CHP’DE KİM KİMDİR? HİZİPLER VE KAVGALAR

Geçtiğimiz hafta CHP kulislerinde dolaşan, dokunulmazlıklarla ilintili tartışmaları yazmıştım. Bugün de çok sıcak kulislerle sizi bir yolculuğa çıkartacağım. Yazacaklarım, baştan aşağı; CHP’nin gerçeğidir. Umut bağladığımız, hayallerimizi teslim ettiğimiz bir siyasi hareketin ne hale geldiğini en çıplak haliyle sizlere göstermeye çalışacağım.

***

Ankara’da kiminle görüşsem, bir diğer milletvekilinden rahatsız. CHP kaynıyor. Herkes birbirinden rahatsız. Parti içinde birlik yok.

Dokunulmazlıklar konusunda yaşananlar bunun en önemli göstergesi.

Şimdi bazı isimleri ele alarak konuyu açalım.

***

Kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine alınmadığı halde listeyi delen çok sayıda kişi oldu. Bu kişilerden herkes, sosyal demokrat politika üretmesini beklerken, çok az bir kısmı dışında; büyük çoğunluğu yelkenleri suya indirdi. Olası bir erken seçimde tekrar vekil olabilmek için, Kılıçdaroğlu’nun etrafında yapılanan ve aslında partiyi yöneten 4 kişilik oluşuma tabi oldular. Örneğin; Ankara Milletvekili Necati Yılmaz..

Genelbaşkan olmak için çalışma yürüten Aykut Erdoğdu, sol-sosyalist gelenekten geldiğini her fırsatta dile getiren, PM’ye seçilmeden önce Genelbaşkan değiştirmek için yapılan toplantılara katılan, bir önceki MYK’nın emektarı Seyhan Erdoğdu’nun yardımcılığını yaparken sıkı muhalefet eden ama şu günlerde dokunulmazlık dahil her konuda 4’lü yapıya uyum sağlayan Yıldırım Kaya..

PM’de en dik duran isimlerin başını ise; Fikri Sağlar, Ali Özcan, Mehmet Tüm, Eren Erdem çekiyor.

MYK toplantılarında bu isimlerin partiden atılması için sürekli baskı yapılıyor. Çünkü mevcut MYK, bu isimlerin varlığı halinde partide bir değişim olabileceğinden korkuyor. Kendi gelecekleri için siyaset yapanlar, kaygılarını partiye taşıyarak Kılıçdaroğlu’na baskı yapıyor.

***

MYK, önseçimden rahatsız. Önseçimi ortadan kaldırmak için çalışma yapıyor.

Eğer bir erken seçim olur da önseçim yapılmazsa, bazı isimler kesinlikle milletvekili yapılmayacak. Bu isimler şöyle; “Fikri Sağlar, Haluk Pekşen, Tanju Özcan, Eren Erdem, Muharrem İnce, Ali Şeker, Ali Özcan, Mehmet Tüm, Mazlum Nurlu, Şenal Sarıhan, Selina Doğan, Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş.”

Dokunulmazlıklar konusunda HAYIR diyenler kesilecek. Önemli bir iddiaya göre, CHP yönetimi AKP’ye; “eğer erken seçim planlıyorsanız, Kasım öncesine çekin” mesajı göndermiş. Böylece, ÖNSEÇİM yapılmayacak. Çünkü tüzüğe göre; Kasım sonrası bir erken seçim yapılırsa, parti önseçim yapmak zorunda.

***

Öte yandan yönetimin üstünü çizdiği isimler çalışma içinde.

Muharrem İnce önderliğinde bir çalışma yürüyor. Bu çalışmaya, 20 kadar milletvekili destek veriyor. İnce, illeri geziyor.

Özgürlükçü Sol ismiyle bir çalışma yürüyor. Çalışmanın başını; Rıza Türmen ve Gülseren Onanç gibi isimler çekiyor. Sezgin Tanrıkulu’da bu çalışma grubunun etkinliklerine katılıyor.

