AKP'li milletvekilleri Torba Yasa'da hangi maddeleri ortadan kaldırmak için uğraş veriyor?

Torba Yasa ve Kömür Madenciliği İçin Etkili Çözümler-4

Torba Yasa'nın maden emekçilerine sağladığı haklar korunmalıdır.

Gelen bilgilere göre, AKP Zonguldak Vekilleri, Özcan Ulupınar ve Köksal Toptan Beyler, yasanın bazı maddelerini ortadan kaldıracak girişimler için çalışma yapıyorlarmış.. Çoğunluk partisinin vekilleri maden emekçilerine ihanet anlamına gelecek böyle bir yola gitmek yerine, aşağıdaki naçizane önerileri yasalaştırırsa hem maden üreticilerimiz olan işverenlere hem de maden emekçilerine ve daha geniş eksende ülkedeki istihdama katkı sağlamış olurlar..

1. İthal kömüre fon (vergi) konulmalıdır.. Kendi işsizini işlendirmeye çözüm olur..
Dışarı kaynak aktararak başka ülkelerin cebi doldurulmaz.
2. Termik Santral İşletme ruhsatı/imtiyazı verilen üretim şirketlerinin ihtiyaçları dışında kömür ithalatı ve iç piyasaya pazarlaması engellenmelidir. Yani Faaliyet alanı sınırlandırılmalıdır. Birinci madde olursa bu maddeye gerek yoktur..
3. Termik santral bölgelerinde çalışan uygun kalorili kömür üretimi varsa santral kuranlara kömür tüketiminin belli oranında yerli kömür alma koşulu getirilmelidir.
4. (Zonguldak için Özel) Çates bir kamu üretim işletmesi.. İhale sonucuna göre de ikinci firma olarak davet edilen Elsan şirketi'ne Devir İhale şartnamesine veya sözleşmesine (kamu yararı ilkesine uygun olarak) tümüyle yerli kömür kullanması maddesi konulmalı..
5. Erdemir ve Kardemir içinde aynı yönde düzenleme yapılmalı. Tüketimin belli oranda yerli üretimden karşılanması zorunlu duruma getirilmelidir.

Teşvik konusunda pek bilgim yok.. Bildiğim tek şey.. Kişi başına gelir düzeyine göre illerimiz teşvik kapsamına alınıyor..

Ben Zonguldak'ın buna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Zonguldak'ın ihtiyacı çok değerli madenini işletip pazarlamasının önüne engel koymasınlar yeter.. Madenimiz nasıl ülkemizi sanayileştirdiyse.. Bundan böyle kendi şehrini de sanayileştirir..

Kapitalist Liberal ekonomik sistemle de yönetilsek "Devlet" aygıtının düzenleme ve denetleme, cezalandırma yetkisi var.. ABD bile bu yetkiye dayanarak piyasalara müdahale ediyor.. Zaman zaman.. Japonya sürekli yapıyor.. Sayın Köksal Toptan ve Sayın Özcan Ulupınar'a önerim.. Özellikle İthal kömüre Fon konulmasını sağlama yönünde çalışmaları.. Bu kamu maliyemiz içinde verimli olacaktır..

Kitle örgütü temsilcilerine, sendikalara, siyasal partilere önerim.. Çaresizlikten veya bilerek işveren eylemleri peşine takılarak çözüm arayacaklarına.. Sorunlar çıktıkça.. Üyeleri ile konun uzmanlarıyla toplantılar düzenleyip kamuoyuna bilgi ve öneri sunmalarıdır.

İşverenlerimizi, ulusal sermayemizi korumalıyız.. Ancak maden çalışanlarını ve onların haklarını feda ederek olmaz bu..

Dostlukla kalın..

Yorumlar