iPhone 6s ve 6 Plus hakkında her şey!

Apple’ın her yıl olduğu gibi merakla beklenen lansmanı 9 Eylül akşamı Türkiye saati ile saat 20’de gerçekleşti.

Geçen yıl olduğu gibi yine San Francisco’daki Bill Graham Civic Auditorium’da yapılan sunuma Apple bu sene de muhteşem hazırlanmış. Sonunda One Direction’ın da mini bir konser verdiği etkinlikte yeni Apple TV, iPad Pro ve yeni iPhone ürünleri tanıtıldı.

Günümüzün olmazsa olmazı akıllı telefonlarda en önemli markalardan biri olan Apple, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da biri daha büyük ekranlı olan plus serisi ve yıllardır bildiğimiz klasik telefonunu izleyiciye sundu.

"5C TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI"

5S’in tanıtıldığı yıl da iki telefon piyasaya sürülmüş ve 5c ile 5 serisi güncellenerek daha ucuz ve yeni bir Apple adımı atılmıştı. Her ne kadar piyasa verileri fena olmasa da 5c ile yaşanan hayal kırıklığı bana göre şirketin son yıllardaki hatalı ürün stratejisinin küçük bir parçasıydı. 

Evet biraz daha geriye dönerek başlamak istiyorum bu yazıya. Steve Jobs’dan sonra Tim Cook ile yola devam eden teknoloji devi her yıl birçok ürün piyasaya sürmeye devam etti ancak teknolojide çığır açan yeni ve büyük adımlar bir türlü atılamadı.

"6'YI ALMAYIN, 6S'İ BEKLEYİN DEDİM AMA..."

Apple rakiplerine oranla çok daha stabil ürünler piyasaya sürdü, bunu kabul ediyorum ama biraz hafızanızı kurcalarsanız 4’ten 4s’e geçişteki yeniliklerin hiçbirisi sonraki yıllarda karşımıza çıkmadı. Her şeye rağmen yine önceki yıllardaki gibi olmasa da 5’den 5s’e geçiş de iyiydi. Ama bana göre şu ana kadar ki en popüler iPhone olan 6 ve 6 Plus’ın sadece birkaç ufak yenilikten başka farklılığı yoktu. Hatta teknoloji konusunda fikir verdiğim herkese 6’yı almayın 6s’i bekleyin diye telkinde bulunuyordum.

Dediğim gibi 6 kötü değildi, ama Apple daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahipti. En azından ben öyle düşünüyordum. Ve beklenen günün gelmesi ile 6s ve 6s Plus karşımıza çıktı. (Yazının bundan sonraki bölümünde iki telefondan sadece 6s diye bahsedeceğim. Yenilikler her iki telefonun da yeni sürümünde standart gelecek.)

6S VE 3D TOUCH

6s serisi ile ilk tanıtılan teknoloji 3D Touch oldu. 3D Touch yeni bir dokunmatik ekran teknolojisini karşımıza çıkardı.  3D Touch ekrana basma şiddetinizi ölçerek uygulamaların her dokunuş için farklı reaksiyon vermesini sağlıyor.

Örneğin telefon sembolüne sert bastığınızda “Yeni kişi yarat” ya da favorilerden bir numarayı arama gibi bir seçenek direkt ana ekranda karşınıza çıkıyor. 3D Touch özellikle uygulama geliştiriciler için pek çok imkanı da beraberinde getirecek. Örneğin uygulamalara girmeden Twitter’dan twit atma, Facebook’tan durum güncelleme ya da Swarm’dan check-in yapabilmek mümkün olacak. Yine mailde veya mesajlarda daha az ekrana girerek daha çok tepki verebilmek de bu teknolojinin iddialı olarak öne çıktığı yönlerden biri.

A9 İŞLEMCİ PİL ÖMRÜNÜ UZATACAK

6s serisinin geçtiğimiz yıldan bir diğer farkı ise A9 işlemci ile gelecek olması.

Peki bu ne anlama geliyor?

Apple, iPhone 5s itibari ile A7, 6 itibari ile A8 kullanırken ve 6s’den sonra da A9’a geçiyor. Bunun son kullanıcı için faydasını iyi irdelemek gerekiyor. Daha güçlü işlemci; uygulamaların telefonu daha az yorarak, daha çok işlem yapabilmesini sağlayacak. Yani pil ömrünün bir nebze de uzaması anlamına geliyor bu. Tabii işlemciyi sömürecek yazılımlar pil ömrünü de yine aynı tempo ile aşağı çekecek bu da bir başka gerçek.

A9 NE KADAR HIZLI?