Bir diğer çalışma ise devrimci demokratlar adı altında yürütülen çalışma. Bu çalışmanın başını; “Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Mehmet Tüm ve Necdet Saraç” gibi isimler çekiyor.

Sık sık toplanıp, politik tartışmalar yapan bu grupların ortak tavrı; “mevcut yönetimle bir yere varılamayacağı” yönünde.

Fikri Sağlar ise, bu çalışmaların dışında, ama hepsiyle diyalog içinde bir yerde duruyor. Fikri Sağlar ile yakın görünen Eren Erdem ise, gruplaşmalara karşı; küçük gruplaşmalarla Erdoğan’ın yıkılmayacağını düşünen kesimin içerisinde yer alıyor.

Ali Özcan, tek başına muhalefet yapmaktan geri adım atmıyor.

Gaye Usluer ve Yaşar Seyman gibi PM üyeleri, süreci izliyor. Müdahil olmuyor.

Candan Yüceer sessizliğini koruyor.

İlhan Cihaner, dik durmakla birlikte; hiçbir çalışmaya katılmıyor.

Aykut Erdoğdu, Halk TV’nin kendisini Genelbaşkan yapacağına olan inancını koruyor.

***

Bayram sonrası 6 ya da 7 CHP’li vekil gözaltına alınacak. Bu bilgi Genelmerkeze ulaştı. Milletvekillerinin büyük çoğunluğunun umrunda bile olmayan bu durum geçiştiriliyor.

Necati Yılmaz, ilçe kongrelerine müdahil oldu. Önseçim olursa kazanamayacağını düşünüyor. Bu yüzden Genelbaşkanın kontenjanına girmeye çalışıyor.

Ali Haydar Hakverdi, sessizce süreci izliyor.

Sol ve sosyalist siyaset vurgusu yapan Zeynep Altıok, MYK’ya girdikten sonra neredeyse kayboldu.

***

En önemli gruplardan birisi Veli Ağbaba grubu. Özgür Özel, Ağbaba ve Nurettin Demir 3’lüsü, TBMM’yi yönetiyor. Hangi vekilin kürsüye çıkacağı, kimin konuşturulacağına onlar karar veriyor. Partiyi 4 kişi yönetiyor. Bunlar; “Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Engin Altay ve Veli Ağbaba..”

Bu isimler, aynı zamanda kurultayda Genelbaşkanın anahtar listesini hazırlayan kişiler.

Bu isimler, kendileriyle iyi geçinmeyen herkesi tasfiye ediyor. Bu yüzden, vekillerin büyük çoğunluğu; bu isimlere yaranmak için özel mesai yapıyor.

Önseçimden gelen vekillerin büyük bir çoğunluğu, bir daha önseçim kazanamayacağını düşünüyor. Bu nedenle; “Gülay Yedekçi, Nurhayat Altaca gibi isimler başta olmak üzere, merkezin tüm yanlış politikalarını onaylayan bir ağırlıklı yapı var.”

***

Umudumuz, inandığımız siyasi hareket olan CHP’nin mevcut durumu bu. Bir avuç dik duran insan dışında, neredeyse; Türkiye derdiyle dertlenen kimse yok. Herkes mevki makam peşinde.

Şu çok kesin, CHP’li vekillere dokunulduğunda durum değişecek. Dik duranlar ile mevki hesabı güdenler arasındaki ayrışma büyüyecek. Bir tarafta vekillik sevdasıyla hareket edenler olacak, diğer tarafta ise Türkiye sevdasıyla siyaset yapanlar. Göreceksiniz, parti vekillerine sahip çıkmayacak. Kenara not edin, Gülay demişti dersiniz…

NOT: Önümüzdeki hafta; 17 Haziran saat 15:00’te, Ankara Batıkent’te Devrimci Liseliler’in düzenlediği konserde olacağım. Beklerim.

Yorumlar