CHP KULİSLERİNDEN AKTARIYORUM: DOKUNULMAZLIK ÇATLAĞI VEKİL İHRAÇ ETTİRECEK

Birkaç gündür kamuoyunda gündemi CHP’nin dokunulmazlık çatlağı oluşturuyor. CHP Genelbaşkanı Kılıçdaroğlu, AKP’nin 152 Milletvekilini yargıya gönderme paketini kabul etmişti hatırlarsanız. Her ne kadar milletvekillerinin büyük çoğunluğu hayır oyu kullanmış olsa da, MYK üyelerinin oylarıyla madde TBMM’den geçti.

Hemen ardından, CHP içinde AYM’ye 110 imza ile başvurma yönünde bir eğilim oluştu. Aslında haklı bir eğilim. TBMM kulislerinde bu konuyu ve tartışmaları gözlemledim. Gördüğüm manzara ise daha ilginçti.

Şimdi maddeler halinde bu sürecin tüm gerçeklerini sizlerle paylaşayım.

  • CHP’Lİ FİKRİ SAĞLAR, yine CHP Genel merkezinden bazı isimlerin örgütlere yaydığı gibi; HDP’ye imza toplama çağrısı yapmadı. Aksine, CHP içinde 110 milletvekilinin imza vermesi için bir çağrı yaptı ve çağrısında; ‘biz başka bir partiye asla imza vermeyeceğiz, kendi söküğümüzü kendimiz dikeriz’ dedi. Ama tabi entrikalarla siyaset kurmayı AKP’den iyi öğrenmiş bazı MYK üyeleri, tabana bu durumu farklı yansıttı.
  • BU SÜREÇTE, CHP’NİN BAZI KAHRAMAN(!) dut yemiş bülbüle döndü. Halk TV’nin ekran kahramanı Aykut Erdoğdu ortalarda yok. Ne ‘yüksek sesle’ HAYIR dedi, ne de başka bir tavır aldı. Açık biçimde, AKP’ye teslim olan, EVET demezsek bize ne derler tutumuyla, TBMM’yi, Cumhuriyeti, Atatürk’ümüzün kurduğu bu rejimi ortadan kaldıranlara çanak tutulmasına seyirci kaldı. Neden? Çünkü konu riskli. Milletvekilliği geleceğini, dik duruş sergilemekten daha önemli görenler ortaya çıkmış oldu.
  • GENEL MERKEZ MİLLETVEKİLLERİNE ERKEN SEÇİM OLACAK, akıllı olmayan gider algısı yaymaya başladı. TBMM muhalefet kulisinde kiminle konuşsam, aynı şeyi söyler oldu. Erken seçim olacak.. Ama ne hikmetse, AKP kulisinde bu hiç konuşulmuyordu.
  • CHP OLAĞAN KURULTAYINDA ANAHTAR LİSTEYİ DELEN, ve PM’ye giren çok sayıda kişi, olası bir erken seçimde milletvekili olabilmek için tavır değiştirdi. Ve CHP’li Milletvekilleri, AKP yargısına kurban olarak verildi.

CHP Kulislerinde konuşulan ise şu; ‘Kılıçdaroğlu’na yönelik mermi provokasyonu sonrası, örgütler ile Kılıçdaroğlu arasındaki bağ daha da güçlendi. Dolayısıyla, AYM’ye 110 imza için çalışma yapan herkes kovulmalı. Şu an iklim buna uygun, bu kişiler kovulursa, örgütlerde çok ciddi reaksiyon oluşmaz.’

Bu aklı Kılıçdaroğlu’na veren kişiler, olası bir kurultayın hesabını yapıyor. Örgütlerde, AKP’nin dokunulmazlık oylamasında EVET tavrına yönelik tepkinin yatışmış olduğu gerçeğine binaen, bu süreçte ‘arıza çıkartanları’ tümüyle tasfiye etmek niyetiyle yapılıyor.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

