IOS 9 hakkında bilmeniz gereken her şey

“iPhone’a neden o kadar para veriyorsunuz?”, “Samsung S6 çok daha iyi neden iPhone alıyorsunuz?” ya da “Akıllı telefona ne gerek var?” gibi cümleleri her an, her yerde duymak mümkün. Bu soruların hepsine, herkesin yanıt verecek bir sürü cümlesi elbette vardır ancak akıllı telefon kullananların, bu cihazları günlük yaşama entegrasyonunun, birçok kolaylığı beraberinde getirdiği tartışmasız bir gerçek. Bu yazıda ele almaya çalışacağım konu ise iPhone kullanıcıları ile Eylül ayında buluşacak olan iOS 9 işletim sistemi.

Apple her yıl yaptığı gibi, bu yıl da telefonlarında kullanılan işletim sistemini bir adım ileriye götürmek için yeni yazılımını hazırladı ve halka açık beta sürümünü yaklaşık bir buçuk ay önce yayınladı. Beta sürümler pek çok hata barındıran ve henüz tam olarak hazır olmayan yazılımlardır. iOS 9 betayı yüklerken kafamda bu yüzden bir sürü kaygı vardı. Çünkü yakın geçmişte bilgisayar işletim sistemi Yosemite’nin beta sürümünü kurduğumda neredeyse bilgisayarı camdan atacak noktaya gelmiştim. Hata üstüne hata ve yavaşlık üstüne yavaşlıkla kullanılamayacak kadar kötü hale gelmişti bilgisayar. Ancak iOS 9 bu konuda çok daha başarılı bir grafik çiziyor ilk olarak bunu söylemeliyim. iOS 8.4 veya 8.3 kullanıyorsanız nadiren hata yapan bir yazılımın size eşlik ettiğini söylemek isterim.

iOS 9 bir önceki sürüm olan 8 ve 7’ye göre görsel anlamda ciddi bir ilerleme vaat etmiyor. 8’in sadece çok, çok az iyileştirilmişi bile denebilir. Yeni sürümle gelen birkaç arka plan fotoğrafı ve geçişlerdeki ufak değişiklikler dışında çok az kişi aradaki farkı ayıracaktır.

Apple iOS 9 bir önceki sürüme göre biraz daha stabil ve birkaç kullanıcı dostu yeni özellikle geliyor. Bunlar dışında büyük bir çağ atlama veya ciddi bir ilerlemeden bahsetmek mümkün değil. Apple’ın duyurduğu yeni özellikler ise ne kadar kullanılabilir durumda, bu konu üstünde biraz durmalı. Öncelikle iOS 9 tanıtımında üstünde durulan yeni özelliklerden News yani Haberler uygulaması en merak ettiğim uygulamalardan biriydi. Ancak Public Beta ile bu uygulamanın yayınlanmasında sorunlar oldu ve elimizdeki sürümlerde News uygulaması hakkında konuşma şansımız kalmadı. Çok dar bir çerçevede birkaç ülkede, o da Public Beta sürüm 3 ile geldiği yönünde haberler var ama Türkiye bu ülkelerden biri değil.

Apple’ın yeniliklerinden birisi Notlar uygulaması ile ilgili. Uygulama artık el ile çizim, cetvel kullanımı gibi özellikleri getiriyor. Ancak şunu söylemeli, Android’in yıllardır bünyesinde barındırdığı bu basit özellikten yenilik diye bahsetmek ne kadar doğru? Apple için geç kalınmış bir hamle. Uygulamaya gelince, evet başarılı. Ancak sürekli telefonu kullanan birisi olarak henüz notlar uygulamasında cetvelle çizim ya da benzeri konulara ihtiyacım olmadı diyebilirim.

Yine iOS 9’un büyük yeniliklerinden biri olarak duyurulan uygulamalardan Haritalar’ı incelediğimizde yurt dışında sunulan hiçbir gelişmenin bizde olmadığını fark ediyoruz. Toplu taşıma sistemleri,  Foursquare’in yaptığı gibi civardaki restoranlar tarzı özellikler Türkiye’ye gelmeyen başlıklardan. Yine cüzdan, carplay gibi uygulamaların da şu anda bizim kullanamadığımız özellikler olduğunu söylemeden geçmemeli. Tabii bunlar Türkiye’ye gelmediği için değil, teknolojik olarak hazır olmadığımız yeniliklerden.

