CHP’ye Operasyon ve Ders Almak…

Yaşananlardan ders almak önemli; siyasette ise çok daha önemli…

Yunanistan’da SYRIZA’nın seçim zaferi sonrası AKP hükümeti hemen bombalarını patlatmaya başladı.

Kaygı ortada!

CHP, sol söylemler ve politikalar ile seçim sürecine girecek olursa diye AKP tedbir alıyor. AKP, Yunanistan’da yaşananlardan dersini almış. Tedbirler başladı. Neler yaptılar peki?

Sözde özerk Merkez Bankası’nın faiz oranına AOÇ işgalcisi müdahale etti.

Bu yetmedi, doğumdan sonra yarım gün çalışacak kadına ayda 961 TL maaş teklif ediyorlar.

Ev alacaksan 100 bin liranın 25 bin lirasını 3 yıl içinde bankada bir hesapta biriktirdiğin takdirde 3.750 TL’sini devlet verecek. Ama bu bilgiyi dahi tam anlatmadan sanki 15 bin lirayı devlet karşılayacakmış gibi gösteriyorlar. 

Yunanistan’da radikal sol parti seçimi kazandı, Euro tepetaklak oldu. Sırça köşkler sarsıldı, haramilerin saltanatı Yunanistan’da yıkıldı, sırada İspanya var…

SÜREÇ BÜTÜN AVRUPAYI ETKİLEYECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Peki, ülkemizde de sol rüzgâr esecek mi?

Aslında her şey CHP’nin stratejisine bağlı… Adaylara, aday belirleme yöntemine...

Yunanistan’da somut politikalar SYRIZA’nın önünü açtı.

SOL UMUT oldu.

Bitmedi… Sırada İSPANYA var. Pademos (Yapabiliriz!) diyenler sırada.

Pademos geliyor…

TÜRKİYE’de?

AKP bunları görüp tedbir alıyor.

CHP’den Yunanistan ve İspanya’daki sol politikaların benzerleri beklenirken kamuoyunda bir takım “garip” isimler gezdiriliyor.

CHP’de sol politikalar üretecek kadrolar yok mu?

CHP, sol kadrolarına görev verse somut politikalar üretilemez mi?

Sanki CHP üzerine bir oyun oynanıyor!

CHP genel başkanına ve örgüte tezgâh mı kuruluyor?

KİMLERİN ADI GEÇİYOR! 

Eze Zeytincilik aracılığıyla İş Bankası’nı zarara uğratan Erol Evcil in arkadaşı, İnterbank dosyası faili, Demirel hükümetinin Rıza Sarraf’ı Cavit Çağlar’ın oğlu.

Tercüman gazetesi yazarı, varlığını sol değerlere saldırıya adamış Refah Partisi eski İstanbul milletvekili, Merve Kavak’çının hamisi Nazlı Ilıcak.

Fazilet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, önce kurup sonra kapattığı Turkuaz Hareketi’nin kurucusu Ali Müfit Gürtuna.

19. ve 20. dönem Refah Partisi, 21. Dönem Fazilet Partisi milletvekili, Erbakan-Çiller hükümetinin Bakanı, kurucusu olduğu AKP den 2007 de ayrılan, kurduğu Türkiye Partisi’ni 2012’de kapatan Abdullatif Şener. Şener’in bazı çevrelerde sempatik bulunduğu bir gerçek… Peki bu şahsın Madımak Katliamı sonrası TBMM’de kurulan Komisyon’da yakanları değil yananları yani ‘’can’’larımızı suçlamasını unutacak mıyız? Yakanlar mağdur yananlar tahrikçi mi diyeceğiz? Unutacak mıyız RTE’nin bir zamanlar can yoldaşı ve AKP kurucusu Şener’i?

 

Bitti mi peki? İsmi geçenler bu kadar mı? Elbette hayır!

Meclis onayı almadan Kore’ye asker gönderen,

Ezanı Arapçaya çeviren,

Halkevlerini kapatan,

CHP’nin mallarına el koyan,

Tahkikat Komisyonları kurarak, komisyona savcı ve hâkim yetkisi verip ülkeyi baskı altına alan,

‘’Odunu koysam onu bile mebus seçtiririm’’ diyen,

Köy Enstitülerini kapatan,

Ülkeyi ABD üsleri için cennete çeviren,

Demiryolları yapımını “komünist işi” diyerek durdurup, karayollarına yönelen,

Dergi ve gazeteleri kapattırırken yandaş, kumarbaz şair ve yazarlara( Necip Fazıl gibi) örtülü ödenekten maaş bağlatan,

Toprak reformuna karşı çıktığı için CHP den atılan toprak ağası, Gladio Örgünü ülkemize kuran Demokrat Parti Genel Başkanı, Eski Başbakan, merhum ADNAN MENDERES’in torunu.