Apple’ın açıklamasına göre yeni işlemciyi şöyle açıklayabiliriz. A9 bir önceki iPhone’a göre işlemci performansında yüzde 70 daha hızlı, grafik işlemlerinde de yüzde 90 daha hızlı. Sadece bu bile değişikliğin boyutunu anlatmak için yeterli diye düşünüyorum. Bu yenilik, telefon için geliştirilecek uygulamalarda çığır açacak bir sürati ortaya koyuyor. Yine A9 işlemcinin yanında gelen hareket sensörü de M9 kodu ile adlandırılıyor. Henüz bu konuda fazla bilgi verilmese de hareket ve sağlık uygulamalarında iyileştirmelerin müjdecisi diyebiliriz.

ÖN VE ARKA KAMERASI

Apple bu sene kamerasında da önemli değişikliklere gitmiş. Arka kamera geçen yıl olduğu gibi 12 megapiksel. Ancak çözünürlük olarak geçtiğimiz yıla göre ciddi adımlar atılmış. Apple etkinliğinde gösterilen fotoğraflar çok düşük ışıkta, muhteşem fotoğraf çekimlerine imkan tanındığını gösteriyor.

VİDEO ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ

Yine bir diğer yenilik ise kamera ile çekilecek videoların çözünürlüğünün artırılması olmuş. 6s ile Apple kullanıcıları artık 4K videolar çekebilecek ve bunları güçlü işlemci ile düzenleyerek harika görseller sunabilecek.

DAHA KALİTELİ SELFİE

Kamera ile gelen en büyük yenilik ise Live Photo.

Live Photo tıpkı Gif mantığı ile çalışıyor. Şöyle ki, kameranızı açıyor ve bir fotoğraf çekiyorsunuz. Telefonu elinize aldığınızda fotoğraf çektiğiniz gibi duruyor. Ancak fotoğrafa 3D Touch özelliği ile dokunduğunuzda, çektiğiniz anın birkaç saniye sonrasındaki ana kadar süreci izleyebiliyorsunuz. Video gibi, ama değil. 3-4 saniyelik fotoğraf kareleri olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu fotoğrafları yine aynı çözünürlükte ve sesli olarak çekebileceksiniz. Apple’ın kamera ile ilgili bir diğer adımı ise ön kamerayı 5 Megapiksele yükseltmek olmuş. Bu da selfie çılgınlığının artarak devam edeceğini gösteriyor.

 WİFİ VE LTE HIZI MUAZZAM BİR ARTIŞ GÖSTERDİ

iPhone ile birkaç küçük yenilik daha geliyor. 6s ile Wifi ve LTE teknolojisi muazzam bir hıza çıkarılmış. Touchid yani parmak izi okuma teknolojisi ise 6’ya göre iki kat hızlandırılmış. Android kullanıcılarının ise tüm ayarları ile iPhone’a geçmesi artık sadece birkaç saniyede gerçekleşebilecek.

EKRAN CAMI DAHA SAĞLAM

Apple sıkça şikayet alan ekran camını geçen yıla göre daha sağlamlaştırdığını ve geçen yıla göre çok daha çevreci bir iPhone ürettiğini de iddia etti. Üstelik iPhone 6s serisi, geçen yılki ürünlerle birebir aynı fiyatlardan piyasaya sürülecek. Tabii bizim ülkemizde operatörler bu fiyatı kampanyacıkları ile iki katına çıkaracaktır ama yine de geçtiğimiz yıla göre çok ciddi artış yapamayacaklarını söyleyebiliriz.

6S'E GEÇMEK DAHA AKILCI

Kısaca değerlendirmek gerekirse Ekim gibi Türkiye’de de kullanabileceğimiz 6s ve 6s Plus’daki yenilikler beklentileri biraz aştı ve ortaya iki iyi cihaz çıkardı. Apple bu sene de 5c gibi ucuz bir telefon üretmeyi ve tartışılan ekran boyutlarını korumayı tercih etti. “5s’den 6’ya geçmeyin” fikrimi değiştirerek 5s, 5 veya 4s serisinden 6s’e geçmenin çok daha akılcı olduğunu söylüyorum.

 BEKLENEN SON: 5S YAVAŞLATILACAK

Eski telefonlardan bahsetmişken küçük bir not ile bu yazıyı sonlandırmak istiyorum. Apple her sene bir yıl önceki modeli devre dışı bırakarak yoluna devam eder. Geçtiğimiz yıl 4s’i, bu yıl da 5’i devre dışı bırakmıştı. Bu kez de en zayıf telefonu olarak 5s’i belirlemiş. Bu, şu demek artık yeni güncellemeler ve uygulamalar 5s ve üstü ürünler için kullanılabilir olacak. Her ne kadar 16 Eylül’de yayınlanacak olan iOS 9 her model için yüklenebilir olacaksa da eski cihazların nasıl bir performans göstereceği merak konusu. 2016’nın ilk aylarında çıkacak güncellemeler ile yavaşlatılacak olan 5s’in kullanıcılarına 6s aldırmak için teknolojik baskının yapılacağını söylersem sanırım kahin sayılmam.

Yorumlar