  • AKP, HDP’YE DOKUNMAYACAK. Basına yansıtıldığı gibi, HDP’li vekiller alınmayacak. Bu çatışma ve terör ortamını sürdürülemez gören AKP, HDP ile yeniden masaya oturacak. Dokunulmazlık dosyalarını ise, masadaki en büyük koz olarak kullanıp, pazarlığı kızıştıracak. Medyada yansıtıldığı gibi, bu madde HDP’ye yönelik bir madde değil.
  • AKP, CHP’Lİ VEKİLLERE DOKUNACAK. Çok ciddi bir kaynaktan aldığım bilgi şu yönde. Bayram sonrası, 6 ya da 7 CHP’li vekil ifadeye çağrılacak. Eğer gitmezlerse polis nezaretinde gitmeleri sağlanacak. Bu madde üzerinden CHP’de, AKP’yi rahatsız eden vekiller temizlenecek. Bu noktada, AKP’lilerin göz diktiği isimlerin başında Eren Erdem ve Enis Berberoğlu geliyor. Arkalarından, Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, Fikri Sağlar ve Muharrem İnce hedefte. Asla Kılıçdaroğlu’na dokunulmayacak. Savcılar, Kılıçdaroğlu dosyalarını bekletecek.
  • BU DURUMA YÖNELİK OLARAK, CHP Genel Merkezi endişeli. Çünkü HDP’lilere dokunulmayıp, CHP’lilere dokunulursa, CHP’nin tavrı eleştirilecek. Bunun için, dokunulması muhtemel isimlerden kurtulmak için çeşitli çalışmalar başlatılmış. Fikri Sağlar başta olmak üzere, bu isimlerin partiden ihracı söz konusu. Keza, parti içinde AYM için imza toplanmasına yönelik çağrıları, HDP’ye imza toplanıyormuş gibi göstermek, bu çalışmanın önemli bir parçası.
  • CHP KULİSLERİNDE YAYILAN GENEL KANI, AYM’ye başvurunun vatana ihanet olduğu yönünde. Genel merkez, tüm milletvekillerine bu derece yoğun bir algı yayarak, onları etkileme çabasında. Başarılı da oluyor. Nitekim, tekrar vekil olmak ya da olmamak endişesi, şu an hakim endişe.

AYM’YE BAŞVURUNUN MANASI NE?

Hukukçulara göre, AYM’ye 110 imza ile başvuru yapılmazsa, bu maddenin iptali istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilemiyor. Zaten, CHP’nin imzacı vekillerinin gerekçesi bu. AİHM’e gitmek için, iç hukuk yollarının tamamen tükenmesi şart. AYM’ye bireysel başvuru yapılması halinde, bu başvuru ‘maddenin iptali için yapılamıyor.’ Başvuran kişinin hak ihlali ile alakalı yapılabiliyor. Ama maddenin iptali için AİHM’e gitmenin tek yolu, 110 imza ile AYM’ye başvurmak. Eğer CHP başvuru yapmazsa, AİHM yolu kapanacak. Ve bu nedenle Milletvekilleri yargı yolunda adeta işkence görecek.

PEKİ CHP NEDEN BU DURUMA GELDİ?

AKP’nin dokunulmazlık tasarısı ilk gündeme geldiğinde, CHP’li bazı milletvekilleri, ‘550 vekilin tüm dokunulmazlığının kaldırılması için bir madde getirip oylatma’ önerisi yapmış CHP Grubuna. Amaç şuymuş; ‘biz bütün vekilleri kapsayan bir madde getirelim, AKP’den önce oylatalım. AKP buna HAYIR diyecek. Hemen arkasından AKP’nin getireceği öneriye biz HAYIR diyelim. Eğer referandumdan korkuyorsak, HAYIR dedikten sonra, aramızdan 20-25 kişiye EVET dedirtiriz. Böylece, AKP’nin yalancılığını ortaya koyarız. Referandum riskinden kurtuluruz ve halkın bize gösterdiği tepkiyi azaltırız.’

Bu önemli bir taktiğe benziyor. Genel Merkez bu taktiğe karşı ne demiş?

‘AKP bu maddeyi getirmez, blöf yapıyor.’ Bu öngörüsüz siyaset anlayışı, AKP maddeyi getirince duvara çarptı.

Sonrası malum.

Tezkere oylamasında olduğu gibi; ‘HAYIR dersek şöyle derler, böyle derler’ tadında bir Kılıçdaroğlu izledik.

Madde TBMM’ye geldiğinde, CHP’li yöneticiler; ‘yahu bunlar fire verir, madde kesinlikle geçmez’ diyorlardı. Madde geçti.

Şimdi de; ‘Yahu bunlar CHP’ye dokunmaz’ diyorlar. Göreceksiniz, dokunacaklar.

Olan, Belediye başkanlarından rant dilenmeyen, AKP ile dövüşen CHP’li bazı vekillere olacak. Süsleyecekler, püsleyecekler. Belki de parti bu süreçten zarar görmesin diye İHRAÇ edilecekler.

Her halükarda, ceremesini onlar çekecek…

Yakın bir tarihte; askere resmen DARBE yetkisi veren EMASYA protokolü TBMM’ye gelecekmiş. Ona da CHP’nin EVET diyeceği söyleniyor. Gerekçe aynı; ‘HAYIR dersek, bizi terörle ilişkilendirirler.’

Sormak lazım, yarın Başkanlık referandumu olsa; ‘AKP tüm medya gücüyle, Başkanlığa karşı olanları terörle ilişkilendirse, CHP ne yapar?’ Baksanıza, Kılıçdaroğlu şimdiden ABD tipi Başkanlığı konuşabiliriz diyor.

Onu hiç düşünmek bile istemiyorum…

Yorumlar