CHP Kaç-AK Saray'a gidecek mi?

7 Haziran sonrasında; yaşanan süreçte ( hep özlenen) halk nezdinde itibarı artmış, güven veren bir CHP algısı oluştu. Bunun mimarı CHP Genel Başkanı’dır.

CHP bu sürece başlarken; “nasıl bir koalisyon” ve “ ateş çemberinden nasıl çıkılır” kaygısı ile 14 maddeden oluşan evrensel demokratik değerleri savunan, sorun çözme yeteneği olan, yüksek profili hükümet kurulması önerisini ortaya koydu. Ve Önemli bir talep daha vardı: ortaklar samimi ve dürüst olmalı. Ancak bu şartın önemi daha sonradan ortaya çıktı. AKP koalisyon görüşmelerine, koalisyona karşı olan temsilcileri ile katılarak samimiyetini gösterdi!

Bu nedenle ülkemizi ateş çemberine sürükleyen AKP  koalisyona ilişkin bir öneri dahi sunamadı. Çünkü AKP bakanlık pazarlığı yapacak, kırmızı plaka sevdalısı bir CHP bekliyordu. At pazarlığı beklentisi karşısına “ ilkeler” çıktı.

AKP erken seçimde oylarını artıracağını inansa seçim için bir gün bile beklemez…

Hükümet kurma görüşmeleri sürecinde “net” ve “tek sesli” bir CHP vardı. CHP ilkelerini açıkça ortaya koydu.

CHP sorumlu davranıyor, AKP açmazda, CHP güçlü hükümet ile ülke sorunlarını çözmek istiyor. AKP geçmişinde hesap sorulacağıkaygısını yaşıyor. Sayıştay denetim yapamadığını açıkladı…

 Bugünden sonra ortada bir tablo vardır.

CHP ülkemizi yönetmeye hazır-ülkemizin sorunları..çözüm yolları belirlenmiş.

Görüşmeleri yöneten CHP heyeti; CHP’nin başarı ile temsil etmiştir.

Koalisyon, ülke için “ ihtiyaç” olarak tespit edilmiş ve gereği yapılmıştır.

CHP’nin hakkını verecek olursak; bu sefer yönetim derdimize derman olmuştur.

 Geçmişteki örneklere bakacak olursak CHP yönetiminde küçük hesapları aşmış bir uyum görüyoruz. Bu uyum AKP temsilcileri ile medyadaki kalemşörlerini rahatsız etti. Kapalı kapılar ardında ilkeler olmadan, al-ver oyunu ile koalisyon kurmak isteyen AKP, CHP heyetini “ kırmızı plaka” çekiciliği ile yoldan çıkaramadı. AKP, CHP heyetini bakanlık sayısının tespiti minderinde zaten kurmayacağı, ama CHP’ni itibarsızlaştıracak pazarlık hedefine ulaşamadı.

AKP heyeti karşılarında, statükocu, kırmızı plaka sevdalısı, toy ve aç, yetki sarhoşu  bir CHP heyeti beklerken; özgürlükçü, demokrasiyi özümsemiş , donanımlı, entelektüel birikimi yüksek , dünyayı kavramış , ülkemiz sorunlarını tespit etmiş ve çözüm yollarını saptamış CHP heyetini karşılarında görünce… sadece dinlediler.

CHP heyetinin kişisel çıkarları, ellerinin tersi ile itip, gündeme bile almayıp önce ülkemiz diyerek “ilkeler” nezdinde tek sesli görüşmeleri yürütmesi hepimize onur vermiştir. Bu etik ve ahlaklı tavır CHP’nin siyasi tarihinde yer bulacaktır.

Koalisyon olursa CHP ülkemizin ihtiyaçları, ilkeleri için koalisyonda olacaktır.

Genel Başkan ve görüşme heyeti’nin köşeli, net duruşu, parti sözcüsünün sağlıklı ifadeleri, tutarlı tavrı CHP’ye güç katmıştır. CHP’nin olası seçimde oylarını artıracağı ortadadır. Seçim de CHP’nin hesabını veremeyeceği hiçbir şey yoktur. Genel başkan süreci sağlıklı yönetmiştir. 

