CHP teşhisi koydu, sıra çözüm önerisini açıklamakta

AKP “kalkınıyoruz” diyor, 2023 hayalini satıyor.

“Havaalanları, yollar yaptık” diyor, Cumhuriyet döneminin kazanımları ile yapılanları inkar ederek Cumhuriyetin temel değerlerine saldırıyor.

Cumhuriyetin sembolü olan ve ATATÜRK’ün halkın kullanımı şartı ile halka bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği’nin ortasına Aksaray yapıp, ATATÜRK’ten intikam alıyor.

Türkiye’nin kalkındığı söyleniyor. AKP’deki 2023 hayali neyin özlemi ? Şeytan ayrıntıda, bilgi sayılarda gizlidir diyelim. Ülkemiz ile ilgili sayılara bakalım...

Kalkındıysak yaşam kalitemizin de artmış olması gerekmiyor mu?

Türkiye’de kıyılan her 100 nikahtan; 11 tanesinde “gelin” 18 yaşında, 28 tanesinde “gelin” 18 yaşından küçük; yani çocuklar gelin oluyor. Genç kızlar değil, okulda olması gereken çocuklar gelin oluyor. Kız çocuklarının okullaşma oranında Senegal’in gerisindeyiz. 18 yaş altı doğumda 199 ülke içinde 6. Sırada; Fiji ve Tayland’ın gerisindeyiz.

Cumhurbaşkanı ise 2023 diyor...

Çocuk yoksulluğunda Avrupa 1.’siyiz .

Çocukların % 65’i protein – beslenme , % 40’ı ısınma , % 40’ ı giyim sorunu yaşıyor . Yani çocuklar et, süt, ekmek yiyemiyor, üşüyor bilimsel ve laik bir eğitim alamıyor.

Okul öncesi eğitimde OECD sonuncusuyuz.

Nobel ödüllü matematikçi John Nesh, “İyi matematik bilmeyen ülkede umut olmaz“ diyor . Matematikte çocuklarımız OECD‘de sondan 2. Üstelik. AKP’ye İstanbul’da 3. Havaalanı da yetmez.

Okuduğunu anlamada çocuklarımız OECD ülkeleri arasında 44. sırada yer alıyor. Neden birbirimizi anlamıyoruz diye soruyoruz, değil mi? Çocuklarımız kendi dilini anlamıyor.

Mahkum sayısı 12 yılda 4 kat arttı . Mahkum sayısında ve artış hızında Avrupa 1.’siyiz. Cezaevlerinin doluluk oranı %106 . İstanbul Boğazı’na 3.köprü yaparken ara vermediğimiz tek iş cezaevi inşaatı!

Bebek ölümlerinde Dünya’da ilk sıralardayız. 12 yılda sendikacılar koltuk peşinde gezerken (resmi rakam) bilinen 13442 işçi iş kazasında yaşamını yitirmiş .

Ülkemizde 5 milyon civarı okuma yazma bilmeyen var. Bunun çoğunluğunu kadınlar ve kız çocukları oluşturuyor.

Patent müracaatında kayda değer bir rakam göremiyoruz. Avrupa’da ödül alan öğrencilerin buluşunu (süt ile suyu ayıran) TÜBİTAK incelemeye değer görmüyor .

Eğitimde müfredat sık sık değişiyor .

Dolar milyarderi sayısı artışındaki hızımıza Rusya dayanamıyor , yine 1.’liği kapıyoruz. Gelir adaletsizliği büyüyor.

Türkiye’de AKP’liler; “kalkınıyoruz ve 2023 hayalimiz” türküleri eşliğinde sınırsız zenginleşirken Sanayi Bakanı açıklama yapıyor; “Eğitim oranı arttıkça AKP’nin oyları azalıyor”.

Bu açıklama 2023 hayalinin ve yaşadıklarımızın özeti...

İŞİD saflarına katılacak 100 bin civarı gencin engellendiği ve İŞİD saflarında savaşanların sokaklarda gezdiği, İstanbul çayırlarında topluca eğitim alması Türkiye AKP politikalarının eseridir.

Peki bu durumu kim değiştirecek ?

