Türkiye’nin Coğrafi ve Özel Konumu Bakımından Tarımsal Avantajı

Hepimizin bildiği gibi Türkiye Coğrafi konum olarak dünya tarımında çok çeşitli ürünleri “DOĞAL” olarak yetiştirmeye müsait ender ülkelerden biridir.

Tarımda “İTHALAT” veya doğal olmayan ürünler konusu geçince bu bilgiyi unutmayın!

Dünyanın ekvator bölgesi 0-20 derece paralelleri tropikal kuşak olduğu için tropikal sebze ve meyve dışında ürün üretilemez. Kutup bölgesi 60. Paralel paralelin üstü aşırı soğuktan dolayı tarımsal ürün yetişmez.

Geriye 20. paralel hatta 30-60 derece paralelleri dediğimiz orta kuşak kalıyor.

Ülkemizin de bulunduğu orta kuşak ta ise kimi bölgeler çöl kuşağı, kimi bölgeler okyanus kuşağında olduğu için ürün çeşitliliği kısıtlıdır.

Türkiye coğrafi konumu dışında, özel konumu ile tarımda ürün çeşitliliği dünyada ender ülke olmuştur.

Türkiye orta kuşakta bulunmasının dışında sahip olduğu özel konumu hem iklim çeşitliliğine sahip olmuş hem de ürün çeşitliliğine sahip olmuştur. Türkiye doğudan-batıya ekvatora paralel uzantılı bir ülkedir. Hem boylam çeşitliliği hem de enlem çeşitliliğine sahiptir.

Batıdan-Doğuya, Kıyı kesimlerden- İç kesimlere yükseltisi artan bir ülkedir. Üç tarafı denizlerle çevirili olmasına karşı dağların kıyıya uzanış şekli, deniz iklimini kıyıda, iç kesimde ise kara ikliminin oluşmasını sağlamıştır.

Karadeniz de dağların kıyıya yakın ve çok dik oluşu okyanus iklim özelliği yaratmıştır. Doğuda ise aşırı yükseklik ve deniz etkisinin olmaması karasal iklimi iç bölgelere göre daha da arttırmıştır.

İç Anadolu bölgesi, dağların kıyıya paralel uzanması ve denizden gelen nemli havanın kıyılarda yağış olarak düştükten sonra iç bölgelerde kuru ve alçalıcı bir hava hareketi ile kuraklığı yaratmıştır. Bu ise iç bölgede yaz kuraklığı isteyen ürünlerin yetişmesini sağlamıştır.

Sonuçta Türkiye hem coğrafi konumu hem de özel konumu ile iklim çeşitliği olan bir ülke buna bağlı olarak ta tarımsal ürün çeşitliliği olan bir ülke olmuştur.

Türkiye yüz ölçümü, ovaları, meraları, sulama imkânları açısından da tarıma çok elverişli bir ülkedir.

Bütün bu doğal şartlar düşünüldüğünde Türkiye’nin, kendine kıyasla iklimi uygun olmayan, yüz ölçümü ile Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar küçük ülkelerden tarım ürünü ithal ediyor olması tek kelime faciadır. Ülkeyi yönetenlerin beceriksizliğidir.

Dahası doğal ürünleri yetiştirme imkânı varken, genetiği oynanmış, kimyasal veya içeriği bilinmeyen tarım ürünleri ithal etmesi halk sağlığı için cinayettir.

Bir kaç çarpıcı örnekle yazımı tamamlayacağım.

Dünya da en çok fındığı biz ürettiğimiz halde fındıktan başka ülkeler bizden çok kazanıyor.

Ayva üretiminde dünya birincisiyken, Hollanda ayva ihracatında dünya birincisi oldu.

Pancar, ülkemizin her bölgesinde yetişebilirken, Nişasta Bazlı Şeker ihraç ediyoruz.

Zeytin, Ayçiçek üreten bir ülke iken geçen sene 1,2 Milyon ton palm yağı ithal ettik.

Hollanda, Konya kadar yüzölçümü ile yıllık 100 Milyar $ tarım ürünü ihraç ederken, Türkiye, son 14 yılda 18 milyar dolarlık tahıl, 17 milyar dolarlık pamuk lifi, 37 milyar dolarlık yağlı tohum ve türevleri ve 3,5 miyar doları geçen bakliyat ithal etmiş. İthalat yapılan ülke sayısı 126 dolayındadır.

Ülkemizin tarım ürünlerini üretme imkânı bakımından dünya ülkeleriyle kıyaslandığın da tarım ürünleri ithalatı için bu rakamları harcamamız kabul edilemez. Toplum sağlığı açısından da cinayettir.

Nasuh Bektaş

Yorumlar