Ve yapılacak seçimde, günümüze benzer tablo oluşursa… AKP ne diyecek! 

RTE muhtarlara talimat buyuruyor… Hangi evde kim var bildirin ..diyor... Halbuki Gezi olayları döneminde sivil memurlar muhtarlardan RTE’nin istediği bu listeleri topladılar. Hangi evde, kim oturuyor, tespit edildi. Nazi Almanya’sını hatırlatan Faşizmin ayak sesleri… Nasıl olsa RTE hep kandırılıyor. Dün ordu çökertilirken; beraber yürüdüğü, beraber ıslandığı, ne istediyse verdiği, ama sonra “ beni kandırdı” dediği  “ Fettullah Gülen “ …Zekeriya Öz kullanıldı. Yarında muhtarlar “ muhbir” ilan edilir. …

RTE bugünde muhtarlarla ateş çemberini çiziyor, CHP bu çemberden çıkalım diyor.  

AKP seçime giderken hükümette kalmak istiyor.

 Ateş çemberi politikasını sürdürebilmek zaman kazanmak istiyor. Belki… Belki peşinde… AKP terörün artması ekonominin kötüye gitmesi sonucu terör korkusu ve istikrar beklentisi ile zamanla oylarının artacağını düşünüyor. AKP bu tabloda MHP’den oy çalmayıbeklerken,Bahçeli seçim hükümetinde olmayacağını açıkladı.Seçim hükümetinde HDP’li bakan olursa ; MHP AKP’yi “ devleti HDP’ye teslim etti “ suçlamasıyla köşeye sıkıştıracak .

CHP HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ NEREDE TESLİM ALACAK ?

CHP Genel Başkanı KaçAK saray’a gidecek mi? Kılıçdaroğlu’nun artık hükümeti kurma görevini alması bekleniyor, teamüller bunu gerektiriyor.  CHP “nasıl bir hükümet olmalı” görüşünü kamuoyu ile paylaşarak hükümet kurma çalışmalarını sürdürmelidir. AKP ile yürütülen günlerce ve saatlerce süren görüşmeler konusunda kamuoyu’nun ve en önemlisi örgütün bilgilendirilmesi demokratik bir zorunluluktur.

CHP GÖREVİ NEREDE TESLİM ALACAK ?

Birçok siyasetçi ve kent yöneticisinin yapmadıkları görevi tek başına yapan ve siyasal iktidarın hedefi haline gelen Mimarlar Odası Başkanı Tezcan CANDAN’ın çabalarıyla kaçAK lığı tesbit edilen “saray” nedeniyle kriz boyut mu değiştirecek

Ancak… Ancak… Ancak…

Ancak ;  RTE her kuyuya düştüğünde ip atan bir CHP’li var

Ancak ;kapısına Osmanlı ordusu dayanmış Bizans’ta meleklerin cinsiyetini tartışan papazların siyasi mirasçıları ateş çemberini görmezden gelip, anti demokratik tüzük konusunda körleri oynayan,iç demokrasi ve önseçim mücadelesinde ortada görünmeyip sağırları oynayan ve mevcut yönetimden hep nemalanan  bazı partililer siyasal ilke , etik ve ideolojik iddialardan yoksun biçimde “ olağanüstü kurultay”  telaşındalar. Ateş çemberinin kiliseyi’de, papazı’da  yakacağını görmüyorlar!

Ancak ; Ataşehir ilçesinin  sayılı yerlerde olabilecek 2010 ve 2015 deki üye adedini yazabilen gazeteci bu bilgiyi bir yöneticiden almadıysa !

Ancak’lar olmasa !…

CHP koalisyon görüşmelerini yürüttüğü gibi ; kararlı, güçlü, inandırıcı, tek sesli duruşuna devam edebilse ... 

Yorumlar