekreteri olarak görev yapan mühendis haftada iki gün İstanbul’a yüksek lisansa gittiği halde, puantaji tam verilip, maaşını tam olarak almış mıdır?

-Bu konu açığa çıkıp da mühendis işi bıraktığında herhangi birisine sorumlu olarak cezai işlem uygulanmıştır?

-Özel güvenlik hizmeti yapan firma aracı dört gün arızalı olduğundan çalışmadığı ve güvenlik amiri tarafından ceza yazısı yazıldığı halde firmaya neden ceza kesilmemiştir?

-Firma sorumluları ile Müdür Yardımcısı’nın hemşericilik ilişkisinin bu cezai işlemin uygulanmamasındaki etkisi nedir?

-Firmada çalışan kadın güvenlik görevlileri, şartnameye uyulmayıp sürekli gündüz vardiyasına getirilmiş midir?

-4-1-2 deniş kömür bandı kaymakamlığın yazısı üzerine söküldükten sonra malzemeler nereye gönderilmiştir?

-Sadece MKE’nin alması gereken malzemeleri söken Niğdeli hurdacı aracılığıyla, buralardan kimlerin rant sağlamasına ön ayak olunmuştur?

-Olaya ilişkin olarak ilgilide kapı çıkış kağıdı (malzeme çıkış kağıdı) olmamasına karşın, evrak sonradan nasıl düzenlenmiştir?

-Genel Müdür kadro dağılımı yaparken önce Muğla’dan getirdiği personele müdürlük kadrolarını vermiş, diğer personeller baş kaldırınca kadro alabilmişken, verilen kadrolar hangi kritere göre belirlenmiştir?

-Sürekli olarak santrale gelen ancak pek de olumsuzluk bulamayan müfettişin oğlu, kül bakım servisindeki işinden hangi şikayetler Genel Müdürlüğe ulaşınca ayrılmıştır?

-Santrale denetleme yapmaya gelen müfettişler, genel müdür sekreterleriyle tekne ile balık turuna çıkarak; Ayvalık, Dikili ve Cunda turlarına katılmışlar mıdır?

-Misafirhane ve alakart 2011 yılında Halil Çıtak zamanında zaten tadilat gördüğü halde; misafirhane, alakart, bekar pansiyonu ve lokalde yenilenmeye gidilerek, devlet ne kadarlık zarara uğratılmıştır?

-Bekar pansiyonu ve misafirhaneden çıkan ranza ve yataklar hangi cemaate verilmiştir?

-İdare Şefinin de tanık olduğu olay Genel Müdür’e aksettirildikten sonra nasıl bir yol izlenmiştir?

-En ufak bir yağmur yağdığında göle dönüşen ve kattan kata yağmur sularını akıtan bekar pansiyonu kimler tarafından “yapıldı” denilerek teslim alınmıştır?

-Kontrol teşkilatı kimler tarafından oluşturulmuştur?

-Kontrol teşkilatı bekar pansiyonunu kontrol ederek mi teslim almıştır?

-Misafirhanede kaç tane müteahhit çalışmıştır?

-Kaç müteahhit işi bırakıp, kaçmıştır?

-Kaçan müteahhitlere ceza kesilmiş midir?

-Müteahhitlerin yarım bıraktıkları işi kurum personeli mi tamamlamıştır?

-SEAŞ Sosyal Site Altyapımı işini yapan inşaat firması işi bitirdikten sonra kendisine %10 artırım yapılarak talep edilen işlerin bedeli firmaya ödenmiş midir?

-Yapılan işte de yaklaşık 75 evin giderlerinin tıkanması sebebiyle, itfaiye tarafından açılarak bir kez daha devlet zarara uğratılmış mıdır?

- Sosyal siteye alınan selvi ağaçlarına ne kadar para ödenmiş, kaç tane ağaç dikilmiş, kuruyan ağaçlarla ne yapılmıştır?

-Balıkesirli asit firmasının sahibi işkadınının sattığı ürünlerin parasını vermek ve hakedişlerini imzalamak için buzdolabı, masa – sandalye aldıran, arabasının bakımını yaptıran kurum müdürü kimdir?

-Elektrofiltre’nin işlerini alan firmanın kontrolörlüğünü özel olarak üstlenen meşhur kurum müdürü, firmanın genel müdürüyle nasıl bir maddi ilişki içerisine girmiştir?

-Olayın SEAŞ Genel Müdürü’ne aksettirilmesinin ardından firmanın genel müdürü neden sessiz kalmıştır?

-30 senedir alınmayan malzemeler neden son 1-2 sene içerisinde alınmaya başlanmıştır?

Yorumlar