Fotoğraf galerisi, iOS 9 ile yenilenen uygulamalardan. Artık ön kamera fotoğrafları Selfie diye bir sınıfa dahil olurken, videolar ve fotoğraflar ayrı klasörlerde yer almış. Radikal değişikliler diyemem ama kullanım kolaylığı adına iyi adımlar olduğunu söylemeli.

iOS 9’un en merak edilen özelliklerinden biri pil kullanımın nasıl olacağı ile ilgili. iOS 9 bir önceki sürüme göre gözle görülür bir pil ömrü artışı sunuyor. Şarj yüzde 20 seviyesine indiğinde ise bir notifikasyon ekrana geliyor ve düşük güç moduna geçme seçeneği işaretlenerek pil tasarrufu artırılıyor. Bu da daha uzun pil ömrü anlamına geliyor. Teoride geçerli olan bu argüman, pratikte etkili mi derseniz, bizim gibi 3G’yi kapatı 2G’ye geçmeye alışmış iPhone kullanıcıları eski yöntemle daha iyi bir tasarruf sağlayabilir. Düşük güç modu ekran kararma süresini kısaltarak, arkaplanda işleyen uygulamaları kapatıyor ve bir nebze de olsa pil ömrünü uzatıyor. Ama ekran parlaklığını düşürme ve edge’e geçme hala pek çok kullanıcının tercih edeceği yöntem olarak karşımızda duruyor.

iOS 9’da en hoşuma giden yeniliklerden biri ise takvim uygulamasındaki uyarı yöntemi oldu. Yine bizim ülkemizde yüzde yüz verimli çalışmasa da benim gibi takvimi aktif kullanan kullanıcılar için iyi bir uyarı sistemi gelmiş. iPhone takvimde kayıtlı etkinliğin konumunu ve bulunduğunuz konumu hesaplayarak, trafiği de göz önüne alarak ne zaman hareket etmeniz gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Randevunuz şu saatte ve şu saatte çıkarsanız yetişebilirsiniz tarzı bir uyarı bu.

Apple’ın üzerinde çalıştığı ve artık Türkiye’de de rahatça kullandığımız yeniliklerden biri ise klavye ile ilgili. Mesaj yazarken otomatik düzeltme seçeneği eski sürüme göre daha başarılı çalışırken, bir sonraki kelimeyi önerme gibi android’de yıllardır olan özelliğin geç de olsa kullanılabilir olması büyük kolaylık.

Türkiye’de çok kullanılmasa da Siri çok iyi bir gelişme göstermiş ve merak ettiğiniz her konuda ya da telefondaki her detay üzerinde komutları algılayabilir hale gelmiş. Eskiden yanlış anladığı kelimeleri ise şimdi çok daha iyi bir yüzde ile tutturan bir hale gelmiş.

Önemli yeniliklerden biri ise ana ekranı sola kaydırınca. İkinci fotoğraftaki gibi bir menü çıkıyor ve en sık aranan numaralar, sık kullanılan uygulamalar, civardaki kafeler (bizde şu anda yok ama full sürümde olabilir. Ve yine bizde olmayan haberler uygulamasından en öne çıkan başlıklar karşınıza çıkabiliyor ve bu sayfada yaptığınız aramalar eski sürüme göre çok daha başarılı bir grafik çiziyor.

iOS 9 ile ilgili duyurulan bir diğer özellik ise tanımadığınız numaraların tahmin edilebileceği bilgisiydi. iOS 9 en azından şu andaki haliyle bu konuda hayal kırıklığı yaratıyor. Beni arayan yabancı numaralarda sadece ülke adını yazdı numaranın altında. 0 212 kodlu bir aramanın Türkiye’den olduğunu tahmin etmek de ne kadar başarılı bir tahmin yeteneğidir siz düşünün.

iOS 9 bir önceki sürümlere kıyasla kesinlikle büyük bir çağ atlama değil. Değişiklikleri bir iki büyük yenilik, birkaçı Türkiye’de kullanılamayan yenilikler ve Android’de olup iPhone, iPad’de de artık kullanılabilecek yenilikler diye sınıflamak mümkün. iOS 9, Eylül ayında tam sürüm olarak piyasaya sürülecek. Ancak şu anda halka açık sürümü kullanmak mümkün. Tabii herkesin dediği gibi telefonunuza zarar gelebilir veya benzeri riskler tamamen son kullanıcıya ait. Ne de olsa bu tam olmayan bir sürüm. Çok fazla crash vermeyen, nadiren kitlenen bir beta olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Bu arada iOS 9, iOS 8 ve üstünün kullanılabildiği her cihaza uygun olarak gelecek. Ama 4S kullanıcılarının bu sürüme hiçbir zaman geçmemesini tavsiye ediyorum. Çünkü her iOS sürümü, eski cihazları öldürmek gibi bir yan amaç ile de geliyor telefona.  

Yorumlar