CHP’nin oylarının artması , Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan olması gerekiyor. Ülkemizin gençlerinin , çocuklarının, kadınlarının sağlıklı, huzurlu, mutlu ve barış içinde yaşaması CHP’nin temel varlık gerekçelerindendir.

Bu görevleri yerine getirecek olan CHP son günlerde vatandaşa nasıl bir görüntü vermiştir:

  1. Ayakkabı Faciası : Durum ortada …. Bir gerçeği hatırladık … CHP ve Genel Başkanına “partililer” sahip çıkar.
  2. Beşiktaş Belediyesi : AKP’lileri suçladığımız “tape”ler kadrolarımızı gözden geçirmemizi hatırlatıyor.
  3. İstanbul İl Örgütü ataması : İstanbul’da yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu biliniyor, Sayın Karayalçın’ı zor günler bekliyor. Özveri gösterip bu görevi kabul ederek, zerafeti ve tecrübesi ile İstanbul’u toparlayacağı inancındayız .
  4. Şişli Belediyesi: Sarıgül ile İnönü yeni tanışmıyor…. Ortak geçmişleri var… Yargıda olan konu umarım CHP’ne zarar vermez.
  5. Birgül Ayman Güler …. Süheyl Batum….
  6. Emine Ülker Tarhan : …..
  7. Grup Başkan Vekilliği Seçimi ….

Bu listeyi uzatmak mümkün. Ancak halkımızın CHP’den beklentisi ne yanıt vermeyen olumsuzluklara son vermek gerekiyor.

Tamam… Medya AKP güdümünde! Peki bizim hiç mi suçumuz yok ? Bizim gündeme gelmemiz gereken konularda “sermaye “ görüş açıklıyor. Sabancı diyor ki, “ % 4 büyüme yetersiz halka yansımıyor .”

Biz CHP’lilerin biran önce kendimize gelmemiz gerekiyor.

Tüzüğümüzün, programımızın ve tarihsel sürecin CHP’ne yüklediği görevler bir an önce yerine getirilmelidir. STÖ , meslek kuruluşları, sendiklalar ile birlikte; ekonomik kalkınma, toplumsal barış için modeller ve somut projeler hazırlamak, hazırlanan çalışmaları örgüt ile birlikte halkımız anlatmak zorundayız. Ülkemizin hızla değişen gündemi içinde AKP’yi sadece eleştiren konumunu terk edip alternatif modeller sunarak halkımızın güvenini kazanmak ve iktidar adayı olmak zorundayız.

Ayakkabı kutuları, para sayma makinaları, türedi zenginler... Halkımız AKP’lilerin nasıl zenginleştiğini görüyor. Halkımız CHP’nin bu olanları tespit ve teşhirin ötesine geçmesini, ülkeyi nasıl yöneteceğini anlatmasını bekliyor. Siyaset sadece sorunları tespit değil, çözüm bulma sanatıdır!

CHP çözüm önerilerini sunamadığı ve verilen oylara sandıklarda sahip çıkamadığı zaman halkımız umutsuzluğa kapılıyor. Zaman daralıyor, din adamı görüntülü sapıklar 6 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği fetvasını veriyor. NASA Mars’a insan yolculuğu çalışması yaparken ülkemizde midye yemenin ve kardan adam yapmanın günah olup - olmadığı tartışması yapılıyor.

Tek merkezli AKP modeli yerine; çoğulcu, katılımcı, demokratik, özgürlük ve barışı hedefleyen siyaset modelini CHP kurabilir . Bunun yolu da “ SOL’a BAK”maktır. AKP’nin “Sadaka Siyaseti”ne bu şekilde son verebiliriz.

2015 önemlidir geçmişteki hatalarımızdan ders alarak ideolojik olmayan yapay ayırımları terk etmemiz gerekiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdal İnönü’ye atfen “belirli bir hedefe kilitlenir, siyaseti kişisel çıkarın tümüyle dışına çıkarıp, bir ülke davası haline dönüştürebilirsek başarılı olabiliriz” diyor.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu anlayıştan hareketle yapacağı çalışmalara destek olmayacak CHP’li var mı?                                               

Yorumlar