Adnan Menderes’in torununun adı da CHP ile anılıyor. Bir de kabulü için çaba harcanıyormuş!

İsim çok! Fakat yukarıda sayılanlara benzer isimler…

 

SİYASİ MÜFLİSLER

Bu isimlerin ortak noktası siyasi müflis olmaları… Kurdukları veya dâhil oldukları her hareketin ve partinin iflas etmiş olması.

Bu isimlerin toplumda karşılığı var mı?

Bu isimler CHP’ye oy getirir mi?

Bu kadrolar ‘’sosyal demokrasinin temel değerlerine” bağlılıklarını beyan ediyor mu?

Sol değerlerin doğru olduğunu kabul ve ifade ediyorlar mı?

Bu isimlerin mevcut AKPlilerden ne farkları var?

Bu isimler CHP’nin yetkili kurullarında tartışıldı mı?

Bu isimler için geçen zamana ve toplumun zayıf hafızasına güvenip seçmen yaş ortalamasının düşmesi nedeni ile oluşan bilgisizliğe sırtını dayayıp CHP’de operasyon yapma niyeti olanlara dur demek gerekiyor.

KILIÇDARAOĞLU VE OPERASYON

Grup toplantısında Genel Başkanımız "Gazetelerde geçen isimler doğru değil!’’ dedi. Ancak bu konuda daha net söylemlere ihtiyaç var. İsimlerin medyada dillendirilmesi CHP’yi biçimlendirmek isteyenlerin tezgahı ise bu tezgahın bozulması tüm partililerin asli görevidir.

 

Atamadan pay bekleyenler, atama listeler ile CHP’ye biçim vermeye çalışanlar, listelere müdahale edenler, CHP Genel Başkanı’nı sol politika üretmek yerine koltuk kaygısına düşürüp atama ile seçime girmeye inandırmaya çalışıyorlar.

Önemli bir durum var! Atama mimarları istifa eden vekillerin sorumluluğunu üstleniyor mu? Yoksa sorumluluğu Genel Başkan’a mı atıyorlar?

Şayet isimlerin kamuoyunda gezdirilmesi ’’ölümle korkutup sıtmaya razı etme yani sağcıları atamayı dillendirip atamayı meşrulaştırma’’ operasyonu ise bu CHP’de onarılamaz hasarlar açacaktır. Çünkü yerel seçimlerde önseçim vaadi ile örgüt oyalanarak adaylar neredeyse seçim günü açıklandı. Kaldı ki o süreç, aday tespit yöntemi, beşli komisyonun neden görevden alındığı gibi konular hala zihnimizde.

Önseçim vaad edilen önümüzde ki seçimlerde de henüz önseçim yapılması için ilgili mekanizma harekete geçirilmiş değil! Zaman kalmadı gibi yapay bir gerekçe ile önseçim yerine eğilim yoklaması kaygısı 2015 seçimlerine önem veren her CHP üyesini rahatsız ediyor. Çünkü örgüt tarihten dersini aldı…Tarih tekerrürden ibaret olmamalı…GEÇMİŞTE DENENMİŞ YÖNTEM DENENMEMELİ!

Tüm bu sebeplerden dolayı “örgüt rahatsız”!

Yunanistan da esen Sol rüzgârı göremeyenlere tarihten bize ait ama sonuçları zıd olan iki dersi hatırlatalım.

  1. Lütfullah Kayalar’ın Yozgat sıra milletvekili adaylığı ile evdeki bulgurun ve tencerenin gitmesi!
  2. 1987’de hâkim denetiminde önseçimle tespit edilen milletvekillerinin yaptığı muhalefet ile 1989 yerel seçimlerinde SHP’nin sol rüzgârı yaratması.

İki örnek, iki sonuç!

Tarihten ders almayı bilenler için çözüm de belli.

İktidarın yolu SOL’a bakmaktan geçiyor.

CHP tabanı hâkim denetiminde önseçim ve Genel Merkez’in belirleyeceği kadroların %5 kontenjan ile sınırlandırılmasını istiyor!

Yorumlar